Полонистический бюллетень

Конкурс

Дата размещения: 11.03.2016
Подача завок до: 15.04.2016

Dr hab. Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie laureatką II edycji nagrody imienia Tadeusza Kotarbińskiego

Учреждения:
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые, Педагоги

Dr Ewa Kołodziejczyk została laureatką II edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za najwybitniejsze dzieło z zakresu nauk humanistycznych - pracę „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”. Nagrodę w wysokości 50 tys. zł wręczono podczas uroczystej gali w dniu 20 listopada 2016 r. w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Nagroda, ustanowiona w 2015 roku, ma podkreślić znaczenie badań humanistycznych w nauce, a także nieocenioną rolę humanistyki w kształtowaniu ludzkiej myśli, w życiu każdego człowieka i rozwoju społeczeństwa. To jedyne takie wyróżnienie o randze ogólnopolskiej.

Podczas tegorocznej gali profesor Jan Strelau - nagrodzony w ubiegłym roku za dzieło "Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania" - zwrócił uwagę, że wszyscy nominowani tym razem badacze to młodzi naukowcy i to właśnie do nich należy przyszłość polskiej humanistyki.

"Praca Ewy Kołodziejczyk jest pierwszą tak obszerną i tak dobrze udokumentowaną rozprawą oświetlającą biografię intelektualną Miłosza oraz jego strategię życiową i pisarską w latach powojennych. Autorka wydobywa na światło dzienne bogate materiały archiwalne (najbardziej frapujące są rękopisy z Beinecke Library), niezwykle szeroko też odsyła do ówczesnej amerykańskiej prasy polityczno-kulturalnej, nie mówiąc już o czasopismach i archiwach krajowych. Ponadto posługuje się z wyczuciem współczesnymi opracowaniami krajowymi i anglosaskimi na temat historii politycznej i kulturalnej Ameryki w pierwszej dekadzie powojennej".   

(Z recenzji prof. Zdzislawa Lapińskiego)

"Książka Ewy Kołodziejczyk ‚„układa się” w pasjonującą historię oswajania przez Miłosza Ameryki − jej przestrzeni, natury, kultury, mentalności; także historię nawiązywania w USA kontaktów intelektualnych, które czasem przeradzały się w literackie przyjaźnie. Te historie stanowią moim zdaniem znakomite podłoże pomagające zrozumieć pozycję, jaką Miłosz w amerykańskiej kulturze i nauce osiągnął po podjęciu w 1960 roku pracy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i osiedleniu się w USA. Ale jest też inna płaszczyzna narracji prowadzonej przez Ewę Kołodziejczyk, bardziej wyrazista i o bardziej uniwersalnym wymiarze. Chodzi mi o to, że Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza jest również opowieścią o najistotniejszych dylematach jednego z najważniejszych doświadczeń nowoczesności, jakim była emigracja. Cały tekst Miłosza − pisma użytkowe, publicystyka, eseistyka, poezja związana z pięcioletnim okresem pracy w polskiej dyplomacji − to historia "oswajania" przestrzeni, kultury, języka i obyczaju kraju potencjalnego osiedlenia, a zarazem próba ocalenia (i jednocześnie także oswojenia) inności/obcości przez przybysza z europejskiej prowincji i "powiadomienia” Nowego Świata o środkowoeuropejskim doświadczeniu".                          

 (Z recenzji prof. Józefa Olejniczaka)

_________________________________________________________________________________________________

Spośród 44 zgłoszonych do konkursu prac kapituła konkursu na posiedzeniu 20 września 2016 r. nominowała do nagrody pięć:

  • Kaja Gadowska, "Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Ewa Kołodziejczyk, "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza", Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Fundacja Akademia Humanistyczna;
  • Wojciech Klimczyk "Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795)", Universitas;
  • Małgorzata Domagalska, "Zatrute ziarno. Proza antysemicka na łamach „Roli” (1883-1912)", Polskie Towarzystwo Historyczne, Wydawnictwo Neriton;
  • Katarzyna Mikulska, "Tejiendo destinos. Un acercamiento al sistema de comunicación gráfica en los códices adivinatorios", El Colegio Mexiquense - Instituto de Estudios Ibéricos e Iberoamericanos, Uniwersytet Warszawski.

W skład Kapituły weszli: prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, prof. dr hab. Grzegorz Gazda oraz prof. dr hab. Ryszard Kleszcz z UŁ, prof. dr hab. Anna Legeżyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka z Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Patronem Nagrody jest pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego Profesor Tadeusz Kotarbiński: wybitny uczony, humanista, filozof, znakomity nauczyciel, człowiek głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.

Regulamin dostępny na stronie: http://www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl/.

Смотреть также

09.12.2016

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala 2016 dla Marty Kwaśnickiej i Renaty Lis

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w roku 2016 otrzymują ex aequo Marta Kwaśnicka za książkę "Jadwiga" oraz Renata Lis za książkę "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".  

16.06.2017

Nagroda Złotej Róży

Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”.  Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.

15.02.2017

V edycja konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald

Jesteś doktorem nauk humanistycznych? Twoja praca doktorska dotyczy współczesności i została obroniona w zeszłym roku? Masz szanse na nagrodę w Konkursie imienia prof. Aliny „Inki ” Brodzkiej -Wald.  Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 27 lutego 2017 r. Partnerem Konkursu jest Fundacja Tygodnika Polityka. 

21.05.2017

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na Uniwersytecie Zielonogórskim

Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego wraz z Instytutem Filologii Polskiej organizują po raz trzeci konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. "Potyczki z Polszczyzną". Będziemy gościć siedem drużyn z regionu, które reprezentują szkoły: I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze, II Ogólnokształcące Liceum Ekologiczne z Odziałami Integracyjnymi w Zielonej Górze, V Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze, I Liceum Ogólnokształcące w Świebodzinie, Liceum Ogólnoszktałcące w Sulechowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie. Po części konkursowej zapraszamy na wykład prof. zw. dr hab. Mariana Bugajskiego poświęcony kulturze języka.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах