Издательская новинка
Tanatos w literaturze dziecięcej i jego pedagogiczny wymiar
Publikacja jest monografią podoktorską z zakresu tanatopedagogiki, włączającą również hermeneutyczne badania nad literaturą. Autorka poddaje interpretacji kilkadziesiąt publikacji dla dzieci – najnowszych, wydanych po 2000 r. – podejmujących wątek śmierci. Posługuje się metodą hermeneutyczną. Koncepcję refleksji pedagogicznej dotyczącej śmierci prezentuje na tle szerokiej panoramy stosunku do umierania we współczesnej kulturze. W zasadniczej części, czyli w analizie literatury dziecięcej poświęconej śmierci (własnej oraz – co być może dla młodych osób jest nawet ważniejsze – śmierci kogoś bliskiego) wydobywa różne wobec niej postawy i różne próby oswojenia się z tym problemem.
Wśród wielu, często niejednoznacznych, odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek (które ma rudymentarny charakter dla pedagogiki), jedna jest jednoznaczna i wytyczająca granicę oddziaływań edukacyjnych – człowiek jest istotą śmiertelną. Świadomość własnej śmiertelności czyni człowieka istotą szczególną i wyjątkową, ponieważ ma on możliwość wybrania własnej drogi i realizowania swoich celów w obliczu skończonego czasu, jakim dysponuje. Taki punkt widzenia wskazuje na potrzebę podejmowania badań z zakresu tanatopedagogiki, stawiania trudnych, ale niezwykle ważnych pytań dotyczących w istocie sensu naszego życia. […] Celem podjętych badań jest poznanie i (z)rozumienie wymiarów obecności problematyki śmierci w literaturze dziecięcej o charakterze tanatycznym.
Śmierć jako niezbywalna część ludzkiego życia powinna być w nim obecna świadomie. Skupienie się na literaturze wynika natomiast z uznania jej za jedno z podstawowych źródeł kontaktu z kulturą i stanowi ważny poznawczo środek oddziaływania edukacyjnego.
(Ze Wstępu)
Autorka podejmuje temat ciekawy poznawczo i ważny społecznie, a jednocześnie rzadko eksplorowany w ramach badań pedagogicznych. Obszerność i różnorodność analizowanego materiału oraz wielość prezentowanych postaw i sposobów podejścia do fenomenu końca życia czyni z tej monografii pracę wyjątkową.
(Z recenzji prof. dr. hab. Stanisława Gałkowskiego)
Информация
Смотреть также
Karolina Szymborska,Mors immatura. Dziecko i śmierć w literaturze i kulturze drugiej połowy XIX i w początkach XX wieku (na tle europejskim)
Автор/Редактор:
ISBN: 978-83-242-3578-0 ISBN e-book: 978-83-242-6420-9 396 stron, 18 ilustracji, Format: 150x235
"Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania, książki wyborne ku polepszeniu żywota ludzkiego użyteczne, w których ukazuje srogości i gorzkość jej, teraz nowo nieco przydano"
Автор/Редактор:
Jesienią 2017 roku prof. Wiesław Wydra odkrył w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Erlangen nieznany dotąd drukowany przekaz "Dialogu Mistrza Polikarpa ze Śmiercią".
Jarosław Ławski,Śmierć wszystko zmiecie. Studia o czarnym romantyzmie II
Автор/Редактор:
Seria: Wokół literatury ISBN: 978-83-7908-195-0 Rok wydania: 2020 Informacja: Fundacja Terytoria Książki format 140x225 mm oprawa broszurowa szyta 432 strony Wydawnictwo słowo / obraz terytoria
Historia języka, dialektologia i onomastyka w nowych kontekstach interpretacyjnych
Автор/Редактор: Agata Joanna Kwaśnicka-Janowicz, Renata Genowefa Przybylska, Maciej Rak
Niniejszy tom powstał dla uczczenia przypadającej w 2017 roku 40. rocznicy śmierci Profesora Mieczysława Karasia (1924–1977), wybitnego uczonego, językoznawcy polonisty, który wniósł istotny wkład w rozwój takich dyscyplin, jak: dialektologia, historia języka polskiego, onomastyka i wiedza o współczesnej polszczyźnie.