Образовательное предложение
Centrum Humanistyki Cyfrowej zaprasza na bezpłatne warsztaty online „Bądźmy FAIR. Rola metadanych w badaniach literaturoznawczych”, które odbędą się dnia 30 stycznia w godzinach 10:00 - 11:30. Wydarzenie poprowadzi Cezary Rosiński — specjalista od metadanych i zagadnień Linked Open Data w krajowych i międzynarodowych projektach zespołu Polskiej Bibliografii Literackiej.
Metadane bywają traktowane jako efekt uboczny działalności naukowej i dodatkowa praca do wykonania. Tymczasem w dobie cyfrowej wymiany wiedzy są kluczowym elementem skutecznej komunikacji badawczej. Metadane przygotowane w zgodzie z dobrymi praktykami nie tylko pomagają w zwiększeniu widoczności wyników prac, ale także wspomagają jakość badań poprzez takie przekształcenia i wzbogacenia zasobów, które odsłaniają niewidoczne wcześniej perspektywy.
Warsztaty składać się będą z części prezentacyjnej, poświęconej zasadom FAIR i roli metadanych w zrozumieniu rezultatów prac naukowych, oraz części praktycznej, w której zaproponowane zostaną rozwiązania zwiększające dostępność zasobów oraz wykorzystujące istniejące algorytmy do wspomagania opisu danych badawczych metadanymi.
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się przez formularz: https://forms.gle/i2jQprR7KYyYauYGA
Информация
Смотреть также
Otwarty dostęp, prawo autorskie i licencje Creative Commons – szkolenie
Bezpłatne szkolenie dla redakcji czasopism naukowych.
Audiopapers jako forma komunikacji naukowej
Centrum Humanistyki Cyfrowej zaprasza na bezpłatne warsztaty online „Audiopapers jako forma komunikacji naukowej”, które odbędą się 29 lutego o godz. 16. Poprowadzi je dr Marta Michalska, historyczka, badaczka dźwięków w przeszłości, redaktorka i pisarka.
Metody cyfrowe w literaturoznawstwie / warsztaty
Celem warsztatów jest prezentacja metod cyfrowych w literaturoznawstwie na podstawie ogólnodostępnego systemu LEM (Literacki Eksplorator Maszynowy), stworzonego przez CLARIN-PL we współpracy z IBL PAN. Uczestnicy poznają podstawy teoretyczne badań cyfrowych i nauczą się samodzielnie wykonywać podstawowe operacje pozwalające przygotować korpus tekstów do interpretacji.
Zarządzanie Kulturą w Administracji Rządowej, Samorządowej i w Organizacjach Pozarządowych (w 2019/2020 - XVII edycja)
Celem studiów jest zwiększenie wiedzy i umiejętności, pozwalających na samodzielne zarzadzanie podmiotem prowadzącym działalność w sferze kultury (samorządową instytucją kultury, organizacją pozarządową lub przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w sferze kultury).