Событие
Ekokrytyka i akwakrytyka: między praktyką artystyczną a humanistyką zaangażowaną
Serdecznie zapraszamy na webinarium "Ekokrytyka i akwakrytyka: między praktyką artystyczną a humanistyką zaangażowaną" z udziałem dr hab. Anny Barcz oraz dr hab. prof. UAM Marianny Michałowskiej.
Spotkanie będzie poświęcone związkom ekokrytyki, a szczególnie akwakrytyki, z projektami artystycznymi i literackimi oraz szeroko rozumianą humanistyką zaangażowaną. Zaproszone ekspertki opowiedzą, jak ich zdaniem kształtują się relacje między nieraz awangardowymi działaniami artystycznymi, wciąż jeszcze niszowymi dyscyplinami naukowymi, a wyzwaniami, jakie stawia przed nami kryzys środowiskowy i klimatyczny.
Seminarium poprowadzi dr hab. Justyna Tabaszewska.
Kilka słów o zaproszonych ekspertkach:
dr hab. Anna Barcz - adiunkt w Instytucie Historii im. T. Manteuffla PAN (Pracownia Historii Przestrzennej); absolwentka filozofii na MISH-u i filologii angielskiej na UW; wychowanka Instytutu Badań Literackich (PAN); w ostatnich pracach naukowych zajmuje się wpływem ekokrytyki na historiografie rzek, metodologią historii środowiskowej w Polsce oraz rozwojem krytycznej kartografii.
dr hab. Marianna Michałowska, prof. UAM - związana z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwentka kulturoznawstwa i fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dzisiaj Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz; zajmuje się kulturowymi znaczeniami fotografii i badaniami kultury wizualnej; najnowsze prace poświęca analizie relacji nauki i sztuki w kontekście przeobrażeń wyobraźni przyrodniczej.
Link do spotkania: https://meet.google.com/uvx-mxfy-nfo
Seminarium organizowane jest w ramach projektu „Polonistyka wobec wyzwań współczesnego świata”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II” (numer projektu: NdS-II/SP/0264/2024/01).
Информация
Начало событияСвязанное с событием
Смотреть также
Seminarium posthumanistyczne
Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych UŁ zaprasza 28 lutego (wtorek) o godz. 18.00 (pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5) na seminarium posthumanistyczne, poświęcone książkom
Dni Otwarte Polonistów
Zapraszamy na Dni Otwarte Polonistów, które odbędą się 5.04.2017 na Wydziale Filologicznym w Katowicach. Zapisy na organizowane wydarzenia przyjmujemy pod numerem telefonu 660 178 014 w godzinach 9:00-15:00 do 24.03.2017.
Go East!: Ekokrytyka w Europie Środkowo-Wschodniej
Niepodległość jako projekt i doświadczenie. Literatura, sztuka i myśl społeczno-polityczna lat 1864-1939 wobec problemu narodowej wolności
Katedra Modernizmu Polskiego wraz z Katedrą Muzeologii i Katedrą Literatury XX Wieku na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, a także Pracownia Historii Dramatu 1864–1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW, Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski w Warszawie oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej pt. Niepodległość jako projekt i doświadczenie. Literatura, sztuka i myśl społeczno-polityczna lat 1864-1939 wobec problemu narodowej wolności, zorganizowanej z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.