Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 28.03.2025 - 29.03.2025
Дата размещения: 08.01.2025

Historia, Literatura i Język Dawnej Polski: Nowe Perspektywy Badawcze

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Łódź
Целевые аудитории:
аспиранты, Независимые ученые, Доктора

Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Instytut Filologii Polskiej UŁ oraz redakcja czasopisma "Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura" zapraszają do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej konferencji "Historia, Literatura i Język Dawnej Polski: Nowe Perspektywy Badawcze", która odbędzie się w Łodzi w dniach 28-29 marca 2025 r. 

Serdecznie zapraszamy badaczy do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej konferencji poświęconej historii, literaturze i językowi dawnej Polski (od średniowiecza do początków wieku XIX). Celem konferencji jest pogłębienie refleksji nad przeszłością oraz przedstawienie nowych interpretacji tekstów i zjawisk, które odwołują się do najnowszych zmian kulturowych oraz nowej humanistyki, w tym humanistyki zaangażowanej (społecznie, genderowo, środowiskowo).

Do udziału w konferencji zapraszamy osoby zajmujące się historią, językoznawstwem, literaturoznawstwem, jak również innymi dziedzinami humanistyki, takimi jak nauki o kulturze, historia sztuki czy antropologia. Interesują nas propozycje referatów obejmujących swym zasięgiem mało znane aspekty zjawisk historycznych, literackich i językowych lub zawierających propozycje nowego odczytania elementów kultury dawnej Polski, szczególnie w ujęciu interdyscyplinarnym. Referenci powinni uwzględnić perspektywy badawcze, które – w bliższej lub dalszej perspektywie – mogą na nowo ukształtować naszą wiedzę o przeszłości.

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje koszty organizacji konferencji wraz z przerwami kawowymi, obiadem, kolacją (pierwszego dnia) i publikację artykułu (o ile uzyska aprobatę recenzentów) w czasopiśmie „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”.

Propozycje wystąpień, na które czekamy do końca stycznia, prosimy przesłać na adres: melusine@interia.com.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych propozycji. Informacje dotyczące przyjęcia lub odrzucenia tekstu zostaną przesłane do 20 lutego.

 

 

Информация

Адрес:
ul. M. Skłodowskiej-Curie 11, 90-505 Łódź
Подача заявок для докладчиков до:
31.01.2025
Подача заявок для участников до:
31.01.2025
Оплата:
400 zł
Дата размещения:
8 января 2025; 13:38 (Aleksandra Kujawiak)
Дата правки:
8 января 2025; 13:43 (Aleksandra Kujawiak)

Смотреть также

04.01.2020

Język polski - między tradycją a współczesnością

Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zaprasza do udziału w konferencji "Język polski - między tradycją a współczesnością", która odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2020 roku w Krakowie. Konferencja jest organizowana dla uczczenia stulecia Towarzystwa oraz ukazania się setnego rocznika czasopisma "Język Polski".

19.03.2019

Literatura staropolska. Tradycje tekstów dawnych

Pracownia Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem Instytutu Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego przy współudziale Koła Historyków Kultury i Literatury Dawnej zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową „Literatura staropolska. Tradycje tekstów dawnych”, która kontynuuje cykliczne „Spotkania z Meluzyną” (Pobierowo 2017, Wisła 2018), organizowane pod patronatem czasopisma „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”. Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie) w dniach 26-28 września 2019 roku.

01.05.2021

Zaproszenie do publikacji wpółroczniku "Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura"

Redakcja półrocznika "Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura", afiliowanego przy IBL PAN, zaprasza do publikacji artykułów. Półrocznik figuruje na liście czasopism naukowych MEiN (20 pkt). Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny (ukazują się w nim prace poświęcone dawnej literaturze, także historii czy historii kultury). Publikują w nim badacze polscy i zagraniczni, będący na każdym etapie kariery naukowej (zarówno doświadczeni, jak i młodzi). W roku 2021 ukażą się dwa zeszyty. Termin nadsyłania tekstów do zeszytu pierwszego to 30 maja 2021, do zeszytu drugiego 1 września 2021. 

04.03.2016

Jak wydawać teksty dawne

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej konferencji z cyklu Staropolskie Spotkania Językoznawcze, zatytułowanej „Jak wydawać teksty dawne”, organizowanej przez Zakład Historii Języka Polskiego (Instytut Filologii Polskiej UAM) w dniach 16–17 marca 2016 r.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах