Событие
Literatura staropolska. Czytanie tekstów, historia i kultura / interdyscyplinarna konferencja naukowa
Uprzejmie zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję naukową „Literatura staropolska. Czytanie tekstów, historia i kultura”, która rozpocznie cykliczne „Spotkania z Meluzyną”, organizowane pod patronatem czasopisma „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”. Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie) w dniach 19-21 października 2017 roku. Organizatorem jest Pracownia Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego przy współudziale Koła Historyków Kultury i Literatury Dawnej.
W skład komitetu organizacyjnego wchodzą członkowie redakcji pisma: dr hab. Maria Barłowska (Uniwersytet Śląski) - dr hab. Dariusz Dybek (Uniwersytet Wrocławski) - dr hab. Michał Kuran (Uniwersytet Łódzki) - dr hab. Witold Wojtowicz (Uniwersytet Szczeciński) - dr Marzena Walińska (Uniwersytet Śląski).
Pierwszą naszą konferencję poświęcamy następującym kręgom tematycznym, podstawowym dla refleksji o wiekach dawnych:
· nowe edycje – nowe źródła do wiedzy o przeszłości
- (stare) podręczniki akademickie a (nowa) wiedza o literaturze i kulturze staropolskiej
· nowe odczytania dawnych tekstów
Organizatorzy nie wyznaczają sztywnych barier chronologicznych, choć interesuje nas przede wszystkim szeroko pojęta literatura do końca XVIII wieku. Materiał do rozważań mogą stanowić teksty literatury „wysokiej”, jak i „popularnej” czy wręcz związanej z folklorem. Interdyscyplinarność wyraża także zainteresowanie „pogranicznymi” formami literackimi czy paraliterackimi (w naszym dzisiejszym rozumieniu). Czekamy na twórcze i odkrywcze propozycje, odważnie podejmujące tematykę konferencji.
Zapraszamy zwłaszcza doktorantów, a także „młodych” naukowców tuż po uzyskaniu stopnia doktorskiego. Mile widziane są również propozycje złożone przez studentów, zainteresowanych dawną kulturą i literaturą - przyszłych „staropolan”. Wraz z badaczami średniego pokolenia chcemy stworzyć w „Spotkaniach z Meluzyną” miejsce do poszukiwań, prób i wzajemnie inspirujących dyskusji.
Na zgłoszenia tematów (nadsyłanych pocztą lub drogą e-mailową z potwierdzeniem odbioru) wraz ze streszczeniem oczekujemy do 31 maja 2017 roku. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo dokonywania selekcji wśród nadesłanych propozycji. Zgłoszenia należy dostarczyć drogą mailową na adres: literatura_pobierowo@interia.pl lub literatura@usz.edu.pl.
Opłata konferencyjna wyniesie 250 zł (doktoranci, studenci) oraz 400 zł (pracownicy
naukowo-dydaktyczni). W jej ramach organizatorzy zapewniają dwa noclegi i wyżywienie.
Informacje o przyjęciu referatów, także szczegółowe informacje organizacyjne zostaną przesłane do połowy czerwca 2017 roku. Przewidujemy publikację pokonferencyjną.
W imieniu organizatorów
Dr hab. Witold Wojtowicz
Информация
Смотреть также
Literatura staropolska. Tradycje tekstów dawnych
Pracownia Badań nad Kulturą Religijną i Dawnym Piśmiennictwem Instytutu Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego przy współudziale Koła Historyków Kultury i Literatury Dawnej zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową „Literatura staropolska. Tradycje tekstów dawnych”, która kontynuuje cykliczne „Spotkania z Meluzyną” (Pobierowo 2017, Wisła 2018), organizowane pod patronatem czasopisma „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”. Konferencja odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie) w dniach 26-28 września 2019 roku.
Oblicza polskiego patriotyzmu. Literatura – kultura – język (od czasów najdawniejszych do współczesności)
W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaowocowała ona szeregiem dyskusji, spotkań i konferencji naukowych na temat znaczenia tej doniosłej daty dla kształtowania się postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie w różnych okresach historycznych. Olsztyńskie środowisko polonistyczne pragnie także zaznaczyć swoją obecność w tej debacie.
Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej
Koło Naukowe Polonistów oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zapraszają młodych naukowców, doktorantów i studentów na V Ogólnopolską Konferencję Naukową Obszary polonistyki 5. Wartości i wartościowanie w XXI wieku. Obrazy wartości w języku, literaturze, kulturze i sztuce współczesnej, która odbędzie się 17 kwietnia 2018 roku w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Tydzień Języka Polskiego na Uniwersytecie Szczecińskim
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Szczeciński Oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zapraszają na Tydzień Języka Polskiego