Событие
Czytanie Dwudziestolecia
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONFERENCJI NAUKOWEJ CZYTANIE DWUDZIESTOLECIA!
Konferencja naukowa poświęcona czytaniu literatury międzywojennej tradycyjnie odbędzie się w Częstochowie, inicjatorem spotkania jest Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Pierwsza sesja poświęcona Dwudziestoleciu odbyła się w roku 2003, w murach częstochowskiej Uczelni spotkali się wówczas przedstawiciele wielu ośrodków akademickich. Tegoroczną konferencję, piątą
z cyklu, traktujemy zatem jako nasz wspólny jubileusz i pragniemy nadać jej uroczysty charakter. Zapraszamy na nią przyjaciół towarzyszących nam w dotychczasowych przedsięwzięciach oraz wszystkich badaczy zainteresowanych literaturą i kulturą II Rzeczypospolitej.
Dwudziestolecie międzywojenne, od lat będące przedmiotem uwagi badawczej, nadal stanowi interesujący, wciąż nie w pełni poznany i opisany obszar naszej kultury. Współczesność – z jej dylematami światopoglądowymi, artystycznymi, estetycznymi – swoimi korzeniami mocno tkwi w międzywojniu, w którym powstawały i krzyżowały się różnorodne sposoby myślenia o świecie, państwie, zbiorowości i miejscu w niej jednostki; w tych procesach uczestniczyła ówczesna literatura i kultura.
Chcielibyśmy nadać naszej konferencji charakter międzynarodowy, dlatego część obrad planujemy w systemie hybrydowym, by ułatwić uczestnictwo Gościom zagranicznym. Badacze z zagranicznych ośrodków naukowych, którzy zdecydują się uczestniczyć w obradach, będą zwolnieni z opłat organizacyjnych.
Pragniemy, aby Czytanie Dwudziestolecia – wzorem lat ubiegłych – stało się przedmiotem głębokiej, wielokierunkowej refleksji. Zależy nam, aby „czytanie” dokonywało się także poprzez pryzmat współczesnej literatury, kultury i historii. Uwadze Państwa polecamy różne rodzaje i gatunki literackie, a także pojedyncze utwory jako przedmiot analizy i interpretacji, chcielibyśmy się też upomnieć o teksty zapomniane i niewydawane, nie dość obecne
w świadomości zbiorowej i pomijane w dyskursie historycznoliterackim. Interesuje nas również perspektywa porównawcza w badaniach nad Dwudziestoleciem, uwzględniająca relacje pomiędzy polskim międzywojniem a kulturą tego okresu w Europie i na świecie. Zachęcamy do refleksji nad recepcją twórczości Dwudziestolecia poza granicami naszego kraju. Mamy nadzieję, że tegoroczna konferencja stanie się impulsem do bardziej szczegółowych badań związanych z szeroko rozumianą międzywojenną formacją kulturową.
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i będzie przeznaczona na przygotowanie tomu pokonferencyjnego. Zostanie on opublikowany w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Opłatę należy uiścić po potwierdzeniu przez organizatorów przyjęcia zgłoszenia na konferencję. Dane dotyczące konta zostaną Państwu przesłane wraz z przyjęciem zgłoszenia do 30 czerwca 2022 roku.
Prosimy o nadsyłanie tematów wystąpień wraz z krótką informacją o treści referatu do dnia 30 maja 2022 r. na adres internetowy Sekretarza konferencji Pani dr Eweliny Miki: e.mika@ujd.edu.pl.
Dr hab. prof. UŚ Joanna Kisiel
Dr hab. prof. UJD Joanna Warońska-Gęsiarz
Dr Elżbieta Wróbel
Dr Ewelina Mika – Sekretarz konferencji
Информация
Смотреть также
Ciemne Dwudziestolecie / ogólnopolska konferencja naukowa
Koło Naukowe Polonistów
Proza dwudziestolecia międzywojennego z dzisiejszej perspektywy
Program konferencji: Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Proza dwudziestolecia międzywojennego z dzisiejszej perspektywy”
Narodowe czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
Tegoroczne wspólne czytanie odbędzie się 5 września.
Płaszcz Konrada – spory o Niepodległą w literaturze i sztuce
Pracownicy Wydziału Filologicznego UMK Instytutu Literatury Polskiej, Zakładu Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Płaszcz Konrada” – spory o Niepodległą w literaturze i sztuce, która odbędzie się 24-25 października 2018 roku w Toruniu.