Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 07.04.2022 g.18:00
Дата размещения: 07.04.2022

Debata z cyklu "Colloquia Erasmiana"

Начало событияВид события:
Дебата
Местность:
Szczecin
Организаторы:
Целевые аудитории:
Студенты, аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Colloquia Erasmiana”, tym razem wokół książki Pani Profesor Agnieszki Matusiak „Wyjść z milczenia. Dekolonialne zmagania kultury i literatury ukraińskiej XXI wieku z traumą posttotalitarną”. Debata odbędzie się 7 kwietnia br. (czwartek), o godz. 18:00 na platformie MS Teams.

Colloquia Erasmiana (pamięci prof. dra hab. Erazma Kuźmy) to interdyscyplinarne spotkania dla doktorantów (i nie tylko) Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas czwartkowego spotkania poruszane będą tematy badawcze takie jak: literatura nowoczesna, imperializm i wojna oraz zagłada.

 

Dlaczego w ogóle podejmuję temat traumy? Ponieważ trauma – doznana przez społeczeństwo ukraińskie pod wpływem totalitaryzmów oraz jej posttraumatyczne symptomy, manifestujące się po rozpadzie imperium sowieckiego w szeregu narracji, dyskursów i doświadczeń politycznych, ekonomicznych, gospodarczych, społecznych, kulturowych oraz psychicznych – należy, podobnie jak w innych krajach byłego bloku wschodniego, do centralnych problemów społeczno-kulturowych i jest jednocześnie jednym z najbardziej zaniechanych obszarów badawczych współczesnych studiów ukrainoznawczych – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych.

Fragment książki

Uczestnicy debaty:

  • prof. dr hab. Agnieszka Matusiak (literaturoznawstwo)
    Uniwersytet Wrocławski
    Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych
  • prof. dr hab. Maiia Harbuziuk (nauki o sztuce, teatrologia)
    Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki
  • dr hab. Ewa Bal, prof. UJ (literaturoznawstwo)
    Uniwersytet Jagielloński

 

Prowadzenie:

  • Katarzyna Buganik
  • Paweł Dziel

 

Organizacja:

  • Szkoła Doktorska US
  • Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej US

 

Patronat:

  • Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu
  • Patronat Honorowy Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

 

Dodatkowe informacje o wydarzeniu.

Zapraszamy do udziału.

Информация

Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
7 апреля 2022; 13:09 (Agnieszka Szczaus)
Дата правки:
10 мая 2022; 14:36 (Agnieszka Szczaus)

Смотреть также

10.05.2022

Debata z cyklu "Colloquia Erasmiana"

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Colloquia Erasmiana, tym razem wokół książki dra hab. Piotra Krupińskiego, prof. US – „Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy”. Debata odbędzie się 17 maja br. o godz. 18:00, na platformie Microsoft Teams.

29.06.2021

III Debata z cyklu „Colloquia Erasmiana”

Szkoła Doktorska US zaprasza na kolejne, trzecie już,  spotkanie w ramach cyklu „Colloquia Erasmiana” – Minima Iuridica.  1 lipca o godz. 18.00 na platformie Teams odbędzie się debata wokół książki prof. Jerzego Zajadły Minima Iuridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych.

06.05.2021

Debata z cyklu „Colloquia Erasmiana”

Colloquia Erasmiana  (pamięci prof. dra hab. Erazma Kuźmy) to interdyscyplinarne spotkania dla doktorantów (i nie tylko) Uniwersytetu Szczecińskiego. Już w czwartek 20 maja 2021 o godz. 18:00 odbędzie się kolejna debata, która dotyczyć będzie książki Hayden White w Polsce: fakty, krytyka, recepcja, zredagowanej przez Ewę Domańską, Edwarda Skibińskiego i Pawła Stróżyka (Universitas, Kraków 2019).

14.06.2021

Spotkanie z Autorem – Rozmowy przy Kawie

”Spotkanie z Autorem – Rozmowy przy Kawie” – to nowy cykl spotkań  organizowany przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu Szczecińskiego .Gościem specjalnym będzie dr Konrad Wojtyła autor książki „Anty-antychryst? Wojaczek religijny”. Spotkanie obędzie w  dniu 17.06.2021 godz. 18:00 w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nauk Przyrodniczych US sala 317, III piętro.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах