Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 07.12.2017 g.12:00 - 14.12.2017
Дата размещения: 01.12.2017

Inkunabuły w nowej odsłonie - prezentacja XV-wiecznych inkunabułów po konserwacji

Начало событияВид события:
Выставка
Местность:
Szczecin

Zapraszamy na prezentację dwóch XV-wiecznych inkunabułów, które w bieżącym roku poddane zostały zabiegom konserwatorskim. Prezentacja odbędzie się 7 grudnia 2017 r. o godz. 12.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta.

Wstęp wolny!

Księgi można będzie oglądać do 14 grudnia w godzinach otwarcia Czytelni Zbiorów Specjalnych.

Książnica Pomorska zrealizowała zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Zadanie obejmowało konserwację dwóch inkunabułów - zabytkowych ksiąg w języku łacińskim pochodzących z XV wieku.

Pierwsza z ksiąg, Pantheologia jest dziełem Raineriusa de Pisis i wydrukowana została w Wenecji w 1486 roku. Natomiast druga, Sermones, jest tekstem Johannesa de Werdeny z roku 1489, pochodzącym z drukarni strasburskiej. Pantheologia jest rodzajem teologicznej encyklopedii ujmującej ważniejsze pojęcia z tej dziedziny z przeznaczeniem na potrzeby dydaktyczne, zaś dzieło Johannesa de Werdeny to zbiór kazań przeznaczonych do wygłaszania w niedziele i święta.

Dzieła te, posiadające ponad pięćsetletnią metrykę, nie nosiły dotąd śladów jakichkolwiek zabiegów konserwatorskich. Niewłaściwe przechowywanie i przemieszczanie owych ksiąg na przestrzeni wieków, odcisnęło na obu egzemplarzach swoje piętno.

Projekt renowacji, realizowany w tym roku, obejmował pełną konserwację kart w blokach obu ksiąg oraz rekonstrukcję opraw z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów z XV wieku wraz z odtworzeniem brakujących zapinek i klamer spinających blok. Tak więc, po prawie 530 latach od wydania, księgi odzyskały swój dawny blask.

Информация

Адрес:
prezentacja: sala im. Zbigniewa Herberta, Książnica Pomorska; wystawa: Czytelni Zbiorów Specjalnych
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
1 декабря 2017; 22:55 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
1 декабря 2017; 22:55 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

07.01.2022

Referat dr Joanny Orzeł "Przeszłość Rzeczypospolitej Obojga Narodów w księgach silva rerum długiego wieku XVIII" / z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"

Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia", które odbędzie się w czwartek 13 stycznia 2022 r. w godzinach 11.00 – 13.00 na platformie Google Meet. Podczas spotkania dr Joanna Orzeł przedstawi referat pt. "Przeszłość Rzeczypospolitej Obojga Narodów w księgach silva rerum długiego wieku XVIII".

25.11.2018

Pan Tadeusz przy Mickiewicza – dzień Wieszcza w Tarnowie

Towarzystwo  Literackie im. Adama Mickiewicza, III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zapraszają na „Pana Tadeusza przy Mickiewicza – dzień Wieszcza w Tarnowie” – w 100-lecie odzyskania niepodległości i 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.  

19.10.2016

„Lingua. Opus novum et hisce temporibus aptissimumę Erazma z Rotterdamu w anonimowym przekładzie wczesnonowożytnym, zatytułowanym „Księgi, które zową Język” ‒ problemy komentarza i transkrypcji - referat Prof. Justyny Dąbkowskiej-Kujko

Ośrodek Badań Filologicznych i Edytorstwa Naukowego zaprasza na pierwsze po wakacjach zebranie.

06.04.2018

Łódzkie wykłady z poetyki z Olgą Tokarczuk: Księgi Jakubowe – źródła i konteksty

Serdecznie zapraszamy na pierwsze łódzkie wykłady z poetyki, które wygłosi Olga Tokarczuk. Cykl został objęty patronatem Rektora UŁ prof. Antoniego Różalskiego. Do udziału w wykładach zapraszają organizatorzy: Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. Joanna Jabłkowska, Kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych prof. Krystyna Pietrych oraz Dyrektor Domu Literatury w Łodzi Przemysław Owczarek.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах