Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 23.10.2017 - 24.10.2017
Дата размещения: 16.09.2017

Czas i to, co inne / ogólnopolska konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Kraków
Организаторы:

W kulturze funkcjonuje wiele przysłów dotyczących czasu, tak jak i wiele narracji poświę­conych temu fundamentalnemu dla naszej cywilizacji zagadnieniu. Rozumieć je można na wiele sposobów, zwłaszcza teraz, gdy pojawiają się coraz to nowe koncepcje i teorie dotyczące czasowości – w bardzo wielu wykładniach, począwszy od ujęć filozoficznych i antropologicznych poprzez kulturoznawcze i literaturoznawcze a skończywszy na medioznawczych, ludologicznych i groznawczych czy inter­­dyscyplinarnych. Czasowość współczesna jest migotliwa znaczeniowo i dotyka każdej sfery eg­zystencji: od wyobrażeń artystycznych (podróże w czasie) przez codzienność prokrastynacji (procrastinus to przecież odkładanie pracy na potem) aż po teorie naukowe z mostem Einsteina-Rosena (czyli, popularnie rzecz ujmując, tunelem czasoprzestrzennym) na czele. A że czas jest bez wątpienia cenny także jako temat, organizatorzy konferencji "Czas i to, co inne" zapraszają do podjęcia transdyscyplinarnej refleksji nad zagadnieniami takimi, jak m.in.:

  • Czas w literaturze
  • Czas w teorii literatury i narracji
  • Czas w filozofii
  • Czas w języku i językoznawstwie
  • Czas historyczny
  • Czas w światach alternatywnych
  • Czas kontrfaktyczny
  • Klasyczne i postklasyczne koncepcje czasowości
  • Paradoksy czasowe w narracjach kulturowych
  • Podróże w czasie
  • Czas a obyczajowość i codzienność
  • Zegary i zegarmistrzowie
  • Przemijanie
  • Koncepcje końca i wieczności
  • Relacja czasu i przestrzeni
  • Przeszłość i teraźniejszość w wizjach artystycznych i przekazach historycznych
  • Uchronie i bezczasy
  • Kategoria happy endu
  • i inne, organizatorzy są bowiem otwarci na wszelkie nowe i nienależące do przedłożonej listy pomysły i tematy wystąpień.

Konferencja odbędzie się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniach 23-24 października 2017 roku.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres czasitocoinne@gmail.com mija 10 października 2017 roku. Na podany adres prosimy przesłać dokument w formacie edytowalnym (.doc, .docx, .rtf), zatytułowany wg schematu „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający:

  • abstrakt (max. 600 słów);
  • notę biograficzną (max. 80 słów), zawierającą aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
  • numer telefonu oraz korespondencyjny email.

Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji, w tym zwłaszcza cateringu, przygotowa­nia materiałów dla uczestników oraz publikacji pokonferencyjnej, przewiduje się opłatę konferencyj­ną w wysokości 350 zł. Po konferencji, or­ganizatorzy przewidują – w zależności od liczby zainteresowanych – wydanie publikacji w formie re­cenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” (udostępnionej w Centrum Otwartej Nauki na licencji CC BY 4.0 w multiformacie) lub numeru monograficznego punktowanego czasopisma naukowego.

Konferencja organizowana przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Facta Ficta w Krakowie.

(Informacja Organizatorów)

 

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
09.10.2017 22:00
Оплата:
350 zł
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
16 сентября 2017; 23:02 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
16 сентября 2017; 23:02 (Olga )

Смотреть также

07.01.2022

Czas - kultura, dyskurs, doświadczenie

W kulturze funkcjonuje wiele przysłów dotyczących czasu, tak jak i wiele narracji poświę­conych temu fundamentalnemu dla naszej cywilizacji zagadnieniu. Rozumieć je można na wiele sposobów, zwłaszcza teraz, gdy pojawiają się coraz to nowe koncepcje i teorie dotyczące czasowości – w bardzo wielu wykładniach.

22.11.2021

Bohaterstwo, aktywizm, poświęcenie – historie dawne i współczesne / Ogólnopolska konferencja naukowa

Czasy, obyczaje i kultura w jakiś sposób wymagają poszukiwania bohaterów potrafiących sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed ludzkością niełatwa rzeczywistość. Mamy szansę się o tym przekonać nie tylko zaznajamiając się z tekstami kultury opiewającymi wzniosłe czyny bohaterów, którzy poświęcili się, by pomóc innym. Lecz to poświęcenie i heroizm nie są tylko utrwalone w zapisach czy dziełach, lecz charakteryzują także naszą współczesność, zwłaszcza w tak trudnych czasach, jak te, w których przyszło nam żyć.

21.02.2023

Przestrzeń jako kategoria poetyki

Pracownia Teorii i Antropologii Literatury (Uniwersytet w Białymstoku) zaprasza na kolejną konferencję z cyklu „Przestrzeń jako kategoria poetyki” poświęconego problematyce przestrzeni w perspektywie poetyki historycznej i teorii literatury.

03.08.2023

Znikanie, zanik, zaginięcie – dyskursy nieobecności / ogólnopolska konferencja naukowa

Niekiedy zauważamy, że coś wokół się zmieniło – pojawił się jakiś brak, jakaś nieobecność, jakieś wrażenie pustki. Czasem wiemy lub doświadczamy – tej nieobecności, zniknięcia, zaniku. Czasem coś lub – co gorsza – ktoś znika. Bez śladu. Bez ostrzeżenia. Czasem pamiętamy z lekcji historii – jak znikały całe cywilizacje, rody. A opowieści rodzinne wiążą się czasem z mówieniem o widmach tych, co zaginęli bez śladu w zawierusze historii albo miejscach, które zniweczył czas. Czasem też zauważamy, ze coś w nas samych zniknęło, zanikło, odeszło. A czasem po prostu wymazujemy, skazujemy na niebyt. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах