Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 16.11.2020 g.13:00
Дата размещения: 27.10.2020

Cykl webinariów Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN poświęconych danym badawczym w badaniach literackich

Начало событияВид события:
Семинар
Организаторы:

Serdecznie zapraszamy do udziału w listopadowym cyklu webinariów Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN poświęconym danym badawczym w badaniach literackich. Spotkania prowadzone będą metodą warsztatową, z nagrywaną częścią wykładową oraz z dyskusjami i pracą w mniejszych grupach. Na cykl składają się trzy webinaria w poniedziałki (9, 16, 23 listopada) w godz. 13.00-14.30. Osoby, które wezmą udział we  wszystkich 3 spotkaniach, otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.

W celu zapisania się na wydarzenie prosimy o wypełnienie krótkiego formularza (link tutaj) do wtorku 3 XI.
Potwierdzenie otrzymają Państwo w środę 4 XI.

9 XI Czym są dane w badaniach literackich?
Na spotkaniu postaramy się “odczarować” pojęcie danych badawczych w humanistyce, osadzając je w tradycji badań literackich, by wspólnie zastanowić się, jak można pojęcie danych rozumieć m.in. w pracach interpretacyjnych, edytorskich czy dokumentacyjnych, a także w konkretnych projektach uczestników warsztatów.

16 XI Po co publikować dane?
Temat danych badawczych zyskuje wciąż na znaczeniu ze względu na istotne korzyści  płynące z właściwego ich przygotowania, które umożliwia ich ponowne wykorzystanie w kolejnych projektach. Podczas webinarium wskażemy konkretne projekty literaturoznawcze, które zyskują dzięki korzystaniu z wcześniej powstałych danych badawczych, a także zastanowimy się, jakie działania możemy wdrożyć, by upowszechnić publikowanie danych badawczych i poprawić ich jakość. 

23 XI Jak publikować dane? Przygotowanie planu zarządzania danymi badawczymi
Podczas spotkania omówimy korzyści płynące z przygotowania planu zarządzania danymi badawczymi. Omówimy jego możliwą strukturę oraz główne elementy. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję porozmawiać na temat własnych doświadczeń oraz zadać pytania związane ze swoimi projektami badawczymi.

Информация

Адрес:
webinaria online
Подача заявок для участников до:
03.11.2020
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
27 октября 2020; 11:58 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
12 ноября 2020; 19:42 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

09.05.2021

Karolina Przysiecka: Dane bibliograficzne w badaniach literackich / z cyklu webinariów Pracowni Bibliografii Bieżącej Instytutu Badań Literackich PAN

Dynamiczny rozwój rynku książki powoduje, że nikt nie jest w stanie przeczytać i przestudiować wszystkich książek. Z kolei analiza i interpretacja kanonu literackiego nie pozwala na scharakteryzowanie i zrozumienie systemu literackiego. Aby uzyskać jego pełny obraz, należy przeanalizować zarówno ważne dzieła badane przez literaturoznawców, jak i te, które nie są czytane, komentowane lub zostały zapomniane. To zadanie przekracza możliwości jednego naukowca lub nawet grupy naukowców. Z pomocą przychodzą nowe technologie dające możliwość prowadzenia analiz dużych zbiorów zróżnicowanych danych.

17.02.2019

Dane w humanistyce / DARIAH Annual Event 2019

W dniach 15-17 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się DARIAH Annual Event. Tematem tegorocznego spotkania będą "Dane w humanistyce".

10.10.2023

Konferencja projektu "Dariah.lab – cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce"

Dariah.lab jest infrastrukturą badawczą dla humanistyki i nauk o sztuce. Służy pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji danych badawczych, różnorodnych pod względem formy, treści i pochodzenia, oraz przetwarzaniu, wizualizacji i udostępnianiu zasobów cyfrowych. Konferencja wieńcząca projekt, w ramach którego powstała Dariah.lab, odbędzie się w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego – siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w Poznaniu, w dniach 18-19 października 2023 r. Zapraszamy!

01.06.2023

Konferencja naukowa HINC OMNIA. Niedoceniane bogactwo. Wykorzystanie danych bibliograficznych i katalogowych zbiorów specjalnych w badaniach naukowych

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie planuje zorganizowanie czwartej konferencji z cyklu „HINC OMNIA. Zbiory historyczne, artystyczne i specjalne w bibliotekach oraz innych instytucjach kultury”, tym razem poświęconej potencjałowi badawczemu danych bibliograficznych i katalogowych, przede wszystkim dotyczących zbiorów specjalnych.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах