Projekt badawczy
Letnia Szkoła Międzynarodowych Studiów Polskich
LETNIA SZKOŁA MIĘDZYNARODOWYCH STUDIÓW POLSKICH (pałac w Dębinie, 19-25.03.2023) to jedna z 30 tygodniowych letnich szkół, które w roku 2023 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotował dla uniwersyteckich partnerów z Ukrainy. Celem spotkania była nie tylko prezentacja elementów najnowszych badań i projektów realizowanych przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ale również integracja środowiska polonistyki międzynarodowej, która prowadzić ma do zacienienia współpracy oraz dalszej internacjonalizacji struktur szkolnictwa wyższego obu krajów.
W czasie Letniej Szkoły Międzynarodowych Studiów Polskich uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach, warsztatach oraz pokazowych kursach językowych. Studenci i wykładowcy z Ukrainy odwiedzili także poznańskie Collegium Maius, gdzie przywitała ich prodziekan ds. współpracy krajowej i międzynarodowej, prof. UAM dr hab. Krystyna Pieniążek-Marković.
Organizatorzy: Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej UAM, Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UAM przy współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UAM
Projekt finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
.
Informacje
Zobacz także
SCIROS – Strategic Collaboration for Interdisciplinary Research on Open Science in SSH
Celem SCIROS jest budowanie sieci współpracy dla systemowych badań nad otwartą nauką i wzmacnianie partnerstw między instytucjami akademickimi. Projekt umożliwi rozwijanie mobilności badaczy i badaczek, realizowanie wspólnych projektów oraz organizowanie wydarzeń naukowych w Polsce i za granicą.
Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka
Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka to projekt, którego celem jest zachęcenie studentów kierunków filologicznych, a także kandydatów na studia do zainteresowania się językiem polskim, polską kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej poezji polskiej.
Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja
Projekt zmierza do opracowania i realizacji nowych programów kształcenia nauczycieli na kierunku filologia polska nauczycielska na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Gramatyka z kulturą – webinaria i zadania
Głównym celem realizowanego Projektu jest promocja języka polskiego i kultury polskiej wśród studentów ukraińskich uczelni. Projekt obejmuje cykl webinariów, na których są prezentowane techniki nauczania polskiej gramatyki oraz wybrane zadania, które służą rozwojowi kompetencji gramatycznej, leksykalnej i kulturowej.