Полонистический бюллетень

Статья / интервью

19.09.2021

Nagrody dla polonistów i twórców literatury

Tegoroczna jesień obfituje w nagrody wręczane osobom związanym z literaturą, nauką i książką. 

Zdj. Lina Kivaka z Pexels

Nagroda za Książkę Roku 2020
Nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" odebrał Profesor Jan Tomkowski za zbiór „Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny. W tomie autor zgromadził osiemnaście esejów, w których poemat Mickiewicza odczytuje na nowo - w kontekście metafizycznym, uwzględniając wcześniejsze interpretacje. Wręczenie nagrody odbyło się się 14 września w Warszawie.

Grand Prix de l’illustration jeunesse 2021
Laureatką prestiżowej francuskiej nagrody ilustratorskiej Grand Prix de l’illustration jeunesse 2021 została Joanna Concejo, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.  Artystkę uhonorowano za ilustracje do książki „Sénégal” Artura Skriabina wydanej przez Atelier du poisson soluble. Nagroda, w wysokości 3000 euro, zostanie wręczona 23 września, podczas inauguracji Biennale Ilustratorów, które trwa do 3 października. Concejo w 2018 roku została nagrodzona Bologna Ragazzi Award za ilustracje to tekstu Olgi Tokarczuk „Zagubiona dusza”.

IKAR 2020
Laureatem Nagrody Głównej Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR 2020, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, a zarazem właścicielem tytułu „twórca roku”, został Mariusz Szczygieł. 
–  Za udowodnienie, że reportaż to najwyższej jakości literatura oraz za uświadamianie bliskości kultur, emocji i klimatów – uzasadnił Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, prezes spółki Targi Książki.

Premia Bohemica 2021
Prestiżową nagrodę Premia Bohemica otrzymała tłumaczka literatury czeskiej Dorota Dobrew, absolwentka bohemistyki na Uniwersytecie Warszawskim, autorka ponad 30 przekładów książek i publikacji. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki
W tym roku trafia do Jessiki Bruder za reportaż „Nomadland. W drodze za pracą” w przekładzie z języka angielskiego Martyny Tomczak (Wydawnictwo Czarne).

Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim.
Nagrodę główną jury przyznało Ziemowitowi Szczerkowi za powieść „Cham z kulą w głowie” (Znak). Wyróżnienia otrzymali: Anna Kańtoch za „Wiosnę zaginionych” (Marginesy) i Jędrzej Pasierski za książkę „Kłamczuch” (Czarne).

Nagrody "Nowej Fantastyki" za lata 2020-2021
Nagrodę wręczono w sześciu kategoriach: „Polska Książka Roku”, „Zagraniczna Książka Roku”, „Wznowienie Roku” „Zagraniczny Komiks Roku”, „Polski Komiks Roku” i Nagroda im. Macieja Parowskiego (dawnej nagroda „Reflektor”).
Tegoroczni zwycięzcy:
Zagraniczna Książka Roku
„Do błyskawicy podobne” ‒ Ada Palmer (Mag)
Polska Książka Roku
„Baśń o wężowym sercu” ‒ Radek Rak (Powergraph)
Wznowienie Roku
„Cała Orsinia/Malafrena” ‒ Ursula K. Le Guin (Prószyński Media)
Nagroda im. Macieja Parowskiego
Marta Krajewska
Zagraniczny Komiks Roku
„Donżon” (timof i cisi wspólnicy)
Polski Komiks Roku
„Wydział 7. Sezon 1. Operacja Totenkopf” – Marek Turek ,Tomasz Kontny (Ongrys)

Tegoroczni zwycięzcy:
Zagraniczna Książka Roku
„Wydech” ‒ Ted Chiang (Zysk i S-ka)
Polska Książka Roku
„Upiór. Historia naturalna” ‒ Łukasz Kozak (Fundacja Evivva L’arte)
Wznowienie Roku
„Green Town” ‒ Ray Bradbury (Mag)
Nagroda im. Macieja Parowskiego
Wojciech Gunia
Zagraniczny Komiks Roku:
„Indyjska włóczęga” ‒ Alain Ayroles, Juanjo Guarnido (Egmont Polska)
Polski Komiks Roku
„Czerwony Pingwin musi umrzeć 2” ‒ Michał ‘Śledziu’ Śledziński (Kultura Gniewu)

ACADEMIA 2021

W czasie Warszawskich Targów Książki wręczono nagrody na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2021. Nagrodę Główną przyznano wydawnictwu Exeplum Tomasz Adamski za książkę z dziedziny medycyny "Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie" prof. Marka Pietrygi. Przyznano również 6 wyróżnień specjalnych za opracowanie edytorskie: dla Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego za „Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej w rzymskich numizmatach zaklęta” Agaty Aleksandry Kluczek, dla Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za pracę „Profesor Ludwik Sitowski 1880-1947” Dariusza J. Gwiazdowicza i Jerzego Wiśniewskiego, dla Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego za „Mądrość chińskich aforyzmów O państwie, prawie, polityce i władzy” Kamila Seidlera, dla Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego za „Chopinowskie igrzysko. Historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 1927-2015” autorstwa Ady Arendt, Marcina Boguckiego, Pawła Majewskiego i Kornelii Sobczak, dla Wydawnictwa Uniwersytetu Szczecińskiego za reprint „Kronika, to jest historyja świata” Marcina Bielskiego oraz dla Fundacji Terytoria Książki za „Planty, promenady, ringi. Śródmiejskie założenia pierścieniowe Gdańska, Poznania, Wrocławia i Krakowa” Łukasza Bugalskiego.

Przyznano również Wyróżnienie ACADEMIA 2021 dla Wydawnictwa Avalon za pracę „Tygrys przepołowiony. Spór o przyszłość Bengalu 1945-1947” Tomasza Flasińskiego oraz dla Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej za „Utracone kamienice warszawskie doby wczesnego modernizmu (1909–1914)” Piotra Kilanowskiego, a także dla Wydawnictwa Akademickiego Dialog za „Historię najnowszą Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej” Jerzego Zdanowskiego, jak też dla Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za „Książka w życiu seniorów na początku XXI wieku” Renaty Aleksandrowicz. Przyznano również Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, którą otrzymał Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA za „Cmentarz Na Rossie w Wilnie – historia, sztuka, przyroda” – praca zbiorowa pod red. naukową Anny Sylwii Czyż i Bartłomieja Gutowskiego. Wyróżniono też Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum za pracę „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” autorstwa Dariusza Nowackiego, Magdaleny Piwockiej i Danuty Szewczyk-Prokurat, a także Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA za „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” autorstwa Anny Sylwii Czyż i Bartłomieja Gutowskiego, jak też Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej za „Obłędne Ogrody. Terapeutyczne właściwości krajobrazu jako podstawa kompozycji zespołów szpitali psychiatrycznych XIX i na początku XX wieku” Anny Stasiewskiej, a także ponownie Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum za „Rolkę sztokholmska: skarb Zamku Królewskiego w Warszawie” Marty Dańkowskiej.

Информация

Автор:
Дата размещения:
19 сентября 2021; 19:46 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
22 сентября 2021; 10:26 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

01.03.2020

Teoria toponomastyki z Nagrodą Prezesa Rady Ministrów

Gala Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego 2020 r. w Toruniu (wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce), stała się okazją do wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, wdrożeniową lub artystyczną. Wśród lauretów Nagrody Premiera za wyróżnioną rozprawę doktorską znalazł się dr Wojciech Włoskowicz z Instytutu Języka Polskiego PAN.

24.04.2024

Nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy

Jury Nagrody Literackiej Warszawy wskazało 15 najlepszych książek minionego roku w pięciu kategoriach.

17.04.2021

Anna Przedpełska-Trzeciakowska oraz Teresa Tyszowiecka blasK! z Nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego

Nagrodę Translatorską za całokształt twórczości otrzymała Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka literatury angielskiej i amerykańskiej, do której najświetniejszych dokonań należą przekłady powieści Jane Austen, Josepha Conrada, George Eliot czy Williama Faulknera. Teresa Tyszowiecka blasK! otrzymała Nagrodę za przekład z języka angielskiego książki Afrykańskie korzenie UFO Anthony’ego Josepha. Nagrody to odpowiednio 50 000 zł w kategorii za całokształt twórczości oraz 30 000 zł za przekład dzieła. Statuetki Nagrody wręczone zostały symbolicznie, w formule online, podczas organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”.

04.03.2019

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

Cztery polskie i sześć zagranicznych tytułów znalazło się na ogłoszonej w poniedziałek liście tytułów nominowanych do 10. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Autor najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах