Издательская новинка
"Gdybym Cię, moje Serce, za męża nie miała, żyć bym nie mogła". Listy Magdaleny z Czapskich do Hieronima Floriana Radziwiłła z lat 1744-1759
Publikacja zawiera 154 listy drugiej żony H. F. Radziwiłła, reprezentanta jednego z najznamienitszych rodów I Rzeczypospolitej.
Publikacja zawiera 154 listy drugiej żony H. F. Radziwiłła, reprezentanta jednego z najznamienitszych rodów I Rzeczypospolitej. Mimo wielkiego uczucia, łączącego tę parę, małżeństwo zakończyło się rozwodem z uwagi na trudny, wręcz psychopatyczny charakter Radziwiłła, o czym świadczy np. fakt, że Magdalena musiała za każdym razem uzyskiwać zgodę męża na wyjazd do matki, a książę miał do niej pretensje o jakiekolwiek samodzielne kroki. Radziwiłł wręcz gardził mężczyznami uległymi wobec swoich żon, gdyż - jak pisał w prowadzonym przez siebie diariuszu - „Bóg [mężczyznę] głową stworzył w rządach, un się zaś gwałtem w ogon przemienia".
Książka została wydana bardzo starannie pod względem edytorskim i z pewnością zachwyci niejednego czytelnika. Aby podkreślić wyjątkowość wydania zastosowano floraturę w paginacji w kolorze bordo, która pięknie prezentuje się na papierze o kremowym odcieniu. Projekt okładki i tytulatura nawiązują do stylu barokowego. Całość pracy zamyka słownik wyrazów archaicznych i zapożyczonych, indeks nazwisk, spis nazw geograficznych oraz aneks z wybranymi listami Magdaleny z Czapskich Radziwiłłowej, natomiast na płycie CD, dołączonej do książki, umieszczono wszystkie listy.
Информация
Смотреть также
ANNA MOSZYŃSKA LISTY Z PIRNY 1850
Автор/Редактор: Emilia Kolinko
Druga z serii edycji „Archiwum Kobiet”. Listy i dzienniki Anny Moszyńskiej to unikatowe świadectwo trzydziestoletniej kobiety, która spędziła sześć miesięcy 1850 roku w zakładzie dla chorych umysłowo w Pirnie.
Wiktor Woroszylski, Zbigniew Żakiewicz: „Losy noszą nas różnymi drogami” Listy 1969-1996
Автор/Редактор: Tatiana Adriana Czerska
Edycja korespondencji Wiktora Woroszylskiego i Zbigniewa Żakiewicz z lat 1969-1996.
BRONISŁAWA WALIGÓRSKA LISTY Z CYTADELI 1886
Автор/Редактор: Monika Rudaś-Grodzka
Pierwszy tom z serii edycji dokumentów osobistych "Archiwum Kobiet".
„Swój urząd czynić”. Profil obywatelski twórczości Jana Kochanowskiego
Автор/Редактор: Krystyna Płachcińska
Jan Kochanowski podejmował problematykę obywatelską nieprzerwanie w ciągu całej swej działalności pisarskiej, w wypowiedziach literackich różnorodnych gatunkowo, w nieustannym przeplocie języka polskiego i łacińskiego. Stale też wrośnięta ona była w podłoże idei stanowiących constans w jego poglądach: o wartości cnoty, umiaru i służby ojczyźnie, a więc pozostawała silnie osadzona w gruncie aksjologii i etyki. Paradoksalnie jedna odbywało się to równolegle do intensywnych działań gospodarczych poety, które ubogiego dziedzica połowy Czarnolasu uczyniły pod koniec życia człowiekiem niezwykle majętnym.