Полонистический бюллетень

Статья / интервью

28.12.2020

Rok Norwidowski 2021

21 września 2021 roku minie dwieście lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji miłośnicy twórczości poety podejmują się nowych inicjatyw i projektów, a także rozwijają te, które prowadzą już od lat. Będziemy informować o nich na naszych łamach.

logo obchodów | Komitet Inicjatywny Obchodów Roku Norwidowskiego

Na Facebooku działa już strona Komitetu Inicjatywnego Obchodów Roku Norwidowskiego w 200 rocznicę urodzin Cypriana Norwida (https://www.facebook.com/norwid2021) oraz grupa (https://www.facebook.com/groups/CyprianNorwid/), której członkowie dzielą się ogólnodostępnymi informacjami związanymi z Norwidem i jego epoką, z literaturą i kulturą, powiadomieniami o nowych publikacjach, planowanych konferencjach naukowych i uroczystościach wiążących się z patronem grupy.

O Roku Norwidowskim informować będzie na bieżąco blog "Norwidiana" (http://norwidiana.blogspot.com/). Pierwsze posty opublikowane na tym blogu pochodzą z 2010 roku. W ciągu dziesięciu lat stał się on skarbnicą cennych i interesujących informacji, wskazówek i artykułów. Ich źródłem jest także z pewnością strona Fundacji "Museion Norwid" (http://fundacjamuseionnorwid.pl/), która postawiła sobie za główny cel stworzenie poświęconego Norwidowi muzeum, będące jednocześnie centrum rozmaitych lokalnych i ponadlokalnych przedsięwzięć związanych z jego twórczością, a także domem pracy twórczej dla norwidologów.

Warto także nadmienić, że fundacja wsparła pierwszą publikację, którą upamiętniony zostanie Rok Norwidowski: pracę Józefa Franciszka Ferta Życie Cypriana Norwida. Pamiątka dwusetnej rocznicy urodzin poety (Kielce 2020).

Wymieniając publikacje poświęcone Norwidowi, nie można pominąć czasopisma naukowego "Studia Norwidiana", prowadzonego w systemie otwartym Open Journal System (https://ojs.tnkul.pl/index.php/sn). Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia ukazał się w wersji papierowej 38. tom tego czasopisma, a w nim m.in. teksty: Olafa Krysowskiego, Wojciecha Maryjki, Elizy Kąckiej, Bogdana Burdzieja i Edyty Chlebowskiej.

Zachęcamy do lektury powyższych publikacji i odwiedzenia wspomnianych stron, a także do informowania nas o innych przedsięwzięciach Roku Norwidowskiego!


27 listopada Sejm RP ustanowił patronów 2021 roku: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. 2021 ogłoszono także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Sejm podjął uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida:
„Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida”.

2 grudnia analogiczną uchwałę ustanawiającą rok 2021 rokiem Cypriana Norwida podjął również Senat RP. 

Информация

Автор:
Mariola Dorota Wilczak

Autorka m.in. edytorskiego opracowania Krytyki literackiej i artystycznej oraz studiów historycznoliterackich Jana Kasprowicza (t. 8 cz. 1 Pism zebranych pod red. Romana Lotha, Warszawa 2016), Listów Julii Dickstein-Wieleżyńskiej do Adolfa Chybińskiego. Wokół biografii Mieczysława Karłowicza, „Pamiętnik Literacki” 2016, zesz. 3 s. 199-234 oraz rozpraw o twórczości Julii Dickstein-Wieleżyńskiej.

Interesuje się biografistyką, edytorstwem, epistolografią, humanistyką cyfrową, promocją humanistyki i związkami medycyny i humanistyki.

Pod kierunkiem prof. Ewy Głębickiej przygotowała w IBL PAN rozprawę doktorską Julia Dickstein-Wieleżyńska (1881-1943). Monografia życia i twórczości.

ORCID ID: 0000-0001-8079-0732

Kontakt: mariola.wilczak@ibl.waw.pl

Дата размещения:
28 декабря 2020; 17:30 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
29 декабря 2020; 12:26 (Mariola Wilczak)
Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах