Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 13.11.2025 - 14.11.2025
Дата размещения: 10.04.2025

Czytanie Słonimskiego

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Bydgoszcz

Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej Wydziału Literaturoznawstwa i Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów do wzięcia udziału w konferencji Czytanie Słonimskiego, która odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13–14 listopada 2025 r., w przededniu 130. rocznicy urodzin Poety.

z materiałów promocyjnych Organizatorów

Katedra Literatury Polskiej i Rosyjskiej Wydziału Literaturoznawstwa i Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie mają zaszczyt zaprosić pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów do wzięcia udziału w konferencji Czytanie Słonimskiego, która odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13–14 listopada 2025 roku, w przededniu 130. rocznicy urodzin Poety.

Antoni Słonimski jest jednym z ustanowionych przez Sejm RP patronów roku 2025. Jest to doskonała okazja do ponownego zbliżenia się do Jego twórczości, pójścia śladami wielkich poprzedników: Aliny Kowalczykowej, Jerzego Kwiatkowskiego czy Janusza Sławińskiego…, ale też poszukiwania nowych interpretacyjnych ścieżek – w każdym razie: okazja do   czytania  Słonimskiego.

Sugerujemy poświęcenie referatów pojedynczym utworom lirycznym Poety poprzez zaprezentowanie nowych odczytań wierszy wcześniej już rozpoznanych bądź też – przypomnienie utworów zapoznanych, z wykorzystaniem metodologii zakorzenionych w dyskursie historycznoliterackim albo – sięgając po nowe słowniki teoretyczne.

Jednocześnie jesteśmy otwarci na wystąpienia o charakterze przekrojowym oraz te, których przedmiotem będą inne niż poezja obszary twórczości Antoniego Słonimskiego.

Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej. Uczestnikom zapewniamy dwa noclegi oraz wyżywienie. Pozostałe koszty (np. podróży) prelegenci ponoszą we własnym zakresie. Planujemy wydanie publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się nakładem Wydawnictwa UKW w 2026 roku.

Zgłoszenia, zawierające wypełniony formularz (w załączeniu), prosimy wysyłać do 30 września 2025 roku na adres: jakubosinski@ukw.edu.pl. Zastrzegamy sobie prawo selekcji nadesłanych propozycji.

 

Komitet naukowo-organizacyjny

mgr Katarzyna Bzowska-Budd (ZPPnO)

mgr Wojciech Klas (ZPPnO)

dr hab. Marek Kurkiewicz, prof. uczelni (UKW)

dr hab. Robert Mielhorski, prof. uczelni (UKW)

dr Jakub Osiński (UKW)

dr hab. Piotr Siemaszko, prof. uczelni (UKW)

mgr Regina Wasiak-Taylor (ZPPnO)

 

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
30.09.2025
Оплата:
bez opłat
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
10 апреля 2025; 21:16 (Alicja Dąbrowska)
Дата правки:
27 мая 2025; 13:12 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

13.03.2022

Zawiadomienie o publicznej obronie rozprawy doktorskiej – mgr. Łukasza Tofila

Przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa oraz Rada Naukowa Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach informują, że w dniu 25.03.2022 r. o godz. 12:00 w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, przy ulicy Uniwersyteckiej 17, w sali 70  odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej  mgra Łukasza Tofila Twórczość Andrzeja Lenartowskiego. Próba monografii

25.03.2021

Cyprian Norwid wczoraj i dziś. W dwusetlecie urodzin poety-emigranta

Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) ma zaszczyt zaprosić na inaugurację Roku Norwidowskiego w Wielkiej Brytanii 9 kwietnia 2021 roku (w piątek o godz 18.00 czasu londyńskiego / 6 pm). W ramach całorocznych spotkań polonijnych, których zadaniem jest wspólne uczczenie dwusetlecia urodzin poety, odbędzie się szereg wydarzeń kulturalno-naukowych we współpracy z instytucjami z Wielkiej Brytanii oraz Polski.  

13.04.2016

Twórczość Henryka Sienkiewicza a korespondencja sztuk i obecność w mediach

PROGRAM KONFERENCJI

16.11.2022

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej pani mgr Anny Karmowskiej

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej pt. Krajobraz językowy polsko-czeskiego pogranicza w ujęciu ilościowym odbędzie się 5 grudnia 2022 r. (poniedziałek) o godz. 13.00 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego w sali 142.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах