Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 30.03.2020
Дата размещения: 26.01.2020

"Jesteśmy z wyobraźni": sesja naukowa poświęcona Ewie Lipskiej (UWAGA: WYDARZENIE ODWOŁANE. O nowym terminie organizatorzy poinformują wkrótce)

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Kraków
Организаторы:

W 2020 roku przypada 75. rocznica urodzin Ewy Lipskiej - uznanej krakowskiej poetki, autorki dziesiątek cenionych, tłumaczonych na kilkanaście języków obcych, tomów poetyckich, utworów prozatorskich i dramatycznych, laureatki wielu prestiżowych nagród literackich. (informacja organizatorów)

Jej ostatni tomik Miłość w trybie awaryjnym (Wydawnictwo Literackie 2019), jak podkreśla pisarka, jest zwieńczeniem tryptyku cybernetyczno-komputerowego (w skład którego wchodzi również tomik Czytnik linii papilarnych oraz Pamięć operacyjna), który uznać można za przenikliwą diagnozę współczesności - jej aktualnych niepokojów, ideologicznych chorób i tożsamościowych kryzysów. Sesja naukowa byłaby zatem nie tylko bodźcem do pogłębionej lektury dotychczasowego dorobku artystycznego Lipskiej, ale również stanowiłaby podstawę do dyskusji nad problemami współczesnej rzeczywistości, jakie poetka bierze w swojej twórczości na warsztat, ukazując je w świetle ponadhistorycznej filozoficznej refleksji oraz zwierciadle idiomatycznego języka poetyckiego. Warto podkreślić, że do tej pory - mimo znakomitych prac, m.in. Jerzego Kwiatkowskiego, Marty Wyki, Anny Legeżyńskiej, Ryszarda Matuszewskiego, Wojciecha Ligęzy czy Anety Piech-Klikowicz - oraz kilku opracowań zbiorowych trudno mówić o powstaniu satysfakcjonującego monograficznego ujęcia antropologicznego imaginarium Lipskiej. Sesja naukowa w 75-lecie urodzin poetki byłoby zatem doskonałym impulsem do wypełnienia tej luki.

Proponowana tematyka wystąpień:
- rola wyobraźni w kreacji poetyckiej i modelowaniu własnej egzystencji,
- napięcie między samotnością (byciem-sobą) i osamotnieniem (wyobcowaniem),
- cielesność, afektywność a dyskurs intelektualistyczny, techniczny/technologiczny (komputerowy, cybernetyczny),
- konstruowanie i dekonstruowanie podmiotu jako projektowanie nie-tożsamości,
- funkcja ironii i paradoksu w kontekście owej dekonstrukcji,
- status śmierci i życia („żywej śmierci”) - granice, pogranicza, przejścia, nieciągłości,
- rola miłości i potrzeba komunikacji z Innym,
- pragnienie dopełnienia i świadomość niemożliwości pełnej satysfakcji (poznawczej, egzystencjalnej, estetycznej),
- dialektyka poczucia bezpieczeństwa oraz nieredukowalnego niepokoju,
- dom i bezdomność jako modusy istnienia,
- nieoswajalność rzeczywistości - kondycja zagubienia w świecie,
- pozycja outsidera/buntownika (wobec tradycji literackich, porządków ontologicznych, norm i wartości),
- odrębność języka - hermetyczność, idiom poetycki,
- cywilizacja „w trybie awaryjnym”: perspektywy, diagnozy, refleksje.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń na adres elipska.konferencja@gmail.com mija 16 lutego 2020 roku. Objętość abstraktu: ok. 300 słów. Informacja o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu propozycji wystąpienia konferencyjnego zostanie rozesłana do autorów 29 lutego 2020 roku. 
Wystąpienia nie powinny przekraczać 20 minut.
Organizatorzy przewidują̨ publikację w formie recenzowanej antologii artykułów pokonferencyjnych.

Информация

Адрес:
ul. Gołębia 18, sala 42, Kraków
Подача заявок для докладчиков до:
16.02.2020
Дата размещения:
26 января 2020; 19:58 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
30 марта 2020; 11:12 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

05.06.2020

Premiera książki ANTOLOGIA POLSKIEJ POEZJI W SZWECJI. GŁOSY POETEK, red. Ewa Teodorowicz-Hellman, Sztokholm 2020

Celem książki Antologia polskiej poezji w Szwecji. Głosy poetek jest prezentacja twórczości polskich poetek mieszkających w Szwecji, ukazanie jej różnorodności w kontekście podejmowanej problematyki, wiodących motywów i form wyrazu poetyckiego. Przygotowując antologię starałam się rozpoznać i przeanalizować poruszane przez poetki zagadnienia oraz preferowane tematy i struktury wiersza. Autorki, których twórczość ujęta jest w antologii, spełniają kilka kryteriów: nadrzędnym z nich jest fakt, iż są (e)migrantkami, wyjechały z Polski głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, przez długi czas mieszkały w Szwecji, gdzie powstawały ich utwory poetyckie, które zaczęły się ukazywać w zbiorkach poetyckich na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

03.09.2019

Spotkanie z Ingą Iwasiów– prezentacja książki „Kroniki oporu i miłości”

Książnica Pomorska w Szczecinie zaprasza na spotkanie autorskie z Ingą Iwasiów, która zaprezentuje swoją najnowszą książkę „Kroniki oporu i miłości”. Spotkanie odbędzie się w Książnicy Pomorskiej, w Sali im. Zbigniewa Herberta o godz. 18.00. Prowadzenie: Anna Godzińska, współorganizator: "Świat Książki”.

07.12.2015

Wystawa „Poetki miłości”

W roku 2015 literatura polska celebruje 70. rocznicę odejścia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i 80. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej. Z tej okazji do 8 stycznia 2016 r.  w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego  można oglądać wystawę "Poetki miłości" poświęconą Damom Poezji.

14.01.2018

Życie bez miłości jest (nie)możliwe

Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Polskiej, Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego ma ją zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową "Życie bez miłości jest (nie)możliwe"

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах