Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 18.10.2018
Литературная история

"Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania, książki wyborne ku polepszeniu żywota ludzkiego użyteczne, w których ukazuje srogości i gorzkość jej, teraz nowo nieco przydano"

Jesienią 2017 roku prof. Wiesław Wydra odkrył w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Erlangen nieznany dotąd drukowany przekaz "Dialogu Mistrza Polikarpa ze Śmiercią". 

 

Przekaz ten, zatytułowany "Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania, książki wyborne ku polepszeniu żywota ludzkiego użyteczne, w ktorych ukazuje srogości i gorzkość jej, teraz nowo nieco przydano", ukazał się w 1542 roku w Krakowie nakładem Macieja Szarfenberga i zawiera – prócz całego dialogu mistrza Polikarpa ze Śmiercią – wpleciony w tę rozmowę inny dialog, w którym Śmierć rozmawia z... Kmotrem. 
Jak pisze recenzent wydania, prof. Paweł Stępień (UW), „odnalezienie 'Śmierci z Mistrzem dwojakich gadań' jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach badań nad polskim średniowieczem”. Znany nam dotąd jedyny przekaz tego znakomitego tekstu średniowiecznego był niepełny (brakowało zakończenia), w dodatku – jak pozwala sądzić dokonana przez prof. Wydrę analiza – dość niedbały; poza tym dziś jest już niedostępny, zaginął bowiem podczas II wojny światowej.
Z tym większą radością zapowiadamy edycję krytyczną nowo odnalezionej wersji dialogu, która ukaże się na początku listopada nakładem Wydawnictwa „Poznańskie Studia Polonistyczne”.

Информация

Начало событияГод публикации:
2018
Дата размещения:
18 октября 2018; 12:10 (Aleksandra Gluba)
Дата правки:
18 октября 2018; 17:29 (Aleksandra Gluba)

Смотреть также

06.12.2020
Литературоведение

Karolina Szymborska,Mors immatura. Dziecko i śmierć w literaturze i kulturze drugiej połowy XIX i w początkach XX wieku (na tle europejskim)

Автор/Редактор:

ISBN: 978-83-242-3578-0 ISBN e-book: 978-83-242-6420-9 396 stron, 18 ilustracji, Format: 150x235

03.03.2021
педагогика

Tanatos w literaturze dziecięcej i jego pedagogiczny wymiar

Автор/Редактор: Justyna Sztobryn-Bochomulska

Publikacja jest monografią podoktorską z zakresu tanatopedagogiki, włączającą również hermeneutyczne badania nad literaturą. Autorka poddaje interpretacji kilkadziesiąt publikacji dla dzieci – najnowszych, wydanych po 2000 r. – podejmujących wątek śmierci. Posługuje się metodą hermeneutyczną. Koncepcję refleksji pedagogicznej dotyczącej śmierci prezentuje na tle szerokiej panoramy stosunku do umierania we współczesnej kulturze. W zasadniczej części, czyli w analizie literatury dziecięcej poświęconej śmierci (własnej oraz – co być może dla młodych osób jest nawet ważniejsze – śmierci kogoś bliskiego) wydobywa różne wobec niej postawy i różne próby oswojenia się z tym problemem.

30.09.2022
Исследования СМИ

W salonie międzykulturowości "Magazyn Polsko-Niemiecki DIALOG" w latach 1987 – 2017

Автор/Редактор: Paulina Ewa Olechowska

Publikacja przynosi charakterystykę wydawanego przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich kwartalnika "Magazyn Polsko-Niemiecki DIALOG"

26.05.2024
Литературоведение

MiroFor 2024 / tom 4: „Co już. Co jeszcze”

Автор/Редактор: Joanna Niżyńska, Adam Zbigniew Poprawa, Piotr Sobolczyk

"MiroFor": ma perFormować: esejem, odkryciem z archiwów, dialogiem, prozą, wierszem, krytyką. Być Forum, platFormą i semaForem dla wszystkiego, co Białoszewskie w literaturze, sztuce i kulturze. Czwarty tom „MiroFora” poświęcony jest przede wszystkim Pamiętnikowi z powstania warszawskiego.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах