Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 27.04.2023 g.18:30
Дата размещения: 27.04.2023

Meandry literacko-kulturowego transferu z Włoch do Polski w epoce oświecenia: translacja, adaptacja, manipulacja

Начало событияВид события:
Лекция

Serdecznie zapraszamy na zdalne wystąpienie naukowe prof. dr hab. Justyny Łukaszewicz w ramach cyklu wykładów Stowarzyszenia Italianistów Polskich oraz cyklu „La Polonia e dintorni" Włoskiego Stowarzyszenia Polonistycznego - Associazione Italiana Polonisti. Wystąpienie moderować będzie prof. dr hab. Jadwiga Miszalska.

Wykład będzie poświęcony polskim wersjom włoskich utworów prozą, które wyszły drukiem za panowania Stanisława Augusta: powieściom, opracowaniom prawniczo-humanitarnym i biografii Cagliostra. Prelegentka przedstawi swoją najnowszą książkę (monografię, za którą przyznano główną Nagrodę Naukową Stowarzyszenia Italianistów Polskich), koncentrując się na wykorzystaniu przez XVIII-wiecznych tłumaczy przestrzeni paratekstowej oraz obrazie Włoch i Włochów, jaki wyłania się z przekładów.

Prof. dr hab. Justyna Łukaszewicz kieruje Zakładem Italianistyki w Instytucie Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W listopadzie 2022 roku uzyskała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo. Jest autorką monografii Carlo Goldoni w polskim Oświeceniu (1997), Dramaty Franciszka Zabłockiego jako przekłady i adaptacje (2006) i Włosko-polskie pogranicze literackie za panowania Stanisława Augusta (2021) oraz redaktor naczelną półrocznika „Italica Wratislaviensia”. Jej dociekania komparatystyczno-przekładoznawcze przyniosły istotne ustalenia m.in. w zakresie polskiej recepcji włoskich librett operowych, strategii oświeceniowych tłumaczy i okoliczności śmierci Augusta Moszyńskiego w Wenecji, a także polskich wersji włoskich utworów dla dzieci (Carla Collodiego i Bianki Pitzorno) i obrazu Sardynii w przekładach powieści Grazii Deleddy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w spotkaniu. Po wykładzie przewidziana jest dyskusja

Информация

Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
27 апреля 2023; 21:17 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
27 апреля 2023; 21:17 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

04.01.2023

Zmagania z materią i słowem: refleksje historyka dyplomacji o badaniu projektów rozbiorowych z czasów Augusta II Mocnego /trzecie spotkanie z cyklu „Z warsztatów badaczy oświecenia”

Pracownia Literatury Oświecenia IBL PAN zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Z warsztatów badaczy oświecenia”, które odbędzie się w czwartek 12 stycznia 2023 r. w godzinach 11.00-13.00 na platformie Google Meet. Podczas spotkania Profesor Urszula Kosińska przedstawi referat pt. Zmagania z materią i słowem: refleksje historyka dyplomacji o badaniu projektów rozbiorowych z czasów Augusta II Mocnego.

04.12.2018

Tra mito, sogno e realtà. Polonia, Italia, Europa 1918-2018 [Między mitem, snem i rzeczywistością: Polska, Włochy, Europa 1918-2018]

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uniwersytety w Turynie i Mediolanie organizują międzynarodową konferencję "Między mitem, snem i rzeczywistością: Polska, Włochy, Europa 1918-2018", w dwóch miastach: 29 listopada wTurynie, a od 30 listopada do 1 grudnia w Mediolanie.

12.10.2018

Czasy przełomu. Między epoką stanisławowską a Królestwem Polskim / dyskusja panelowa

Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym i Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum zapraszają na dyskusję panelową "Czasy przełomu. Między epoką stanisławowską a Królestwem Polskim".

19.11.2023

Referat dr. Rafała Waszczuka "Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?"/ spotkanie z cyklu "Z warsztatów badaczy oświecenia"

W tym roku cykl Z warsztatów badaczy oświecenia otworzy 23 listopada referat laureata tegorocznego Konkursu PTBnWO na najlepszą rozprawę doktorską dotyczącą szeroko rozumianego XVIII wieku, doktora Rafała Waszczuka: Czy trajektoria Gaetana Ghigiottiego może być modelem polskiej kariery Włocha w XVIII w.?   

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах