Numer czasopisma
Zeszyty Naukowe PUNO
Różnorodność rozmieszczonego w tomie materiału jest świadectwem budowania nauki polskiej w rozmaitych kontekstach i dyscyplinach.
Tom rozpoczyna blok artykułów. Polecamy szczególnie dwugłos o pomnikach smoleńskich, powstałych w Warszawie: prof. Haliny Taborskiej oraz artysty sztuk wizualnych i kulturoznawcy Jana S. Wojciechowskiego. Przypadająca jesienią 16. rocznica śmierci dziennikarki i pisarki Stefanii Kossowskiej dla prof. Jolanty Chwastyk-Kowalczyk była okazją do przypomnienia jej działalności na polu polskiej kultury na emigracji. Marcin B. Jurczyk i Aleksandra Jędryszek-Geisler pochylili się nad orzecznictwem kary śmierci jako elemencie polityki karnej w wybranych państwach świata na przełomie XIX i XX wieku. Wojciech Klas napisał szkic biograficzny o rektorze PUNO w latach 50. XX w., ekonomiście, profesorze Tadeuszu Brzeskim. Geopoetykę regionu walijskiego na przykładzie współczesnych realizacji folkloru przedstawiła dr Justyna Gorzkowicz.
Na kolejną część składają się dwa wykłady niepodległościowe: dr Teresy Folgi-Naidoo, która przeanalizowała międzynarodową aktywność społeczną polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii, i Damiana Lawera, ukazującego Olimpijczyków w służbie niepodległości, oraz dziewięć wystąpień konferencyjnych, dzięki którym można zapoznać się z sylwetkami Polaków-uczonych emigracyjnych [...]. Są to opracowanie: Grażyny Czubińskiej, Andrzeja Fórmaniaka, Paula Lasoka, Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk, Mirosława Matyi, Karola Sikory, Żanety Steffek, Niny Taylor-Terleckiej i Jana Znajdka.
Ze wstępu redaktor naczelnej: Jolanty Chwastyk-Kowalczyk