Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 06.05.2021
Языкознание

Argentyna w prozie wspomnieniowej Józefy Radzymińskiej. Perspektywa językowo-kulturowa

Автор/Редактор:
ISBN:
978-83-7972-424-6

Józefa Radzymińska była polską pisarką i jedną z ważniejszych działaczek Polonii argentyńskiej. Mimo że jej obfity, różnorodny genologicznie i tematycznie doro­bek literacki obejmuje ponad 70 utworów wydawanych w latach 1937–2002, jest to współcześnie postać nieznana szerokiemu gronu polskich czytelników i nie­mal nieobecna w nowszych opracowaniach historycznoliterackich.

Przedmiotem naszego zainteresowania w tej książce czynimy prozę wspo­mnieniową Józefy Radzymińskiej, tj. Biały Orzeł nad Rio de la Plata oraz Czter­naście lat mroku. Oba teksty dotyczą życia Polonii w Argentynie, zostały jednak wydane już po powrocie pisarki do Polski i były przeznaczone głównie dla pol­skiego czytelnika. Ukazują emigrację przez pryzmat osobistych doświadczeń pisarki, zawierają wnikliwy obraz społeczności polonijnej, skupionej wokół licznych stowarzyszeń i kół, przynoszą nieznane powszechnie informacje o ich działalności, stosunku do opuszczonej ojczyzny, warunkach życia, sposobach odnalezienia się w egzotycznej przestrzeni.

Niniejsza książka wpisuje się w nurt badań poświęconych emigracji polskiej, a szczególnie w rozpoczęty w ostatnich latach tok rozważań związanych z pisar­stwem kobiet emigrantek, jest to jednocześnie opracowanie, które uzupełnia prowadzone na gruncie lingwistyki badania nad językiem pisarzy. Interesują nas bowiem nie tylko refleksje nad przedstawionymi przez Józefę Radzymiń­ską obrazami emigracji polskiej, ale także właściwości językowo-stylistyczne jej argentyńskich wspomnień.

Информация

Начало событияГод публикации:
2020
Страниц:
197
Дата размещения:
6 мая 2021; 13:49 (Agnieszka Szczaus)
Дата правки:
6 мая 2021; 13:49 (Agnieszka Szczaus)

Смотреть также

14.05.2019
Языкознание

Język poezji Leopolda Staffa

Автор/Редактор: Mirosława Alicja Białoskórska

Studium językowo-stylistyczne poświęcone poezji Leopolda Staffa.

06.05.2021
Языкознание

Fizyczne aspekty ludzkiego życia i ich odzwierciedlenie w języku i literaturze

Автор/Редактор: Leonarda Mariak

Niniejsza monografia jest ostatnią z cyklu pracą zbiorową, która powstała dzięki  współpracy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz badaczy z rożnych ośrodków naukowych i kulturalnych z całej Polski.

21.10.2019
Инне

Architektura wyobrażona. 80 lat Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie

Автор/Редактор: Justyna Gorzkowicz

„Publikacja ta (...) nie ma wyłącznie charakteru jednej z ksiąg gratulacyjno-pamiątkowych, jakie skladają się zwykle na literackie zaplecze jubileuszu (...) Struktura książki unaocznia, w jaki sposób przeszłość i teraźniejszość emigracji splatają się w dziele Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie, jak wspól określają jego tożsamość.” – ze wstępu Elizy Kąckiej

05.06.2020
Литературоведение

CEYNOWA (PRZE)PISANY

Автор/Редактор: Daniel Kalinowski

W 2017 roku upłynęła dwusetna rocznica urodzin inicjatora ruchu tożsamości kaszubskiej Floriana Ceynowy. Tego typu postać inspiruje, aby także i dzisiaj poświęcić mu namysł i badania naukowe. Stąd też wieloautorska książka monograficzna Ceynowa (prze)pisany, która ma za zadanie zgromadzić wypowiedzi badaczy z różnych pomorskich ośrodków naukowych zajmujących się tradycją kaszubską i dokonać oceny dotychczasowych badań nad biografią i aktywnością intelektualną Floriana Ceynowy. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах