Издательская новинка
Ziemie słów. Szkice o poezji wspólnotowej
Praca dotyczy XX wieku oraz czasów najnowszych. Każdy rozdział stanowi „studium przypadku" jedynej w swoim rodzaju odmiany poezji wspólnotowej.
Autor koncentruje się na toposach. Ze szczególną uwagę analizuje te, dzięki którym powstają i umacniają się wielokierunkowe relacje pomiędzy ludźmi, a niekiedy także pomiędzy człowiekiem i światem przyrody. Tytułowe „ziemie słów" wskazują na źródła komunikacji poetyckiej. Należą do nich miejsca dzieciństwa, Kościół katolicki, śródziemnomorski krąg cywilizacyjny, dzieła literackie, Biblia i Ziemia Święta, natura, krajobrazy rustykalne i zurbanizowane, etyka, kultura i historia narodowa, powojenne dzieje Polaków, etos poety, kraj emigracji, przestrzeń lokalna, losy rodziny i sąsiadów, wyznawane wartości, a wreszcie kompleks doświadczeń egzystencjalnych przeżywanych mężnie z perspektywy człowieka starego.
Monografia, eksplorując twórczość bardzo różnych poetów: Kazimiery Iłłakowiczówny, Jarosława Iwaszkiewicza, Wojciecha Bąka, Mariana Hemara, Karola Wojtyły, Tadeusza Nowaka, Marianny Bocian, Marii Józefackiej, Kazimierza Nowosielskiego, Jana Leończuka, Grażyny Zambrzyckiej, Piotra Szewca, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Krzysztofa Koehlera, Andrzeja Strumiłły, Zbigniewa Jankowskiego, eksponuje wspólnotowość jako odwieczną ideę poezji.
Autor opiera swoje rozważania na przekonaniu, że wyjątkowość poety i jego indywidualne artystyczne poszukiwania w ostatecznym rozrachunku służą wartościotwórczym więzom między ludźmi w porządku psychicznym i duchowym, synchronicznym i diachronicznym, lokalnym i globalnym, pokoleniowym i ponadpokoleniowym, etnicznym i ogólnoludzkim. Praca nad sensownym, aksjologicznie wiarygodnym byciem we wspólnocie, nazywanej związkiem osób, rodziną, grupą, społecznością, społeczeństwem, narodem, kontynentem, kościołem, ludzkością, jest jednym z podstawowych celów poety i poezji. Naruszanie lub niszczenie któregoś ze spiralnie układających się kręgów powiązań multiplikuje podziały i eskaluje konflikty. Książka pośrednio podejmuje hölderlinowsko-heideggerowski problemat: „To jednak co trwa, ustanowione jest przez poetów".
Информация
Смотреть также
Poezje
Автор/Редактор: Justyna Beata Bajda, Jerzy Guranowski
Nakładem wydawnictwa Austeria ukazał się reprint młodzieńczych tomików wierszy Jerzego Guranowskiego z roku 1912 i 1913. Przypomniana została postać literata popularnego w kręgach warszawskiej bohemy, stałego bywalca kawiarni Udziałowa, gdzie spotykali się pisarze z kręgu Młodej Polski, autora recenzji teatralnych i filmowych oraz satyryka i publicysty współpracującego z wieloma pismami.
Północne miniatury krytyczne. Koloryty ziem pruskich i varia
Автор/Редактор: Zbigniew Chojnowski
Publikacja stanowi kontynuację rozważań zawartych w książce Zbigniewa Chojnowskiego "Północne miniatury krytyczne. Odcienie kultury literackiej na Warmii i Mazurach".
W głąb. Szkice o współczesnej poezji Śląska i Zagłębia
Автор/Редактор: Magdalena Piotrowska-Gort
Zebrane w książce szkice dotyczą wybranych utworów poetyckich pisarzy Śląska i Zagłębia. Na podstawie przeprowadzonych analiz monografia unaocznia różnorodne poetyckie korelacje z przestrzenią oraz sposoby wyrażania stanowiska wobec kategorii miejsca i nie-miejsca w poezji współczesnych twórców regionu - Macieja Meleckiego, Krzysztofa Siwczyka, Grzegorza Olszańskiego, Marty Podgórnik, Marka Baczewskiego, Pawła Lekszyckiego, Pawła Sarny, Pawła Barańskiego. Mówiąc o nie-miejscach (Marc Aúge) wspomnieć należy także o problematyce eschatologicznej, która pojawia się w tej poezji niezwykle często, nabiera jednak wyraźnie anty-metafizycznego charakteru, poeci Śląska i Zagłębia w swych postindustrialnych obrazach ukazują bowiem wyraźnie dokonującą się implozję mitów i obrazów archetypicznych miejsc. Od wyobraźni przestrzennej płynnie przechodzimy więc, jako czytelnicy tej poezji, do problematyki egzystencjalnej (antropologicznej/antropocentrycznej ale także niejednokrotnie post-humanistycznej).
Na początku był ogród... Wirydarze w polskiej poezji barokowej na tle kultury dawnej Europy
Автор/Редактор: Krystyna Krawiec-Złotkowska
Monografia Na początku był ogród… pokazuje sposoby mówienia o pięknie ogrodu od antyku grecko-rzymskiego i antyku hebrajskiego do XVII wieku, o reaktywowaniu tradycji i form opisu miejsc szczęśliwych oraz lokuje poszczególne wyobrażenia tych krain w wyobraźni ludzi baroku – „epoki przeciwieństw”.