Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 16.11.2017 - 17.11.2017
Дата размещения: 29.08.2017

Humanistyka cyfrowa a instytucje dziedzictwa / IV Konferencja DARIAH-PL

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Toruń

Tegoroczna polska konferencja DARIAH-PL nawiązuje do tematu, który został zaakceptowany przez Radę Dyrektorów DARIAH-EU na rok 2017 i brzmi: Public Culture Heritage. W jego ramach mieszą się problemy i pytania związane z relacjami humanistów z instytucjami dziedzictwa:

  • Jak wygląda współpraca instytucji kultury ze światem nauki, co sobie wzajemnie oferują?
  • Czy i jak realizowane są wspólne projekty cyfrowe?
  • Czy istnieje technologiczna współpraca między obu światami?
  • Czy świat nauki oferuje instytucjom dziedzictwa cyfrowe rozwiązania przydatne w ich funkcjonowaniu?
  • Czy i jak humaniści mogą wykorzystać zasoby instytucji dziedzictwa, jakie są bariery korzystania z zasobów?
  • Jak realizowana jest w Polsce ustawa o re-use, ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego?
  • Czy humaniści wiedzą, jakie prawa im przysługują w wykorzystaniu zasobów instytucji dziedzictwa, czy korzystają z tych praw, czy potrzebują wsparcia w tym zakresie?

Na te i inne pytania możemy odpowiadać na tej konferencji lub debatować w celu ich wyjaśnienia. Prelegenci mogą podzielić się nie tylko swoją wiedzą na zadany temat, ale także doświadczeniami w kontaktach z instytucjami dziedzictwa czy nauki, mile będą widziane „studia przypadków” opisujące relacje między światem nauki a tymi instytucjami szczególnie w obszarze humanistyki cyfrowej.

Konferencja adresowana jest zarówno do przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych, o sztuce, jak i do specjalistów prawa oraz aktywistów, studentów, pracowników instytucji kultury.

Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych.

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
19.09.2017 22:00
Дата размещения:
29 августа 2017; 14:04 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
29 августа 2017; 14:04 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

03.04.2016

Kraków i świat

Tematem jubileuszowej konferencji „Kraków i świat” organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury jest fenomen miasta. W wielowymiarowej refleksji nad kwestiami dziedzictwa, tożsamości i cywilizacji, podejmowanej przez MCK od momentu inauguracji działalności (tj. 29 maja 1991 r.), wątek miejski zajmuje bez wątpienia miejsce szczególne. Miasto to z jednej strony soczewka, w której skupiają się najbardziej palące problemy współczesności, z drugiej zaś zwierciadło cywilizacji, jej dokonań i pamięci. To także miejsce, w którym ścierają się różne tożsamości i miejskie narracje. Podczas trzech dni konferencji międzynarodowe grono ekspertów – historyków, kulturoznawców, literaturoznawców, menedżerów kultury, urbanistów, ekonomistów – debatować będzie nad fenomenem miasta, zwłaszcza naturą zmiany i charakterem transformacji ostatnich dwudziestu pięciu lat, narracjami i opowieściami o mieście, a także modelami rozwoju i wyzwaniami przyszłości. W sześciu dyskusjach panelowych Kraków zostanie przedstawiony jako metropolia Europy Środkowej. Poruszona zostanie także kwestia jego postrzegania z perspektywy globalnej oraz obraz miasta w literaturze. Eksperci debatować będą o historii i dziedzictwie miasta. Popatrzą też w przyszłość, zastanawiając się nad możliwymi drogami rozwoju Krakowa oraz rolą polityki kulturalnej i sektora kultury w tym procesie. Specjalnymi gośćmi konferencji będą prof. Claudio Magris i Charles Landry. Konferencja będzie bezpłatna, będzie mógł w niej wziąć udział każdy zainteresowany, po wcześniejszej rejestracji. Darmowa rejestracja zostanie otwarta 4 kwietnia 2016.

15.09.2017

Konferencja Digital Cultures

Technologie cyfrowe przenikają dziś do sal teatralnych, są silnie obecne w kinie, wspomagają codzienną pracę reporterów i dokumentalistów, umożliwiają opowiadanie złożonych historii w muzeach, przenoszą najciekawsze opowieści do świata gier komputerowych. Konferencja Digital Cultures to prezentacja najciekawszych zjawisk w polskiej kulturze cyfrowej, a także okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów i dzielenia się doświadczeniami.

27.05.2015

Tekstologia i typografia w przestrzeni cyfrowej

Celem konferencji jest zainicjowanie dyskusji o roli i kształcie tekstologii oraz typografii w kontekście humanistyki cyfrowej. Konferencja umożliwi wymianę poglądów na temat edytorstwa naukowego i typografii w przestrzeni cyfrowej. Zapraszamy do udziału w tej dyskusji zarówno historyków literatury, edytorów i tekstologów, jak i typografów, projektantów pism, znawców książek tradycyjnych i elektronicznych, bibliofilów oraz wszystkie osoby zaintersowane wskazaną tematyką.

23.09.2016

Humanistyka jako translacja i komunikacja

Dyskusje na temat miejsca humanistyki we współczesnym świecie toczą się nie od dzisiaj i temat ten był przedmiotem wielu konferencji i seminariów. Naszym celem i zadaniem jest wpisać się niejako w ten dyskurs, proponując zarazem określone spojrzenie na rolę humanistyki – czy możemy traktować ją jako sztukę tłumaczenia? Jak chcemy rozumieć tę translację?

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах