Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 30.05.2016 - 31.05.2016
Дата размещения: 05.12.2015

Jerzego Ficowskiego (o)pisanie świata

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Kraków
W 2016 roku minie dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Ficowskiego – wybitnego literata, translatora, badacza kultury, którego twórczość jeszcze nie w pełni została rozpoznana i doceniona. Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Jerzego Ficowskiego (o)pisanie świata.
 
Proponowane zagadnienia:
  • biografia a twórczość Jerzego Ficowskiego,
  • tradycja i nowoczesność jego poezji,
  • wybory genologiczne,
  • nawiązania do folkloru (cygańskiego, żydowskiego, rodzimego),
  • badania romologiczne Jerzego Ficowskiego,
  • problematyka Holokaustu,
  • aktywność w tzw. drugim obiegu wydawniczym,
  • pieśni i piosenki,
  • twórczość adresowana do dzieci,
  • translacje,
  • aktywność na rzecz sztuki (m. in. B.Schulz, W. Wojtkiewicz, T. Makowski),
  • problematyka powinowactw i syntezy sztuk.

Ze względu na rozległość zagadnień podejmowanych przez Jerzego Ficowskiego zapraszamy do udziału w konferencji zarówno filologów, jak też historyków sztuki, etnografów, muzykologów, kulturoznawców, socjologów oraz innych znawców jego dorobku.

Miejsce i czas konferencji: Instytut Filologii Polskiej UP im. KEN w Krakowie, 30–31 V 2016 roku.
 
Przewidywany czas trwania poszczególnych wystąpień to 20 minut. Zgłoszenia (karta zgłoszeń w drugim załączniku) prosimy nadsyłać do 28 lutego 2016 roku na adres: ficowski.konferencja@gmail.com.
 
W razie wątpliwości merytorycznych prosimy o bezpośredni kontakt z przewodniczącym konferencji (prof. dr hab. Piotr Borek) – bor@up.krakow.pl.
 
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów. Informację o zakwalifikowaniu referatu na konferencję autorzy otrzymają do 15 marca 2016 roku.
 
Przewidujemy opłatę konferencyjną w wysokości 250 zł, która obejmie: materiały konferencyjne, publikację referatu oraz dwa obiady.

Информация

Дата размещения:
5 декабря 2015; 16:43 (Janusz Waligóra)
Дата правки:
20 февраля 2016; 00:12 (Olga )

Смотреть также

06.12.2016

Pamięć kultury: żywe słowo Elizy Orzeszkowej / Międzynarodowa konferencja naukowa

Organizatorzy:

24.11.2016

Wizualizacja informacji w humanistyce/Międzynarodowa Konferencja Toruńska

Wizualizacja informacji – ta unowocześniona technologia, a zarazem metodologia wkracza w każdą sferę ludzkiej aktywności: od badawczo-rozwojowej po biznesową, społeczną i artystyczną. Jest to praktyczna wiedza o tym, jak graficznie „opanować” ogromne zbiory danych, opisujących dany aspekt rzeczywistości.

09.07.2015

Stanisław Ignacy Witkiewicz -konteksty filozoficzne, teatralne i filmowe

Prelegentom proponuje się dwie ścieżki tematyczne w obrębie wskazanych niżej paneli – filozoficzną oraz teatralno-filmową:

15.02.2017

Współczesna literatura anglojęzyczna w Polsce

Szanowni Państwo,   W 2007 roku Katedra Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego zorganizowała pierwszą konferencję „Współczesna literatura brytyjska w Polsce” podczas której, w gronie literaturoznawców i przekładoznawców, wspólnie zastanawialiśmy się nad obrazem współczesnej literatury brytyjskiej i zjawisk jej towarzyszących w oczach polskiego odbiorcy.     Dziś, niemalże dekadę później, zapraszamy Państwa do udziału w drugiej edycji naszej konferencji. Tym razem jednak poszerzamy pole widzenia i proponujemy przyjrzeć się literaturze anglojęzycznej – brytyjskiej, amerykańskiej i literaturze byłych kolonii brytyjskich – w Polsce.     W ramach konferencji chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jak, w świetle zmian politycznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły przez ostatnie lata w Polsce Europie i na świecie, przedstawia się dziś obecność tych literatur w naszym kraju.     Czy dziś, gdy Polacy stanowią  największą grupę obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, możemy mówić o wzmożonym zainteresowaniu brytyjskością i wzroście popularności literatury z Wysp Brytyjskich w Polsce? Czy „lista obecności” współczesnych pisarzy angielskich, szkockich i irlandzkich wzbogaciła się o nowe nazwiska?   Jak kulturowa i gospodarcza hegemonia Stanów Zjednoczonych wpływa  na funkcjonowanie mediów i rynku wydawniczego w Polsce?   Czy i jak literatura postkolonialna z byłych kolonii brytyjskich – Indii, krajów afrykańskich, Karaibów czy Australii i Nowej Zelandii – jest obecna w Polsce?   Głównymi zagadnieniami konferencji będą:

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах