Событие
Ars epistolandi. Listy dawniej i dziś
Ośrodek Badawczy Facta Ficta oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Ars epistolandi. Listy dawniej i dziś.
List - zgodnie z ujęciem badawczym organizatorów - jest „królewską drogą” do poznania świata wewnętrznego podmiotu, lecz jednocześnie, ze względu na swą złożoność i niejednoznaczny status, prowokuje do stawiania trudnych pytań o naturę listu, o możliwości, a także o granice jego rozumienia i poznawania czy też metody badawcze, jak również do rozstrzygania niełatwych dylematów (chociażby natury etycznej).
W podejmowanych refleksjach warto odnieść się do następujących zagadnień:
- metodologie badań epistolograficznych;
- epistolografia cyfrowa (emaile, smsy, komunikatory, blogi, vlogi etc.);
- recepcja Teorii listu Stefanii Skwarczyńskiej (kategorie i podziały z perspektywy współczesnej);
- nowe ujęcia epistolografii (list jako materiał badawczy dla literaturoznawcy, historyka, psychologa, pedagoga, socjologa, kulturoznawcy etc.);
- sztuka pisania listów;
- powieści w listach (np. Listy perskie, Nowa Heloiza, Niebezpieczne związki czy Dracula);
- fikcyjna epistolografia;
- analizy i interpretacje pojedynczych listów lub bloków korespondencyjnych;
- kultura korespondencyjna w danym czasie/literaturze (konteksty społeczne, kulturowe, historyczne);
- miejsce i rola listowników w rozwoju epistolografii;
- paradoksy listu jako gatunku;
- autokreacja w listach;
- list jako obraz świata wewnętrznego i zapis egzystencji;
- listy mówione;
- listy otwarte;
- listy miłosne;
- listy więzienne i obozowe;
- listy samobójcze, pożegnalne i ostatnie wole;
- listy z pogróżkami, szantaże, okupy, listy seryjnych morderców (Kuba Rozpruwacz, Zodiak etc.);
- anonimy i donosy.
Organizatorzy przewidują publikację pokonferencyjną w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopismach naukowych, które zdecydują się na współpracę z komitetem organizacyjnym (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Информация
Смотреть также
Epistolografia w dawnej Rzeczypospolitej (do XIX wieku) / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Pragniemy zachować cykliczny charakter spotkań poświęconych sztuce pisania listów w minionych wiekach, dlatego miło nam będzie gościć Państwa w środowisku naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z wielką radością w gronie stałych bywalców naszych jesiennych spotkań powitamy osoby nowe a zainteresowane problematyką epistolarną. Chcielibyśmy również, wzorem lat ubiegłych, by ukoronowaniem naszego krakowskiego spotkania była sprawnie przygotowana i rychło opublikowana monografia wieloautorska.
Epistolografia w dawnej Rzeczypospolitej (do XIX wieku)
„Czego Maria Dąbrowska w swoich listach nie napisała” – drugie spotkanie z cyklu „Nieznane, ciekawe, cenne– ze zbiorów Książnicy Pomorskiej”
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią literatury, książki i Pomorza na wykład Aleksandry Skiby, rękopiśmienniczki z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy.
Epistolografia w Polsce Ludowej (1945–1989). List i jego pochodne w systemie politycznym, społeczny gospodarczym i kulturalnym państwa
Celem konferencji jest m.in. próba odpowiedzi na pytanie, jaką rolę odgrywały w obiegu informacyjnym Polski Ludowej korespondencja i jej pochodne oraz w jaki sposób, w jakim zakresie i na ile skutecznie – mimo wszystkich związanych z tym ograniczeń systemowych – wpływały na tamtą rzeczywistość polityczną, społeczną, gospodarczą i kulturalną. Czy mogły ją kształtować w sposób podobny do nowoczesnych – cyfrowych narzędzi komunikacji?