Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 24.01.2018 g.18:00
Дата размещения: 15.01.2018

Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu. Historia archiwum Ringelbluma. Spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem

Начало событияВид события:
Встреча
Организаторы:

Spotkanie  "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu. Historia archiwum Ringelbluma" dotyczyć będzie wyjątkowego zbioru dokumentów i artefaktów tworzących Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma). Unikalna kolekcja – świadectwo potrzeby zachowania i dokumentowania tragicznej codzienności warszawskiego getta i okupacji znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Przewodnikiem po Archiwum Ringelbluma będzie prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i kurator nowej wystawy stałej ŻIH pn. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.

Wstęp wolny.

Информация

Адрес:
Kraków, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, sala kinowa
Дата размещения:
15 января 2018; 14:37 (Piotr Bordzoł)
Дата правки:
15 января 2018; 14:37 (Piotr Bordzoł)

Смотреть также

15.04.2021

Atlas Literatury Zagłady – o cyfrowych topografiach Holokaustu

Koncepcja została opracowana przez Zakład Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN oraz zespół Nowej Panoramy Literatury Polskiej IBL PAN. O "Atlasie" mówić będą prof. Bartłomiej Szleszyński, prof. Jacek Leociak, dr Bartłomiej Krupa, dr Kajetan Mojsak (IBL PAN).

18.05.2017

Doświadczenie archiwum: pismo, ciało, pamięć / Ogólnopolska konferencja naukowa

Tematem konferencji pragniemy uczynić doświadczenie archiwum, rozumiane – w pierwszej kolejności – jako różnorodność praktyk badawczych podejmowanych w ramach pracy nad dokumentami. Każde z takich działań nosi znamiona indywidualnego przeżycia. Pomiędzy badaczką/badaczem a cudzym zapisem tworzy się zamknięta oraz kameralna przestrzeń, w której odzyskuje się ślady innych, ale mimochodem zostawia się również własne. Chcemy zatem przemyśleć znaczenie gestu odzyskiwania, gromadzenia, porządkowania i przechowywania rozmaitych zapisów. Zapytać o to, czym w zasadzie jest lub czym mogłoby być doświadczenie archiwum? Przyjęta przez nas perspektywa nie ogranicza się wyłącznie do rozważań na temat pojęcia (statusu) samego archiwum. Mamy nadzieję, że umieszczone w tytule konferencji „doświadczenie” pozwala zwrócić większą uwagę na problematykę, która wymykałaby się ogólnie przyjętej logice archiwum. Interesuje nas ono w relacji do: podmiotu, ciała, pamięci, wreszcie samego siebie. Relacji rozgrywającej się na styku konkretnych porządków czasowych, kulturowych oraz politycznych.

10.05.2017

Dialog ze zmarłym i powab archiwum. Stanisław Lem / Wykład otwarty

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty dr Agnieszki Gajewskiej (UAM) pt. "Dialog ze zmarłym i powab archiwum. Niekompletna biografia Stanisława Lema", który odbędzie się 10.05 (środa) o godz. 11:30 w sali 206 na Wydziale Filologicznym w Katowicach. Wykład organizują Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego oraz Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filologicznego.

24.01.2021

Spotkanie z autorkami i autorem książki „Kobiety w Polsce 1945–1989. Nowoczesność, emancypacja, komunizm”

Zespół "Archiwum Kobiet" IBL PAN serdecznie zaprasza na spotkanie z autorkami i autorem książki Kobiety w Polsce, 1945–1989. Nowoczesność, emancypacja, komunizm Małgorzatą Fidelis, Katarzyną Stańczak-Wiślicz, Barbarą Klich-Kluczewską oraz Piotrem Perkowskim. Spotkanie poprowadzi prof. Katarzyna Sierakowska.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах