Событие
Godzina poezji / II edycja festiwalu "Warszawa Wierszy"
Zapraszamy na „Godzinę poezji”, wydarzenie, które odbędzie się w ramach drugiej edycji festiwalu poetyckiego Domu Literatury "Warszawy Wierszy", który potrwa od 28 września do 6 października.
Paweł Próchniak zacznie i zakończy „Godzinę poezji” czytaniem performatywnym wierszy Zbigniewa Herberta i Jerzego Ficowskiego. Wiersze z tomów wydanych w PIW czytać będą Anna Piwkowska, Piotr Mitzner i Adam Wiedemann. Podczas wieczoru zostaną premierowo wyświetlone filmy o Adriannie Szymańskiej, Piotrze Mitznerze i Tadeuszu Dąbrowskim z cyklu „Poezja w kadrze” zrealizowanym na zamówienie Państwowego Instytutu Wydawniczego przez Fundację Duży Format. W trakcie „Godziny poezji” wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnego udziału i przeczytania ulubionych wierszy. Księgarnia PIW-u dla uczestników wydarzenia przygotowała ofertę tomów poetyckich w specjalnych cenach.
W programie festiwalu „Warszawa Wierszy” m.in. rozmowy o poezji, wieczory poetyckie – w tym poświęcone Jerzemu Ficowskiemu i Julianowi Tuwimowi, wystawy, warsztaty, koncerty, spacery oraz akcja społeczna „Podaruj wiersz”.
Festiwal organizowany jest przez Polski PEN Club we współpracy z Fundacją Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej.
Patronem festiwalu jest Zbigniew Herbert, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.
Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa i wspierany przez wielu partnerów, w tym Fundację im. Zbigniewa Herberta, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Mazowieckie Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakowa - Miasta Literatury UNESCO, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza i Państwowy Instytut Wydawniczy.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: "Stolica", "Życie Śródmieścia", "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa", Polskie Radio – Dwójka.
(informacja Organizatorów wydarzenia)
Информация
Смотреть также
178. Wieczór na Harendzie – Tadeusz Dąbrowski
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 178. Wieczór na Harendzie.
Premiera książki ANTOLOGIA POLSKIEJ POEZJI W SZWECJI. GŁOSY POETEK, red. Ewa Teodorowicz-Hellman, Sztokholm 2020
Celem książki Antologia polskiej poezji w Szwecji. Głosy poetek jest prezentacja twórczości polskich poetek mieszkających w Szwecji, ukazanie jej różnorodności w kontekście podejmowanej problematyki, wiodących motywów i form wyrazu poetyckiego. Przygotowując antologię starałam się rozpoznać i przeanalizować poruszane przez poetki zagadnienia oraz preferowane tematy i struktury wiersza. Autorki, których twórczość ujęta jest w antologii, spełniają kilka kryteriów: nadrzędnym z nich jest fakt, iż są (e)migrantkami, wyjechały z Polski głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, przez długi czas mieszkały w Szwecji, gdzie powstawały ich utwory poetyckie, które zaczęły się ukazywać w zbiorkach poetyckich na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka - spotkanie oraz warsztaty translatorskie z udziałem Krystyny Dąbrowskiej
18 marca w ramach projektu Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka, odbędą się kolejne warsztaty dla studentów z Włoch, Litwy i Ukrainy.
Herbert 2018 - wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta
Organizatorem wystawy Herbert 2018 - wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta z siedzibą w Warszawie.