Aktualność
Festiwal Conrada w czołówce festiwali kulturalnych w Europie!
Festiwal Conrada znalazł się w prestiżowym gronie pięciu najważniejszych festiwali kulturalnych Europy. Zwycięzcy zostali wybrani przez ekspertów spośród ponad 800 europejskich wydarzeń. 26 września w BOZAR – Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli,nagrodę wręczoną przez Sir Jonathana Millsa, przewodniczącego jury, odebrali reprezentanci organizatorów wydarzenia. Festiwal od jedenastu lat organizowany jest przez Fundację Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków.

Międzynarodowe jury wyróżniło Conrada za niezwykłą umiejętność wciągania w swoją orbitę literackich talentów, międzynarodowe horyzonty oraz doskonałą współpracę pomiędzy organizatorami, gośćmi oraz społecznością czytelniczek i czytelników.
To nie pierwsze wyróżnienie dla krakowskiej imprezy. Festiwal prestiżową markę EFFE Label otrzymał dwa lata temu, w czerwcu tego roku znalazł się w gronie kilkunastu festiwali wyróżnionych tytułem EFFE Laureate. Dwa lata temu Akademia Pisarzy, działająca przy jednym z czołowych wydawnictw anglosaskich Penguin Random House, zaliczyła Conrada do grona najważniejszych wydarzeń literackich świata. Dwukrotnie, w 2016 i 2018 roku, Festiwal znalazł się w finałowej trójce konkursu na najlepszy literacki festiwal świata organizowany przez Londyńskie Targi Książki.
Informacje
Zobacz także
Czy znacie już Europejską Bibliografię Literacką?
Niezależnie od odpowiedzi, zachęcamy do odwiedzenia strony European Literary Bibliography (literarybibliography.eu), gdzie znajdziecie właśnie opublikowaną nową wersję serwisu. Możecie spodziewać się usprawnionego interfejsu, rozbudowanych opcji wyszukiwania oraz nowych narzędzi do wizualizacji danych.
Otwarte seminarium online dotyczące prostego języka jako kompetencji polonistów
Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium poświęcone kompetencjom polonistycznym. Jest organizowane w ramach projektu "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata" realizowanego przez Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Żeromski górą! Olimpiada Literatury i Języka Polskiego na Litwie
Zakończyły się zmagania uczniów w LV edycji Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Przed nami gala zakończenia, która odbędzie się 30 maja w Warszawie. Od roku szkolnego 1989/90 Olimpiada przeprowadzana jest także poza Polską, w Ukrainie, Rumunii, na Łotwie i Litwie. Młodzież z innych krajów bierze udział w Konkursie Polonistycznym organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. O polonistycznych zmaganiach olimpijskich na Litwie rozmawiamy z doc. dr Ireną Fedorowicz z Centrum Polonistycznego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wileńskiego.
Zmiany w pisowni pod lupą badaczy z Litwy. Rozmowa z doc. dr Kingą Geben
W ubiegłym roku Rada Języka Polskiego przy prezydium PAN opublikowała wytyczne dotyczące zmian zasad ortografii. Rada ogłosiła również dokument pt. Zasady pisowni i interpunkcji polskiej, „zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące, jak i uchwalone ostatnio”. Zgodnie z uchwałą z dniem 1 stycznia 2026 roku opublikowany dokument „stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych” (Komunikat RJP przy Prezydium PAN z dnia 10 maja 2024 r., https://rjp.pan.pl/).
Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy, Drodzy Przyjaciele, Sympatycy i Współpracownicy!
Wszystkiego, co dobre, spotkań z Najbliższymi, wiary i nadziei na lepsze Jutro.