Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 10.11.2022 g.09:00 - 10.11.2022 g.20:00
Дата размещения: 06.06.2022

II Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Białystok

Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku (Polska) oraz Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu im. Akakiego Ceretelego w Kutaisi (Gruzja) mają zaszczyt zaprosić na II Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”.

Temat edycji drugiej to: Gruzja i Kaukaz w relacjach podróżników polskich i światowych. Literatura – język – historia.

Konferencja odbędzie się w dniu 10 listopada 2022 roku (czwartek) w Białymstoku i Kutaisi w formule hybrydowej. 
Języki konferencji: polski, angielski, gruziński, języki kongresowe. 
Forma sesji: hybrydowa: uczestnicy z Polski i Gruzji połączą się online lub wystąpią stacjonarnie w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Zagadnienia badawcze konferencji:

– Europejsko-gruzińskie związki literackie w XIX i XX stuleciu.

– Kulturowe aspekty gruzińsko-polskich kontaktów.

– Podróże Europejczyków na Kaukaz i do Gruzji.

– Zesłańcy i żołnierze w Gruzji w okresie caratu.

– Historyczne konteksty polsko-gruzińskich relacji kulturalnych.

– Kaukaz w literaturze polskiej i literaturach słowiańskich.

– Kaukaz w literaturze światowej, malarstwie i innych sztukach.

Organizatorzy nie przewidują wpisowego. Referentom nie zapewniamy noclegu i nie zwracamy kosztów podróży. Organizatorzy mogą pomóc w rezerwacji hotelu. Materiały z drugiej  konferencji zorganizowanej w ramach cyklu badawczego zostaną opublikowane w recenzowanej monografii w wydawnictwie polskim z listy MNiSW oraz w czasopismach naukowych.

Na zgłoszenia tematów czekamy do dnia 15 lipca 2022 roku. Prosimy je nadsyłać na adres: jlawski@wp.pl (zgłoszenia polskie), vera.ozheli@yandex.com (zgłoszenia gruzińskie). W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt mailowy pod wskazanymi adresami.

Информация

Адрес:
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Подача заявок для докладчиков до:
15.07.2022
Оплата:
bez opłat
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
6 июня 2022; 20:33 (Paweł Wojciechowski)
Дата правки:
9 июля 2022; 14:18 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

20.02.2021

Dialog kultury gruzińskiej i polskiej w XIX i XX wieku. Literatura – Język – Historia / Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „Polsko-gruzińskie związki literackie, językowe i historyczne”. Edycja I

Na konferencję zapraszają Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wwydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydział Filologiczny Państwowego Uniwersytetu im. Akakiego Ceretelego w Kutaisi (Gruzja). Konferencja odbędzie się 8 maja (sobota) 2021 roku w Białymstoku w formule sesji online.

15.03.2017

Muzyka i opera w polsko-ukraińskim dialogu literackim i kulturalnym

Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Katedra Literatury Ukraińskiej Narodowego Odeskiego Uniwersytetu im. Illi Miecznikowa oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego mają zaszczyt zaprosić na III Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu „Odessa i Morze Czarne. Polsko-ukraińskie związki kulturalne”.

29.01.2022

Międzynarodowa Jubileuszowa Konferencja Naukowa ADAM MICKIEWICZ I UKRAINA. OBRAZ KRAJU – OBRAZ POETY – RECEPCJA – KONTEKSTY EUROPEJSKIE

Konferencja będzie miała charakter jubileuszowy. Odbędzie się w ramach Roku Romantyzmu upamiętniającego 200. rocznicę zapoczątkowania tego prądu w kulturze polskiej wydaniem I tomu Poezyj Adama Mickiewicza w Wilnie w 1822 roku. Termin: 22 września 2022 r.; formuła konferencji: hybrydowa (część uczestników sesji wystąpi stacjonarnie w Kijowie i Białymstoku, część połączy się online). Języki: polski, ukraiński, angielski, niemiecki, francuski. Wpisowe: nie przewidujemy wpisowego. Zapraszają: Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku Wydział I Filologiczny Polskiej Akademii Umiejętności  Katedra Polonistyki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku  

14.03.2023

Kobiece obrazy, maski i twarze Odessy. Literatura - kultura - historia

Katedra Badań Filologicznych "Wschód - Zachód" oraz Odeski Narodowy Uniwersytet im. Ilji Miecznikowa zapraszzają na VI międzynarodową sesję poświęconą Odessie i jej kulturze, która odbędzie się 16 marca 2023 r. w Książnicy Podlaskiej. 

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах