Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 25.09.2017 - 27.09.2017
Дата размещения: 15.09.2017

Konferencja Digital Cultures

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Warszawa
Организаторы:

Technologie cyfrowe przenikają dziś do sal teatralnych, są silnie obecne w kinie, wspomagają codzienną pracę reporterów i dokumentalistów, umożliwiają opowiadanie złożonych historii w muzeach, przenoszą najciekawsze opowieści do świata gier komputerowych. Konferencja Digital Cultures to prezentacja najciekawszych zjawisk w polskiej kulturze cyfrowej, a także okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów i dzielenia się doświadczeniami.

Do udziału w konferencji zaproszone zostało wybitne grono ekspertów z Europy, USA i Azji. Znajdą się wśród nich dyrektorzy najważniejszych festiwali i muzeów, przedstawiciele kluczowych instytucji związanych z technologią, artyści oraz twórcy gier. Udział w panelach zapowiedzieli m.in. William Uricchio - MIT, Rodrigo de Benito Sanz – New York Times,  a także Matthieu Bonicel - Bibliotheque National de France, Paul Hanraets - Gambitious i Navid Khonsari - iNK Stories. W sumie w konferencji udział weźmie kilkudziesięciu zagranicznych gości. Dzięki zróżnicowanemu gronu i szerokiemu doborowi tematów możliwe będzie spojrzenie na problematykę z bardzo różnych perspektyw. Na temat gier, dla przykładu, dyskutować będą nie tylko ich projektanci i producenci, ale także pracownicy muzeów, z kolei twórcy gier włączą się do dyskusji na temat wystawiennictwa.

Celem konferencji jest prezentacja najciekawszych zmian, jakie zaszły w polskiej kulturze cyfrowej na przestrzeni ostatnich lat, a także stworzenie platformy do nawiązywania międzynarodowych kontaktów oraz dzielenia się doświadczeniami. W programie obok dyskusji panelowych znajdą się warsztaty, stoliki tematyczne z udziałem ekspertów, działania artystyczne i pokazy filmowe. Konferencja, która odgrywa istotną rolę w budowaniu relacji polskich i zagranicznych instytucji i twórców, jest ważnym krokiem w kierunku szerszego włączenia polskiej kultury cyfrowej do światowego obiegu. Jest to szczególnie ważne zarówno na poziomie treści (produkcje, projekty artystyczne, inicjatywy kuratorskie), jak i na poziomie dyskursywnym obejmującym obecność w międzynarodowej debacie oraz świadomość istnienia wybranych twórców i instytucji poza granicami kraju.

Inicjatorem i organizatorem konferencji jest Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl

Информация

Ссылки:
Дата размещения:
15 сентября 2017; 13:41 (Olga )
Дата правки:
15 сентября 2017; 14:02 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

19.05.2016

Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939

Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną konferencję "Zapomniane dziedzictwo kulturowe polskiej emigracji po roku 1939". Wybuch II wojny światowej stał się ważną cezurą we współczesnej historii Polski. Wielu twórców zostało zmuszonych do wyjazdu z kraju i pozostania w różnych częściach świata. Ich losy i dokonania nie zawsze zdobyły rozgłos. Wprost przeciwnie. Wielu zostało zapomnianych, a ich spuścizna uległa zniszczeniu lub trafiła do archiwów, prywatnych zbiorów bądź mniej znanych muzeów. Również twórczość, która zdobyła uznanie, nie zawsze została dostatecznie opisana. Podejmowanie tej tematyki było utrudnione zarówno przez trwające po wojnie oddzielenie Polski od Zachodu jak też cenzurę w kraju. Do dziś jednak wiedza na ten temat zawiera wiele „białych plam”. Celem konferencji jest zatem ukazanie ważnego, a zarazem zapoznanego dziedzictwa polskiej kultury tworzonej na obczyźnie od II wojny światowej. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym a zwłaszcza kulturoznawców, historyków, historyków sztuki, filologów, antropologów, teatrologów, filmoznawców i medioznawców.

27.05.2015

Tekstologia i typografia w przestrzeni cyfrowej

Celem konferencji jest zainicjowanie dyskusji o roli i kształcie tekstologii oraz typografii w kontekście humanistyki cyfrowej. Konferencja umożliwi wymianę poglądów na temat edytorstwa naukowego i typografii w przestrzeni cyfrowej. Zapraszamy do udziału w tej dyskusji zarówno historyków literatury, edytorów i tekstologów, jak i typografów, projektantów pism, znawców książek tradycyjnych i elektronicznych, bibliofilów oraz wszystkie osoby zaintersowane wskazaną tematyką.

29.08.2017

Humanistyka cyfrowa a instytucje dziedzictwa / IV Konferencja DARIAH-PL

Tegoroczna polska konferencja DARIAH-PL nawiązuje do tematu, który został zaakceptowany przez Radę Dyrektorów DARIAH-EU na rok 2017 i brzmi: Public Culture Heritage. W jego ramach mieszą się problemy i pytania związane z relacjami humanistów z instytucjami dziedzictwa:

22.04.2017

Między książką a e-książką / ogólnopolska konferencja naukowa

Instytut Filologii Polskiej UMCS, SKN Polonistów i SKN Edytorów

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах