Событие
Kobiety – dyskursy, konteksty kulturowo-historyczne, obyczajowość
„Kobieta”, „kobiecość” współcześnie pojmowane są w bardzo szerokim spektrum, mając do zaoferowania o wiele więcej niż tylko konotacje związane np. z przypisanymi rolami społecznymi, zestereotypizowanymi modelami zachować etc., co zdecydowanie skłania do wnikliwych studiów i analiz. Mówimy tutaj zarówno nachyleniu socjologicznym, psychologicznym, medycznym, kulturoznawczym, ale i obyczajowym, a także językoznawczym, kulturowym, a również i tym w literaturze, sztuce filmowej itd.
Niezależnie od perspektywy badawczej organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia rozważań, proponując refleksję m.in. nad następującymi zagadnieniami:
- kobiety i kobiecość w kulturze, kultura wobec kobiet (film, serial, literatura, komiks, sztuki plastyczne, gry wideo etc.);
- historia;
- filozofia;
- kobiety – muzy, boginie, superbohaterki, celebrytki;
- dyskursy feminizmu;
- feminatywy;
- stereotypy i archetypy;
- cielesność; tożsamość, seksualność;
- moda;
- kobiecość dawniej i współcześnie;
- starzenie się;
- macierzyństwo;
- presje społeczne i kulturowe;
- polityka;
- dyskursy dyskryminacji, marginalizacji, przemocy;
- szklany sufit;
- kobiecość kontrowersyjna, napiętnowana;
- kobiety w religiach i mitologiach;
- narracje kobiece,
- twórczość kobiet i twórczość dla kobiet;
- kobieta w przestrzeni zawodowej: np. w akademii, biznesie, służbach mundurowych etc.;
- społeczne role kobiety;
- emocje, związki, relacje, rodzina;
- media, social media;
- siła, sprzeciw, aktywizm: np. #MeToo, Ogólnopolski Strajk Kobiet etc.;
- opozycja kobiecość i męskość;
- działalność społeczna.
Oczywiście organizatorzy zapraszają do proponowania własnych interpretacji, do przesyłania abstraktów, których problematyka nie została wymieniona w powyższym zestawieniu.
Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: kob.ekonferencja@gmail.com mija 14 stycznia 2024 r. Na podany adres należy przesłać w jednym pliku:
- abstrakt (max. 600 słów);
- aktualną afiliację, tytuł naukowy oraz profil badawczy
- numer telefonu oraz korespondencyjny email.
Na pokrycie kosztów związanych z organizacją konferencji przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 200 PLN. Organizatorzy przewidują publikację w formie recenzowanej monografii w serii „Perspektywy Ponowoczesności” lub numerów monograficznych czasopisma (w zależności od liczby artykułów zgłoszonych do recenzji po konferencji).
Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej: Szczegółowe informacje na temat konferencji aktualizowane będą na stronie internetowej: https://kdpkkonferencja.wordpress.com/
Komitet organizacyjny: dr hab. Ksenia Olkusz (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), dr Renata Iwicka (Uniwersytet Jagielloński), dr Barbara Stelingowska (Uniwersytet w Siedlcach), mgr Joanna Brońka (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), mgr Kinga Kamińska (Ośrodek Badawczy Facta Ficta), mgr Rafał Paliński (Ośrodek Badawczy Facta Ficta)