Событие
Big Book Festival 2022
Tegoroczna, 10 edycja Festivalu, odbywa się pod hasłem „Do widzenia, do jutra!”, zaczerpniętym z debiutanckiego filmu Janusza Morgensterna.
Big Book Festival odbywa się w Warszawie od 2013 roku. W ramach imprezy odbywają się spektakle, happeningi, akcje w przestrzeni
publicznej, widowiska multimedialne i performance. Prezentowane są tylko raz, powstają na podstawie tekstów i książek, do ich współtworzenia zapraszani są renomowani twórcy i artystyczne gwiazdy.
Dziesiąty Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania potrwa od 24 do 26 czerwca. W tym roku powraca do formuły spotkań na żywo, bez transmisji. Osobiście będzie można spotkać i posłuchać pisarzy z Polski i ze świata. W programie także inspirowane literaturą widowiska, dyskusje, zabawy i spacery.
Big Book Festival 2022 odbędzie się pod hasłem DO WIDZENIA, DO JUTRA! w postindustrialnym kompleksie Mała Warszawa przy ul. Otwockiej 14. Na trzydniowe święto literatury złoży się ponad 40 wyjątkowych wydarzeń z udziałem setki gości. W tym:
2 niepowtarzalne widowiska:
Festiwal otworzy widowisko „Wolność seconhand” wg tekstów Swietłany Aleksjijewicz w reżyserii Tomasza Cyza. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach noblistki zabrzmią obok dawnych polskich pieśni żałobnych w wykonaniu zespołu Polskie Znaki. Wystąpią Magdalena Czerwińska, Monika Kwiatkowska, Pola Błasik i Adam Woronowicz.
Na zamknięcie – spektakl „Kamienny sufit” wg książki Anny Król o pierwszych taterniczkach w reżyserii Anety Groszyńskiej i z muzyką Radka Łukasiewicza. O kobietach, które pragną wolności i wytyczają swoje ścieżki. Udział wezmą: Sara Celler-Jezierska, Magdalena Celmer, Matylda Damięcka i Agnieszka Przepiórska.
16 rozmów z pisarzami z Polski i z zagranicy. Wśród nich:
Georgi Gospodinow – bułgarski pisarz o światowej sławie, coraz częściej wskazywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, Hari Kunzru – Brytyjczyk o indyjskich korzeniach, mieszkający w Nowym Jorku, autor głośnych powieści m.in. o rasizmie i nacjonaliźmie w USA, Gabriel Krauze – Brytyjczyk polskiego pochodzenia, nominowany za swą pierwszą powieść do Nagrody Bookera, Megan Nolan – irlandzka pisarka, autorka brawurowego debiutu „Akty desperacji“, Martín Caparrós – argentyński reporter, autor głośnego „Głodu“, w nowej książce odkrywający swoje polskie korzenie, Joanna Bator – laureatka Nagrody „Nike“, a ostatnio wielkiej sagi rodzinnej ze Śląska, Radek Rak – laureat Nagrody „Nike“ powracający tej wiosny z nową powieścią, Wit Szostak – prozaik i eseista, w nowej książce eksperymentujący z formą powieści oraz Agata Tuszyńska – przybliżająca postać wybitnego francuskiego pisarza, Romain Gary’ego.
12 rozmów inspirowanych literaturą, w tym:
„Zawodowcy“ czyli bestsellerowi autorzy Marcin Ciszewski i Maciej Siembieda w rozmowie o warsztacie pisarskim, „Jeszcze dochodzę do siebie“ – o tym, jak pisarze odkrywają losy Polek ocalałych z wojny, „Ratuj się, kto może!“ – o tym, czy można spokojnie czytać w niespokojnych czasach, dyskutują Magdalena Parys i Krzysztof Varga, „Książki mojego życia“ – o tym, co czyta i jak inspiruje ją to do podróży opowie Martyna Wojciechowska.
4 spacery przybliżające historię i współczesność warszawskiej Pragi Północ:
pójdziemy tropem rewolucji przemysłowej na Szmulowiźnie oraz ludzi i adresów, które złożyły się na legendę dzielnicy, wsłuchamy się w „Ścieżkę dźwiękową Pragi“, a z dziećmi odkryjemy miejski świat przyrody.
Wydarzenia na 10-lecie festiwalu:
Turniej wiedzy i niewiedzy o Big Book Festival – wraz publicznością i zaproszonymi gośćmi przypomnimy sobie, jak razem rozruszaliśmy kulturę czytania, a na Literackim balu przebierańców pod hasłem „Jaką książką jesteś?“ bawić się będziemy w przebraniach przy muzyce Buslava.
Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny. Szczegóły programu dostępne są na stronie https://bigbookfestival.pl/
Big Book Festival powstał w 2013 r. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez małą organizację samorządową.