Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 27.06.2018 g.16:00
Дата размещения: 23.06.2018

Mgr Paulina Pludra-Żuk: referat Aurora: funkcja i transmisja średniowiecznego bestsellera na przykładzie polskich rękopisów /seminarium Manuscripta.pl i Pracowni Literatury Średniowiecza

Начало событияВид события:
Семинар
Местность:
Warszawa

Pracownia Literatury Średniowiecza (Instytut Badań Literackich PAN) i pracownia Manuscripta.pl (Instytut Historii Nauki PAN) zapraszają na kolejne połączone seminarium.

Aurora, wierszowana Biblia spisana przez Piotra Rigę pod koniec XII w., była tekstem niezwykle popularnym przez całe średniowiecze. O jej sukcesie świadczy chociażby liczba zachowanych do dziś rękopisów, sięgająca niemal pięciuset egzemplarzy. W związku jednak z utrzymującymi się w czasach nowożytnych uprzedzeniami wobec tego typu literatury, utwór wciąż skrywa przed badaczami wiele tajemnic. W moim wystąpieniu postaram się przyjrzeć bliżej rękopisom, przede wszystkim tym, które powstały bądź używane były na terenach polskich w średniowieczu, by na podstawie ich formy, śladów lektury oraz dróg transmisji zobrazować pełnione przez nie funkcje.

(informacja Organizatorów)

Информация

Адрес:
Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala A27 (dawna 19C)
Оплата:
bez opłat
Дата размещения:
23 июня 2018; 18:44 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
23 июня 2018; 18:44 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

25.01.2019

Mgr Mateusz Kosonowski (UJ): referat "Translatio sancti Floriani" (XV w.) - studium źródłoznawcze / seminarium Manuscripta.pl i Pracowni Literatury Średniowiecza

Pracownia Literatury Średniowiecza (Instytut Badań Literackich PAN) i pracownia Manuscripta.pl (Instytut Historii Nauki PAN) zapraszają na kolejne wspólne seminarium.

22.09.2023

Dr hab. Wojciech Świeboda (Biblioteka Jagiellońska, Dział rękopisów): Zanim ukazała się książka. Formy cenzury na Uniwersytecie Krakowskim w pierwszej połowie XV w. / z cyklu "Seminaria Mediewistyczne"

Textus et Cultura. Interdyscyplinarny Zespół Badań Mediewistycznych zaprasza na pierwsze po wakacyjnej przerwie Seminarium Mediewistyczne.

22.11.2023

Prof.dr hab. Wojciech Mrozowicz (IH UWr): Żaby i ludzie. XV-wieczny mnich tyniecki o Niemcach, ich języku i stosunkach polsko-niemieckich /z cyklu "Seminaria Mediewistyczne"

Textus et Cultura. Interdyscyplinarny Zespół Badań Mediewistycznych zaprasza na listopadowe Seminarium Mediewistyczne.

21.03.2018

Spotkanie Mediewistyczne - Mikołaj z Wilkowiecka

Kierownik Pracowni Literatury Średniowiecza IBL PAN prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka w partnerstwie z Teatrem Oratorium i Stowarzyszeniem Mikołaja z Wilkowiecka przygotowuje 28 Spotkania Mediewistyczne poświęcone twórczości Mikołaja z Wilkowiecka. Wykład inauguracyjny konferencji wygłosi Johann Wolfgang Niklaus - wybitny aktor i reżyser, twórca Teatru Schola Węgajty. Dyrekcja Instytutu Badań Literackich PAN zaprasza na to wydarzenie, które odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia br. odbędą się w ramach obchodów 70-lecia Instytutu Badań Literackich PAN w Teatrze Oratorium przy ul. Kawęczyńskiej 53.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах