Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 02.08.2018
Литературоведение

Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w latach 1956-1989

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
9788364708374

Wydane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej

Autorka powiązała postawy ludzi i ich działalność z wydarzeniami politycznymi. W efekcie powstał portret środowiska, w którym rozpoznajemy bohaterów i rozumiemy motywacje ich działań na tyle, na ile wynikają one ze zgromadzonych materiałów […] Poznajemy wiele mało znanych faktów. Praca jest pionierska i doskonale udokumentowana. To mikrohistoria jednego niewielkiego instytutu, w którą wpisana jest makrohistoria inteligenckiej opozycji w PRL. Bogactwo zgromadzonego materiału, oryginalność i odkrywczość czynią z tej pracy wybitne osiągnięcie naukowe.

                                                                                                             prof. dr hab. Włodzimierz Bolecki

 

Autorka zgromadziła i przebadała setki nieznanych materiałów archiwalnych, w tym takie, które uważano za zaginione. Udało się uchwycić ewolucję postaw znaczącej grupy pracowników IBL – częste u powojennej inteligencji zauroczenie systemem, które z biegiem lat często przeradzało się

w rozczarowanie, będące następnie impulsem do coraz bardziej aktywnych zachowań opozycyjnych. Wszystko to, na tle szerokiego kontekstu społeczno-politycznego, obrazuje genezę kształtowania się opozycji w IBL, szczególnie gdy chodzi o prezentację zachowań osób znanych i szanowanych za wkład w walkę o wartości demokratyczne w latach 70. i 80. Jest też tu wiele drobnych wątków, które dobrze charakteryzują trudne czasy PRL i niełatwe ówczesne życie.

                                                                                                       prof. IH PAN dr hab. Zbigniew Romek

Содержание

Информация

Начало событияГод публикации:
2018
Страниц:
706
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
2 августа 2018; 22:59 (Sylwia Pikula)
Дата правки:
2 августа 2018; 23:00 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

25.10.2020
Литературоведение

U źródeł. Wybór prac o literaturze z okazji 70-lecia opolskiej polonistyki

Автор/Редактор: Marek Ludwik Dybizbański, Adrian Gleń, Aneta Mazur, Maria Czesława Rowińska-Szczepaniak

Jubileuszowy rok akademicki Katedra Literatury Polskiej inicjuje wydaniem zbioru naukowych rozpraw autorstwa tych profesorów, którzy już odeszli.

07.12.2020
Литературоведение

Czesław Straszewicz Pisma t. 1 - Opowiadania, publicystyka, krytyka

Автор/Редактор:

Czesław Straszewicz (1904-1963) – prozaik, radiowiec, jeden z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku. W okresie międzywojennym opublikował dwa zbiory opowiadań oraz dwie powieści, współpracował z „Prosto z Mostu” i „Polityką”. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się na emigracji, gdzie współpracował z Radiem Wolna Europa oraz „Kulturą”, a w 1953 opublikował słynną powieść Turyści z bocianich gniazd. Zmarł w Montevideo w Urugwaju.  

06.05.2021
Литературная история

Kazanie koronacyjne z 1717 roku. Komentarz – Edycja – Objaśnienia

Автор/Редактор: Marek Skwara

Oddajemy do rąk Czytelników tom złożony ze Wstępu i krytycznej edycji jednego z kazań, które towarzyszyły koronacji jasnogórskiego obrazu Najświętszej Marii Panny w roku 1717.

05.06.2020
Литературоведение

500-lecie demokracji. Historia i perspektywy

Автор/Редактор: Krystyna Krawiec-Złotkowska

Tom zawiera referaty przedstawione na sympozjum naukowym pt. 500-lecie reformacji. Wielość perspektyw, które odbyło się 7 grudnia 2017 roku w Słupsku, w Zamku Książąt Pomorskich.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах