Полонистический бюллетень

Издательская новинка

Дата размещения: 27.05.2018
Инне

Zmieszany zapach książek i jabłek. Wybór korespondencji Jana Wantuły z lat 1899–1953

Автор/Редактор:
Издательство:
ISBN:
978-83-60551-78-3

Ten tom jest niezwykły z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Jan Wantuła był absolutnie wyjątkową postacią: śląski chłop i robotnik, który został nie tylko działaczem społecznym i politycznym, ale również znakomitym znawcą cieszyńskiej historii i starych druków, zwłaszcza ewangelickich, oraz zagorzałym bibliofilem kolekcjonującym książki w kilku językach. Był także płodnym publicystą, piszącym na różne tematy – od propagowania polskiej opcji narodowej, obrony interesów robotniczych, przez działalność antyalkoholową, po analizy literackie. Można w nim dostrzec pioniera śląskocieszyńskiego społeczeństwa obywatelskiego […].

„Ten tom jest niezwykły z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Jan Wantuła był absolutnie wyjątkową postacią: śląski chłop i robotnik, który został nie tylko działaczem społecznym i politycznym, ale również znakomitym znawcą cieszyńskiej historii i starych druków, zwłaszcza ewangelickich, oraz zagorzałym bibliofilem kolekcjonującym książki w kilku językach. Był także płodnym publicystą, piszącym na różne tematy – od propagowania polskiej opcji narodowej, obrony interesów robotniczych, przez działalność antyalkoholową, po analizy literackie. Można w nim dostrzec pioniera śląskocieszyńskiego społeczeństwa obywatelskiego […].

Korespondencja Wantuły pokazuje ogrom i wielowątkowość jego działalności, a zarazem ujawnia, że był wytrawnym epistolografem, wnikliwym i wrażliwym, o szerokich horyzontach. Nie zasklepiał się na śląskim podwórku, lecz wybiegał dalej, ku pokrewnym duszom myślącym w sposób niepodległy, jak Maria Wysłouchowa, Julian Ochorowicz, Andrzej Niemojewski czy Rafał Urban. Wśród adresatów i nadawców listów zawartych w tomie znajdują się też luminarze nauki i kultury (m.in. Jan Stanisław Bystroń, Wincenty Lutosławski, Stanisław Pigoń, Irena Krzywicka, Kazimierz Wyka, Tadeusz Mikulski), pisarze i publicyści (Władysław Orkan, Gustaw Morcinek, Zofia Kossak-Szczucka, Karol Ludwik Koniński, Paweł Hulka-Laskowski), światli ewangeliccy i katoliccy księża […]. Ważną pozycję w zbiorze mają syn Wantuły Andrzej, późniejszy zwierzchnik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, i chrześniak Jan Szczepański, wybitny socjolog. Ustroński bibliofil dzieli się z ludźmi przemyśleniami oraz plonami swojego sadu – śle im zarówno listy i książki, jak i paczki z jabłkami […].

Książka znajdzie entuzjastycznych czytelników wśród publiczności zainteresowanej śląską specyfiką kulturową, a także dziejami ruchów ludowych, stowarzyszeń ewangelickich i organizacji propolskich. Badacze i badaczki wielu dyscyplin znajdą tu ciekawy materiał do studiów”.

(z recenzji dr hab. Grażyny Kubicy-Heller)

Содержание

W załączniku

Информация

Страниц:
516
Дата размещенияСкачать:
Опубликовал:
Дата размещения:
27 мая 2018; 09:10 (Agnieszka Wójtowicz)
Дата правки:
27 мая 2018; 09:11 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

23.01.2021
Инне

Reformacja z perspektywy Bielska i Białej

Автор/Редактор: Aleksandra Ewa Banot, Ewelina Gajewska, Tomasz Markiewka

Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2018.

15.11.2018
Литературоведение

„Swój urząd czynić”. Profil obywatelski twórczości Jana Kochanowskiego

Автор/Редактор: Krystyna Płachcińska

Jan Kochanowski podejmował problematykę obywatelską nieprzerwanie w ciągu całej swej działalności pisarskiej, w wypowiedziach literackich różnorodnych gatunkowo, w nieustannym przeplocie języka polskiego i łacińskiego. Stale też wrośnięta ona była w podłoże idei stanowiących constans w jego poglądach: o wartości cnoty, umiaru i służby ojczyźnie, a więc pozostawała silnie osadzona w gruncie aksjologii i etyki. Paradoksalnie jedna odbywało się to równolegle do intensywnych działań gospodarczych poety, które ubogiego dziedzica połowy Czarnolasu uczyniły pod koniec życia człowiekiem niezwykle majętnym.

21.09.2019
Литературоведение

E FRUCTU ARBOR COGNOSCITUR... W SZEŚĆSETNĄ ROCZNICĘ URODZIN JANA DŁUGOSZA

Автор/Редактор:

1 grudnia 2015 r. Akademia Pomorska i Muzeum Pomorza Środkowego przygotowały sympozjum naukowe zatytułowane E fructu arbor cognoscitur… W sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosza. Odbyło się ono w gościnnych murach Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

20.05.2022
Литературная история

Natan, syn Dawida (Sind Sie Jude?) Sztuka w pięciu obrazach z prologiem i epilogiem

Автор/Редактор: Mirosław Wójcik

Publikacja przywraca literaturze ostatni dramat Emila Zegadłowicz, powstały na kilka tygodni przed śmiercią pisarza. Jego tematem jest obraz losu Żydów w czasie II wojny światowej, a utwór stanowi próbę udokumentowania Zagłady z perspektywy świadka.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах