Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 05.11.2022
Литературоведение

Utrwalanie szlaków. Studia o literaturze i kulturze Podlasia

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
978-83-67049-30-6

Marek Kochanowski – dr hab., profesor na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Literaturoznawca, eseista, animator kultury. Zajmuje się literaturą modernistyczną, regionalną i popularną. Autor książek: Powieści Witkacego wobec schematów powieści popularnej (2007), Modernizacje tradycji w wybranych utworach współczesnej kultury popularnej (wraz z P. Stasiewiczem, 2013),Melodramatyzm i powieść. Od rytuału do sensacji (Żeromski, Mniszkówna, Strug)(2015), Modernizm mniej znany. Studia i szkice (2016).

Lublin 2022, Wydawnictwo Episteme

Ze Wstępu: 

W książce niniejszej piszę o literackim i kulturowym obrazie Podlasia, traktując je szeroko i sytuując w polu mojego zainteresowania pochodzących stąd autorów, ich dzieła, a także wybrane zjawiska kulturowe, do których zaliczam chociażby namysł nad lokalnym uniwersytetem i aktywnością regionalną w zakresie animacji kultury. Omawiam również wizerunek Podlasia w polskojęzycznej prasie wileńskiej, a także kreślę wizerunek Wilna w twórczości Wiesława Szymańskiego, Krystyny Koneckiej, Jana Leończuka i innych pochodzących stąd poetów.

Информация

Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
5 ноября 2022; 15:36 (Paweł Wojciechowski)
Дата правки:
10 января 2023; 14:50 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

21.02.2021
Литературоведение

Twórczość Wiesława Kazaneckiego oraz laureatów nagrody literackiej jego imienia

Автор/Редактор: Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

Książka stanowi czwartą publikację z serii „Biała Seria. Podlaski Regionalizm Literacki” i została poświęcona twórczości patrona oraz laureatów Nagrody Literackiej Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Znalazły się w niej artykuły badaczy wywodzących się z białostockiej polonistyki, jak też reprezentantów ośrodków akademickich z Krakowa, Poznania i Katowic. 

07.12.2020
Литературоведение

Naród i regiony. Tradycje regionalizmu literackiego w perspektywie nowoczesności (XIX-XXI wiek)

Автор/Редактор:

Redakcja: Danuta Zawadzka, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marzena Radecka ISBN: 978-83-242-3628-2 ISBN e-book: 978-83-242-6466-7 Kategorie: HISTORIA LITERATURY, TEORIA LITERATURY, NOWY REGIONALIZM W BADANIACH LITERACKICH Wydawnictwo "Universitas"

21.05.2018
Литературоведение

Aplauz najzacniejszej damie. Studia i szkice z kręgu literatury i kultury dawnej

Автор/Редактор: Iwona Maciejewska, Agata Roćko

Zbiór studiów i szkiców powstały z potrzeby uczczenia jubileuszu siedemdziesięciolecia urodzin prof. dr hab. Krystyny Stasiewicz - badaczki literatury staropolskiej i oświeceniowej, która swe bogate życie zawodowe poświęciła zgłębianiu twórczego dorobku Pierwszej Rzeczypospolitej.

23.05.2019
Литературоведение

Współczesny i dawny obraz rodziny w literaturze, kulturze i sztuce, red. Leonarda Mariak

Автор/Редактор:

Współczesny i dawny obraz rodziny w literaturze, kulturze i sztuce zamyka cykl monografii (Współczesny i dawny obraz dziecka w literaturze i kulturze [2017],Współczesny i dawny obraz mężczyzny w literaturze i kulturze [2016], Współczesnyi dawny obraz kobiety w języku, literaturze i kulturze [2015]) poświęconych zagadnieniomroli, funkcji i statusowi kobiet, mężczyzn, dzieci w życiu społecznymdawniej i współcześnie, przedstawionych w rozmaitych tekstach i wytworach

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах