Событие
Konferencja naukowa pt. "Prosta polszczyzna - nowy język polskich urzędów".
"Prosty język" to światowy standard stylu urzędowego. Jego głównym celem jest skrócenie czasu pisania i czytania tekstu oraz zwiększenie jego efektywności. Polska wersja tego standardu jest opracowywana na wrocławskiej polonistyce od 2010 roku. Zaproponowany przez naukowców model od kilku lat testują najważniejsze polskie urzędy (najodważniej ZUS). Niedawno, tzn. 3 października 2018 roku, kilka instytucji podpisało oficjalny dokument - deklarację prostego języka. Konferencja jest podsumowaniem pierwszego etapu wprowadzania wspomnianego standardu w Polsce (lata 2010 - 2018).
Szczegółowy program znajduje się na stronie : http://ppp.uni.wroc.pl/konferencja
Информация
Смотреть также
Język polski - między tradycją a współczesnością
Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zaprasza do udziału w konferencji "Język polski - między tradycją a współczesnością", która odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2020 roku w Krakowie. Konferencja jest organizowana dla uczczenia stulecia Towarzystwa oraz ukazania się setnego rocznika czasopisma "Język Polski".
Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku
Katedra Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego (RC) serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku”, która odbędzie się 17 i 18 września 2019 (tym razem dosłownie na polsko-czeskiej granicy). Miejscem spotkania będzie hotel Pod Zeleným dubem w Starym Boguminie (RC) oraz Zamek Chałupki (Polska).
Otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" (wydarzenie towarzyszące konferencji "Historia i formy kobiecego pisania w Polsce – od średniowiecza do współczesności")
Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie z cyklu "Tour de Polonistyka" - tym razem do Olsztyna. O "Biuletynie Polonistycznym" opowiedzą Mariola Wilczak i Przemysław Górecki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.40 (Aula Teatralna im. Profesora Bohdana Głuszczaka, parter, Instytut Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Będzie ono towarzyszyć ogólnopolskiej konferencji naukowej "Historia i formy kobiecego pisania w Polsce – od średniowiecza do współczesności".
V konferencja z cyklu "Język - obyczaj - wspólnota"
Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na V konferencję naukową historyków języka polskiego z cyklu: Język – obyczaj – wspólnota.