Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 21.04.2017 - 26.04.2017
Дата размещения: 19.04.2017

23. Dni Norwidowskie

Начало событияВид события:
фестиваль
Местность:
Kraków

W dniach 21-26 kwietnia 2017 r. w Krakowie odbędą się 23. Dni Norwidowskie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z XII Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida. Festiwal ma na celu przybliżenie twórczości tego wybitnego, wszechstronnego i ponadczasowego artysty - poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika.
 
Tegoroczna odsłona festiwalu to m.in. spektakl pt. „Polend” Grupy Teatralnej Ars Te działającej przy Ośrodku Kultury Norwida. Sztuka – komentarz do współczesności – pokazuje, że poezja C. K. Norwida jest nadal aktualna, stanowi znakomite narzędzie do opisywania polskiej rzeczywistości. Premiera spektaklu w reżyserii Aleksandry Kowalczyk odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 20.30 w ARTzonie OKN na os. Górali 4.
 
W programie zaplanowano także koncert Natalii Sikory - młodej i niezwykle utalentowanej piosenkarki i aktorki związanej z Teatrem Polskim w Warszawie. Artystka zaprezentuje materiał ze swojej płyty pt. „Absurdustra – Próba Norwida”. „Norwid jest geniuszem spoza pojęcia czasu i jest bardzo mocny - to Osobowość” – mówi aktorka. Koncert odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie Studyjnym Sfinks na os. Górali 5. Drugim muzycznym wydarzeniem 23. Dni Norwidowskich będzie koncert Mateusza Kluzy – krakowskiego multiinstrumentalisty, laureata konkursów norwidowskich, który w swoim dorobku muzycznym ma wiele interpretacji utworów Norwida. Wydarzenie dedykowane młodzieży licealnej odbędzie się 26 kwietnia w budynku głównym Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5.
 
23 kwietnia o godz. 19.00 w kapitularzu Opactwa oo. Cystersów w Mogile przy ul. Klasztornej 11 odbędzie się recytacja utworów Cypriana Kamila Norwida w autorskiej interpretacji aktora Wojciecha Treli. Co ciekawe w kapitularzu wiszą cztery obrazy M. Stachowicza z cyklu „Dzieje Wandy”, które Norwid miał oglądać podczas wizyty w Mogile w 1842 r. i które miały go zainspirować do napisania dwóch dramatów misteryjnych „Wanda” i „Krakus”.
 
Podczas festiwalu odbędzie się także marszobieg pod hasłem „Norwid Walking”, którego idea nawiązuje do motywu wędrówki obecnego w utworach Cypriana Kamila Norwida. W trakcie wspólnej wędrówki każdy będzie miał szansę rozszyfrować przesłanie Sztukmistrza. Do tej wspólnej zabawy zapraszamy 22 kwietnia uczestników indywidualnych, zespoły rodzinne i grupy znajomych.
 
Z kolei w trakcie wydarzenia pn. „Inspirowane Norwidem”, które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece Klubu Kuźnia OKN (os. Złotego Wieku 18) podejmiemy próbę polemiki i rozwinięcia głównych tematów norwidowskich w twórczości m.in. Wyspiańskiego, Brzozowskiego i Miłosza.
 
Wydarzenia festiwalu są bezpłatne, ale na niektóre należy odebrać zaproszenia w siedzibie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Информация

Дата размещения:
19 апреля 2017; 13:26 (Olga )
Дата правки:
19 апреля 2017; 13:26 (Olga )

Смотреть также

04.06.2016

Otwarcie wystawy "Czas na Norwida"

Starosta Wołomiński - Kazimierz Rakowski i Prezes Zarządu Fundacji Museion Norwid - Jacenty Matysiak mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Czas na Norwida”, prezentującej wybór norwidianów z kolekcji Fundacji przeznaczonych do przyszłego Muzeum Norwida.

03.04.2017

„Uchodźcy” i inni. O nazwach osób opuszczających swój kraj /Odczyt prof. Renaty Przybylskiej

Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego (oddział w Krakowie) zaprasza na zebranie naukowe, które odbędzie się we wtorek 11 kwietnia 2017 r. o godz. 18.15 w budynku Wydziału Polonistyki UJ (ul. Gołębia 16, sala 42 na parterze).

08.10.2016

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” (III edycja)

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce translacji. Podczas trzeciej edycji wydarzenia porozmawiamy o wielkiej literaturze, która powstaje w językach pozacentralnych i poznamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.

27.03.2017

Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze / Otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”

Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zapraszają na otwarte seminarium interdyscyplinarne z cyklu „Dramat Polski. Reaktywacja”: Brandstaetter: Biblia w nowoczesnej kulturze. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах