Событие
Ignacy Krasicki i jego czasy / XIV Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu "Między Barokiem a Oświeceniem"
W 2021 roku mija 220 rocznica śmierci biskupa Ignacego Krasickiego. W związku z tą rocznicą Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego wraz z Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego (dawny Ośrodek Badań Naukowych) oraz Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim organizują XIV Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z cyklu „Między Barokiem a Oświeceniem” z podtytułem "Ignacy Krasicki i jego czasy".
Tematem przewodnim konferencji będzie ukazanie życia i działalności Ignacego Krasickiego w burzliwym XVIII stuleciu. W jego życiu zawarte są bowiem dzieje Rzeczypospolitej Augusta III i Stanisława Augusta. To czasy Oświecenia, przemian cywilizacyjnych, reform ustrojowych, gospodarczych, konfliktów wewnętrznych, uzależnień od wzrastających w potęgę sąsiadów. Biskup Krasicki to też miłośnik przyrody, urządzania ogrodów i parków, znawca architektury i dobrej kuchni staropolskiej. W twórczości literackiej Krasickiego jak w soczewce ukazane są wady i zalety charakteru Polaków. Ta wielość wątków skupiających sięw osobie Ignacego Krasickiego pozwala na zorganizowanie interdyscyplinarnego spotkania przedstawiającego ludzi i czasy reform, zmagań i zaborów Rzeczypospolitej.
W dniach 10-11 czerwca 2021 roku zapraszamy Państwa na Warmię do Lidzbarka Warmińskiego, aby w tym historycznym miejscu, bliskim biskupowi Krasickiemu wysłuchać referatów dotyczących wybranych zagadnień z czasu jego działalności w II poł. XVIII w.:
- Rzeczpospolita II połowy XVIII wieku,
- polityka, reformy, Kościół,
- siedziby i ogrody Krasickiego,
- kultura i twórczość,
- duchowość i codzienność,
- konserwatyzm i nowatorstwo,
- podróże i rozrywki.
Organizatorzy zachęcają do udziału w tej interdyscyplinarnej konferencji zapewniając również zwiedzenie miejsc, w których bywał biskup Ignacy Krasicki na Warmii i Mazurach, m.in. Stoczek Klasztorny, Sztynort i Galiny.
Państwa zgłoszenia w postaci tematu i abstraktu wystąpienia na załączonym formularzu będą przyjmowanedo dnia 20 lutego 2021 roku w formie elektronicznejna adres sekretarza konferencji: emilia.figura-oselkowska@ip.olsztyn.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego, ul. Partyzantów 87, 10-402 Olsztyn, zdopiskiem: Konferencja: „Między Barokiem a Oświeceniem”.
Ze względów organizacyjnych prosimy o sprawne przesyłanie zgłoszeń. Potwierdzenie udziału, dalsze szczegóły oraz informacje na temat programu zostaną przekazanew osobnym piśmie do końca lutego 2021r. W przypadku zaostrzenia reżimu sanitarnego związanego z epidemią COVID-19 przewiduje się zmianę formy konferencji na hybrydową lub całkowicie online.
Przewidywana jest opłata konferencyjna w wysokości 250 zł, obejmująca koszty posiłków, zakwaterowania z 10 na 11 czerwca 2021r. w Lidzbarku Warmińskim oraz imprezy towarzyszące. Wpłaty należy kierować na konto bankowe Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, nr 49 1240 5598 1111 0000 5025 2273 do dnia 15 marca 2021r. W tytule przelewu należy podać: imię, nazwisko i tytuł Konferencji – Między Barokiem a Oświeceniem.
Tradycyjnie pokłosiem każdej konferencji z serii "Między Barokiem a Oświeceniem" jest publikacja nadesłanych tekstów pokonferencyjnych - XIV tom Między Barokiem a Oświeceniem, będzie nosił tytuł Ignacy Krasicki życie i twórczość.
Łączymy wyrazy szacunku
Organizatorzy
Komitet Organizacyjny:
Prof. dr hab. Stanisław Achremczyk
Dr Jerzy Kiełbik
Dr Emilia Figura-Osełkowska
Информация
Смотреть также
Między Barokiem a Oświeceniem – Rzeczpospolita wspólnotą mieszkańców wielu narodowości
Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego razem z Towarzystwem Naukowym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie mają zaszczyt zaprosić na XVI Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu "Między Barokiem a Oświeceniem". Tym razem hasłem przewodnim konferencji będzie: „Rzeczpospolita jako wspólnota mieszkańców wielu narodowości”. Przyjęta przez Organizatorów formuła spotkania ma na celu dyskusję i wymianę poglądów w poszczególnych panelach: Polityka, Szkolnictwo, Wyznania, Kultura. Zebrane teksty zostaną opublikowane w XVI tomie materiałów z cyklu „Między Barokiem a Oświeceniem”.
Kopernik w XVIII wieku
Pracownia Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich PAN planuje włączyć się w obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, organizując zdalną konferencję naukową dedykowaną pamięci o uczonym w piśmiennictwie i kulturze XVIII wieku.
Prof. UAM dr hab. Maciej Parkitny: Ignacego Krasickiego bajki dla dorosłych / Z cyklu "Wykłady dla maturzystów"
Instytut Filologii Polskiej UAM przygotował serię wykładów powtórkowych do matury z języka polskiego. Sesje prowadzone są przez pracowników naukowych Instytutu. Wykłady udostępniane są na Facebooku.
Podkarpacie literackie na przestrzeni wieków / Ogólnopolska Konferencja Naukowa
Zakład Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza do udziału w konferencji naukowej "Podkarpacie literackie na przestrzeni wieków". Wydarzenie oraz wieńcząca je monografia poświęcone będą pisarzom związanym z południowo-wschodnią Polską.