Событие
Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód” 2019
Festiwal organizowany jest od trzech lat na Suwalszczyźnie, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, na styku języków, religii i kultur Wschodu i Zachodu. Co roku gośćmi festiwalu są ludzie związani ze Wschodem – podróżnicy, dziennikarze, reporterzy, filmowcy.
Dotychczas w Budzie Ruskiej gościli m.in. Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Aneta Prymaka-Oniszk.
Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są Piotr Malczewski, fotograf i podróżnik oraz Piotr Brysacz, dziennikarz, autor m.in. zbioru wywiadów Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm.
Festiwal odbywa się na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, należącego niegdyś do staroobrzędowców, założycieli Budy Ruskiej, przybyłych z Rosji około 1778 roku.
Информация
Смотреть также
Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Wschód muzułmański w ujęciu interdyscyplinarnym. Ludzie – teksty – historia"
ZAGADNIENIA BADAWCZE KONFERENCJI: • Inspiracje orientalne w literaturach słowiańskich od średniowiecza do współczesności. • Problemy metodologiczne w badaniach nad muzułmańskim Wschodem: warunki polskie, kontekst europejski. • Literackie obrazy krajów muzułmańskich. • Badacze Wschodu muzułmańskiego w Polsce i innych krajach słowiańskich. • Idee Wschodu w polityce i kulturze XVI-XX wieku. • Wschód muzułmański z perspektywy I i II Rzeczypospolitej. • Wschód mistyczny w ujęciu XIX-wiecznym i jego wpływ na polityczne aspekty odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku. • Podróże polskich pisarzy, uczonych, polityków, dyplomatów do krajów muzułmańskich: ich świadectwa, diagnozy, fascynacje. • Pamiętniki i ich twórcy: źródła do poznania dziejów Wschodu w okresie staropolskim i w XIX w. • Polacy na Wschodzie: dobrowolni imigranci – przymusowi osiedleńcy i zesłańcy Tak jak podczas wcześniejszych konferencji organizowanych wspólnie ze Związkiem Tatarów RP (2014 i 2015 r.) interesować nas będą również zagadnienia związane z historią, kulturą i literaturą polskich, litewskich i białoruskich Tatarów: • Piśmiennictwo Tatarów Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz współczesna literatura polsko-, białorusko- i litewsko-tatarska (ujęcia historyczno- i teoretycznoliterackie, tekstologiczne, kulturoznawcze, socjologiczne i inne). • Folklor tatarski (niekanoniczne modlitwy, zamówienia, zaklęcia, baśnie i legendy). • Publicystyka i ruch wydawniczy Tatarów w Polsce, na Białorusi i Litwie. • Historia Tatarów i islamu w Polsce, na Litwie, Białorusi i Ukrainie od XIV w. do współczesności.
Wschód muzułmański w literaturach wschodnio- i południowosłowiańskich / Muslim East in Eastern and Southern Slavic Literature
Zapraszamy na obrady międzynarodowej konferencji MUSLIM EAST IN EASTERN AND SOUTHERN SLAVIC LITERATURE, która będzie miała miejsce w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w dniach 17-18 listopada 2017 roku.
Humanizm między Wschodem i Zachodem
Humanizm między Wschodem i Zachodem Konferencja naukowa Pracowni i Seminarium Doktoranckiego „Humanizm. Hermeneutyka wartości” na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego
Światy żydowskich artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Biografie – dokonania – literackie świadectwa losu
Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene” zapraszają na VIII Międzynarodową Konferencję Naukową Żydzi Wschodniej Polski. Seria II: Żydzi Europy Środkowo-Wschodniej. Patronem konferencji jest Rosa Raisa (1893–1963) – wybitna śpiewaczka operowa urodzona w Białymstoku.