Wydział
Katedra Filologii Słowiańskiej, Wydział Języków i Literatur Obcych, Uniwersytet w Bukareszcie
Slawistyka rumuńska została założona w 1949 r. na Uniwersytecie w Bukareszcie. Wykładowcami byli i są Rumuni wykształceni w kraju lub Polsce oraz lektor polski w ramach umowy międzyrządowej.
Studia trwały 5 lat, potem nastąpiła reforma wyższego szkolnictwa i zostały skrócone o jeden rok. Obecnie obowiązuje system boloński. Więcej informacji w: Catedra de limbi și literaturi slave. Scurt istoric, București, Wydawnictwo Uniwersyteckie, 2008 (zob. https://filologierusasislava.lls.unibuc.ro/catedra/filologie-slava; niedługo wywiad o polonistyce rumuńskiej na stronie internetowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych).
Kontakt:
constantin.geambasu@lls.unibuc.ro
cristina.godun@lls.unibuc.ro
www. filologierusasislava.lls.unibuc.ro
Specyfika studiów slawistycznych w Rumunii: studenci uczą się równocześnie dwóch języków: języka słowiańskiego jako głównego kierunku oraz drugiego języka dowolnego, jako drugiego kierunku, a to obciąża program nauczania i powoduje poważne przeszkody w przyswajaniu języka polskiego w ramach licencjatu trzyletniego; ze względu na zatrudnienia w międzynarowodowych spółkach po ukończeniu studiów licencjackich jest mało masterantów, a więc mało szans na wykształcenie specjalistów zajmujących się badaniami naukowymi lub tłumaczeniami. Slawistyka europejska przeżywa poważny kryzys, reforma bolońska nie zdała egzaminu. Dzięki programowi Erasmusa rośnie motywacja wśród studentów, natomiast ze względu na ograniczony budżet mało osób korzysta z tego programu. Kursy letnie są bardzo atrakcyjne, zapoznają studentów z realiami polskimi, natomiast trwają krótko i nie mają poważnego skutku językowego. Dużą rolę promującą język polski i kulturę w Rumunii odgrywa Instytut Polski, który powstał w 2001r.
Nabór na filologię polską Uniwersytetu w Bukareszcie co dwa lata, dwie grupy po 15-20 studentów rozpoczynających naukę języka polskiego od początku.