Aktualność
Wykład otwarty mgr Anny Pigoń O polskich taterniczkach do 1939 r. Między historią a literaturą
Pracownia Badań Humanistycznych nad Problematyką Górską IFP UWr zaprasza na ostatni przed przerwą wakacyjną wykład otwarty poświęcony problematyce górskiej w literaturze i kulturze. Wykład odbędzie się 28 maja 2018 r. o godz. 18.00 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocłwaskiego, pl. Nankiera 15, Wrocław, sala 121 (pierwsze piętro).
Wykład O polskich taterniczkach do 1939 r. Między historią a literaturą wygłosi mgr Anna Pigoń.
Zapowiedź wykładu:
"Wśród warunków, które musi spełnić taternik, by zasłużyć na to miano, wymienia się między innymi pionierstwo, które w wypadku kobiet ma szczególne znaczenie. Kobiety podobnie jak mężczyźni dokonują pierwszych wejść, odkrywają nowe drogi, a jeśli nawet podążają śladami mężczyzny, to równolegle przecierają szlaki dla „słabszej płci”, którą reprezentują, zachęcając tym samym inne kobiety do zdobywania gór i stawania na najwyższych szczytach.
Kobiety, którym poświęcimy szczególną uwagę w anonsowanym wykładzie, to zarówno postaci historyczne, jak literackie. Niekoniecznie są one taterniczkami w rozumieniu współczesnym, jednak ich aktywność sportowa i eksploracyjna na Podhalu dotyczy głównie bądź wyłącznie przestrzeni wysokogórskiej. Większość z nich ma także silne związki z literaturą.
Poczynając od pierwszej tatrzańskiej turystki, XVI-wiecznej Beaty Kościeleckiej-Łaskiej, na przestrzeni dziejów kobiety przemierzające górskie szlaki wpisały się w historię taternictwa i utrwaliły w społecznej świadomości nie tylko za sprawą czynów turystycznych i dokonań sportowych, ale także związanej z nimi zróżnicowanej gatunkowo aktywności literackiej, pisząc relacje z podróży, teksty publicystyczne, powieści. Stawały się też często swoistymi konstruktami literackimi: mamy więc wśród nich pozornie okrutną morderczynię Zofię Kasznicę oraz odrealnione, zmitologizowane siostry Skotnicówny. Nie brakuje również popularyzatorek taternictwa ani walczących o równouprawnienie w górskiej przestrzeni.
Prawdopodobnie to właśnie taterniczki spośród wszystkich typów kobiet związanych z Tatrami i Podhalem są najbardziej feministycznie zorientowane, co jak na omawiane czasy, do roku 1939, jest raczej niespotykane… "
Informacje
Zobacz także
"Forum Akademickie" - rozmowa z prof. Mikołajem Sokołowskim, przewodniczącym Rady NPRH
O nowych konkursach w ramach NPRH, otwarciu humanistyki na interdyscyplinarność i współpracę międzynarodową na łamach "Forum Akademickiego" z prof. Mikołajem Sokołowskim rozmawia Piotr Kieraciński. Gorąco zachęcamy do lektury tekstu "Co dalej z Narodowym Programem Rozwoju Humanistyki?".
Polonistyka i UX Writing. Zapraszamy na otwarte seminarium „Biuletynu Polonistycznego”
Już 7 listopada w godzinach 15.00-16.00 odbędzie się otwarte seminarium online dotyczące społecznego odbioru polonistyki i możliwości wykorzystania kompetencji polonistycznych w pracy zawodowej.
"Monitor Wołyński" o projekcie "Kobieca strona poezji"
Zachęcamy do lektury artykułu w "Monitorze Wołyńskim", dotyczącego projektu "Kobieca strona poezji...", którego realizacja dobiega końca w październiku tego roku.
Nowy odcinek podcastu - o medycynie narracyjnej i humanistyce medycznej!
O medycynie narracyjnej i szerzej, o humanistyce medycznej, związkach polonistyki i językoznawstwa z medycyną rozmawiają Mariola Wilczak, redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego” i kierowniczka projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata”, oraz dr Marta Chojnacka-Kuraś, językoznawczyni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka Wydziału Polonistyki UW i Pomagisterskich Studiów Logopedycznych UW, członkini i sekretarz Zespołu Języka w Medycynie Rady Języka Polskiego PAN oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej; autorka prac o tematyce lingwistycznej oraz interdyscyplinarnej, dotyczących m.in. semantyki bólu we współczesnej polszczyźnie, językowych reprezentacji doświadczenia choroby, medycyny narracyjnej i komunikacji medycznej.
Forum Akademickie o naszym projekcie
Na łamach najnowszego internetowego wydania "Forum Akademickiego" można przeczytać artykuł o projekcie "Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata". Zachęcamy do lektury!