Promowane
Ostatnio dodane
Świat i Słowo | 36(1) | 2021
Tytuł numeru: Popkulturowe życie nauki
Tym razem autorzy zebranych artykułów analizują zjawisko absorbowania i przetwarzania historii oraz nauki przez popkulturę, a co redaktorki tomu – Alicja Bemben i Justyna Jajszczok – określają mianem „popkulturowego życia nauki”, uznając „«ufajnienie» przeszłości za godne uznania, zwłaszcza jeśli pociąga za sobą popularyzację nauki i rozwój odbiorcy, ale i niewolne od pewnych problemów: spłycenia przekazu, infantylizacji treści czy odwrócenia się od informacji «niefajnych». Dla przykładu: kwestie polityki zagranicznej brytyjskiego króla Jerzego II Hanowerskiego raczej nie zainteresują odbiorcy tak, jak informacja, że władca zmarł „na tronie” po wypiciu filiżanki gorącej czekolady”.
Świat i Słowo | 35(2) | 2020
Tytuł numeru: Mesjanizmy
Narracje mesjanistyczne, jeszcze niedawno chętnie i często kompromitowane, stanowią integralną część kultury europejskiej. Co więcej, biorąc pod uwagę aktualne tendencje w polityce (choć nie tylko), trudno zaprzeczyć, że myślenie mesjanistyczne przeżywa nie całkiem nieoczekiwany renesans.
Świat i Słowo | 34(1) | 2020
Tytuł numeru: 100 sekund do północy
Pojęcie przyszłości ma bogatą przeszłość. Ludzkość od zawsze próbowała ją przewidywać i kontrolować; wielu artystów i pisarzy poświeciło jej swoje dzieła, tworząc utopijne i dystopijne wizje jutra. Nasi przodkowie zwracali się do wyroczni, lub wpatrywali się w gwiazdy z nadzieją, że przyszłość zostanie im objawiona. Dziś dysponujemy zupełnie innymi środkami, aby projektować przyszłość według naszych pragnień, a mimo to stoimy bezradni w obliczu zupełnie bezprecedensowych zagrożeń.
Świat i Słowo | 19(2) | 2012
Tytuł numeru: Małe miasta
Zgromadzone w tomie artykuły są wyjątkowo różne, wykorzystują rozmaite metody opisu przestrzeni. Bardzo trudno wskazać na cechę wspólną, wydaje się, że autorzy idealnie wpisują się w specyficzny eklektyzm definiujący małe organizmy miejskie. W artykułach przewijają się różne sposoby ujmowania i rozróżniania – od tych wykorzystujących konkretne dane statystyczne czy ustalenia wynikające z analizy źródeł historycznych do takich, które wskazują, że małe miasto to stan umysłu czy sposób obserwacji świata. Wskazują, że małe miasto w dużej mierze jest opowieścią o nim, jest próbą wpisania się w przestrzeń prywatną, której rozumienie możliwe (lub niemożliwe) jest wyłącznie na drodze dialogu. (Tomasz Bielak, Ewelina Gajewska, Tomasz Markiewka, Małe miasta - (nie)małe komplikacje..., w tomie niniejszym, s. 10)
Świat i Słowo | 10(1) | 2008
Tytuł numeru: Mała ojczyzna
Numer „Świata i Słowa”, który przedstawimy Czytelnikom, ma (...) charakter szczególny. Dotyczy przede wszystkim (tak ułożyły się teksty) „małej ojczyzny” nie jako metaforycznej kategorii opisu różnorodnych lokalnych przestrzeni kulturowych, ale konkretnego „tu” – teraz i wczoraj: obszaru Bielska-Białej oraz bliższych i dalszych okolic dwumiasta. To „mała ojczyzna” kolegium redakcyjnego pisma, znacznej części jego czytelników i przyjaciół, oraz instytucji wspierających nasz półrocznik finansowo (kiedyś Akademia Techniczno-Humanistyczna i Instytut Teologiczny, obecnie Książnica Beskidzka i Urząd Miasta Bielska-Białej). (Tomasz STĘPIEŃ, Renata JOCHYMEK, Mała ojczyzna, w tomie niniejszym, s. 16)