Событие
Już jest! Elektroniczny korpus tekstów polskich XVII i XVIII w. (do 1772 r.)
Pracownia Historii Języka Polskiego XVII i XVIII wieku Instytutu Języka Polskiego PAN zaprasza na sesję naukową Już jest! Elektroniczny korpus tekstów polskich XVII i XVIII w. (do 1772 r.).
Uroczyste podsumowanie projektu i prezentacja korpusu odbędą się 18 czerwca 2018 r. o godz.12:00 w sali Marii Skłodowskiej-Curie w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie.
Prace nad korpusem rozpoczęły się w 2013 r. Teksty polskie z XVII i XVIII w., należące do przeróżnych gatunków literackich i nieliterackich, zostały przepisane do postaci elektronicznej, przetranskrybowane i zaanotowane. W ten sposób powstał anotowany korpus tekstów historycznych o objętości niemal 13,5 mln segmentów, opatrzony bogatymi metadanymi. Korpus jest dostępny w internecie dla wszystkich użytkowników, przeszukiwalny na różnych poziomach za pomocą łatwej w obsłudze wyszukiwarki. Podczas sesji zostaną zaprezentowane możliwości korpusu.
Sesja potrwa około czterech godzin.
Информация
Смотреть также
Elektroniczny Korpus Tekstów Polskich z XVII i XVIII w. (do 1772 r.) jako zasób dla badaczy historii języka / z cyklu "Lunch z humanistyką cyfrową"
Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2018 o 13:30 w sali konferencyjnej Instytutu Języka Polskiego PAN przy al. Mickiewicza 31 w Krakowie.
Spotkanie edytorów i leksykografów cyfrowych
W spotkaniu wezmą udział zespoły zajmujące się filologicznymi projektami cyfrowymi:
III Warsztaty eFontes "Słowa i rzeczy(wistość) w łacińskim piśmiennictwie polskiego średniowiecza"
W dniach 1-2 grudnia 2021 r. odbędzie się w trybie zdalnym III edycja warsztatów projektu eFontes. Elektroniczny korpus polskiej łaciny średniowiecznej realizowanego ze środków NPRH w Instytucie Języka Polskiego PAN. Organizowane co roku spotkania mają na celu pogłębić naszą wiedzę o piśmiennictwie epoki, a zarazem poddać pod dyskusję najważniejsze aspekty tworzenia korpusu historycznego. W tym roku będziemy obradować w gronie polonistów, latynistów i historyków pod hasłem Słowa i rzeczy(wistość).
Korpus Czterech Wieszczów - nowy wymiar dziedzictwa polskiego Romantyzmu
Prezentacja odbędzie się w ramach konferencji online "CLARIN-PL-Biz – technologie językowe dla nauki i biznesu II" dnia 24 czerwca o godzinie 9:45 na platformie ZOOM.