Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 30.11.2022
Литературоведение

Architektki PRL-u. Komunistki, literatura i emancypancja kobiet w powojennej Polsce

Автор/Редактор:
ISBN:
978-83-66898-84-4

Książka poświęcona jest polskim lewicowym intelektualistkom, polityczkom i działaczkom, które po drugiej wojnie światowej współtworzyły projekt socjalistycznej modernizacji kraju i emancypacji kobiet. Jednocześnie dotyczy ona nieobecności komunistek – lub ich specyficznej obecności – w historii kobiet i ruchu kobiecego w Polsce. 

To książka zarazem historyczna – wzbogacająca wiedzę o rzeczywistości PRL i jej współtwórczyniach, jak i teoretyczna – badająca dyskursy historyczne – i w pewnym sensie interwencyjna, proponująca ich zmianę.

Bohaterki tej książki działały na przecięciu polityki, kultury i oświaty oraz praw kobiet. Były to pisarki (Janina Broniewska, Zofia Bystrzycka, Elżbieta Jackiewiczowa, Wanda Wasilewska, Wanda Żółkiewska), redaktorki czasopism (Halina Koszutska, Anna Lanota), scenarzystki (Wilhelmina Skulska), urzędniczki oświatowe (Zofia Dembińska, Żanna Kormanowa, Eugenia Krassowska), aktywne na „odcinku kobiecym” (Edwarda Orłowska, Irena Sztachelska), w tym na forum międzynarodowym (Fryderyka Kalinowska).

Информация

Страниц:
532
Дата размещения:
30 ноября 2022; 18:44 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
30 ноября 2022; 18:44 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

22.11.2021
Литературоведение

Między "Sterem" lwowskim i warszawskim. Działalność społeczna i publicystyczna Pauliny Kuczalskiej

Автор/Редактор: Agata Dorota Zawiszewska

Zbiór szkiców zebranych w niniejszym tomie stanowi środkową część „trylogii” prezentują­cej aktywność „hetmanki” polskich sufrażystek Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit oraz skupionych wokół niej społeczniczek warszawskich, które na przełomie xix i xx wieku wykorzystywały eman­cypacyjne hasło równych praw „bez różnicy płci” dla kamuflowania innych rodzajów działalności, na przykład oświatowej, zawodowej, samopomo­cowej, spółdzielczej, narodowej

06.05.2021
Литературоведение

Głosy sojuszników spraw kobiet. Pisma mężczyzn wspierających emancypację Polek w drugiej poł. XIX...

Автор/Редактор: Maciej Duda

Ponadpłciowe sojusznictwo, jego możliwo­ści i rodzaje, staje się głównym współczesnym i etycznym kontekstem zgromadzonych tu pism. 

12.06.2018
Литературоведение

Polityki relacji w literaturze kobiet po 1945 roku, red. Aleksandra Grzemska, Inga Iwasiów

Автор/Редактор:

Celem  projektu było przeanalizowanie, jak na formowanie kapitału kulturowego i literackiego wpływają między innymi praktyki pisarskie, dominujące estetyki, obiegi krytyczne, trendy wydawnicze, ale także wymiany międzypokoleniowe, „terapeutyzacja” dyskursów publicznych i prywatnych, emocjonalność i afektywność w polach społecznych, wytwarzanie pamięci, współczesna klasowość, zanurzenie czy przemieszczenie podmiotu w relacji. Wszystko to bowiem znajduje odzwierciedlenie w literaturze kobiet: prozie, poezji, auto- i biografiach, eseistyce, literaturze faktu i literaturze popularnej.

21.09.2019
Литературоведение

Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa

Автор/Редактор: Emilia Juchniewicz, Daniel Kalinowski

W naszej monografii zajmujemy się głównie wyrażaniem sacrum przez kobiety używające języka polskiego. To bardzo rozległa i długa tradycja, od średniowiecza związana z chrześcijaństwem, najczęściej w jego monastycznej formie.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах