Событие
„Norma w glottodydaktyce (polonistycznej)”
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego organizuje w dniach 9-10 maja 2025 r. konferencję naukową zatytułowaną: „Norma w glottodydaktyce (polonistycznej)” In memoriam: Professor Bożena Ostromęcka-Frączak.
Głównym zagadnieniem naszego spotkania chcielibyśmy uczynić szeroko rozumianą normę w nauczaniu języka polskiego jako nierodzimego. Naturalne zjawisko, jakim jest ewolucja języka, obserwowalne jest w codziennym użyciu nieustannie na wszystkich płaszczyznach. Rzadziej zaś następuje aktualizacja wzorców w opracowaniach kodyfikujących. Dostrzeganie zmian towarzyszących rozwojowi języka, ich analiza i interpretacja uznawane są jednak za jeden z podstawowych obowiązków wszystkich badaczy zajmujących się językiem, kulturą czy literaturą. Weryfikowanie danych o obowiązującej normie (normach) sprzyja rozwojowi wielu nauk, w tym glottodydaktyki polonistycznej, dla której ujęcia językoznawcze bywają punktem odniesienia lub fundamentalną wskazówką dotyczącą celu nauczania /uczenia się języka.
Proponujemy poddać naukowej refleksji między innymi następujące ogólne zagadnienia, które w toku Państwa rozważań zapewne zostaną uszczegółowione, zmodyfikowane, doprecyzowane:
- znaczenie normy dla współczesnych użytkowników języka (rodzimych i nierodzimych),
- wpływ normy na edukację, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języka polskiego jako nierodzimego,
- aplikatywne zastosowanie wyników współczesnych badań nad normą, dotyczące m.in. planowania dydaktycznego,
- dwujęzyczność a norma, norma w dwujęzyczności,
- standard języka ogólnego versus odmiany języka a nauczanie polszczyzny,
- wpływ zmian (cywilizacyjnych, politycznych, społecznych kulturowych, komunikacyjnych) na nauczanie języka polskiego jako obcego,
- norma rozumiana jako zwyczaj w nauczaniu języka polskiego jako nierodzimego, która wyznaczana jest przez lektorów jpjo,
- i wiele innych.
Konferencja te będzie dla nas wydarzeniem wyjątkowym. 29 listopada 2024 roku odeszła od nas na zawsze Pani Profesor Bożena Ostromęcka-Frączak, nasza Mistrzyni i Nauczycielka, Twórczyni łódzkiej glottodydaktyki, naszego Zakładu, a także Pionierka glottodydaktyki w Polsce. Do ostatnich dni życia była związana z Uniwersytetem Łódzkim, który był Jej drugim domem. I w tym drugim domu, w gronie przyjaciół, współpracowników i uczniów chcemy uczcić pamięć Pani Profesor w formie wydarzenia naukowego – wszak nauce poświęciła swe życie.
Wszystkich Państwa, których zainteresował temat konferencji, zapraszamy do wygłoszenia referatu (czas wystąpienia – 20 minut) bądź wzięcia udziału w dyskusji. Informujemy, że planujemy opublikować teksty o objętości od 0,5 do 1,0 arkusza wyd., które uzyskają dwie pozytywne recenzje w trybie double blind review, w czasopiśmie „Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców”, które znajduje się na liście czasopism punktowanych MNISW. Teksty ukażą się w dwóch kolejnych numerach w latach 2026 i 2027. Ze względu na cykl wydawniczy nieprzekraczalny termin nadsyłania tekstów do druku to 31.10.2025 r.
Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa i przesyłanie formularzy do 28 lutego 2025 r. Link do formularza: https://forms.office.com/e/UBPrKknEwz
Konferencja odbędzie się w Łodzi, w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173.
Wysokość opłaty konferencyjnej wynosi 550 zł (cena obejmuje dwa obiady, uroczystą kolacją w piątek, przerwy kawowe, koszty publikacji oraz materiały konferencyjne). Organizatorzy nie zapewniają noclegów.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: glottodydaktyka@filologia.uni.lodz.pl.
Информация
Смотреть также
Komunikacja - język - kultura. Nowe ścieżki w glottodydaktyce polonistycznej
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego organizuje w dniach 17-18 kwietnia 2020 r. konferencję naukową zatytułowaną: „Komunikacja - język - kultura. Nowe ścieżki w glottodydaktyce polonistycznej”.
Współczesna glottodydaktyka polonistyczna – cele i priorytety w dobie przemian
Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na konferencję naukową w zatytułowaną Współczesna glottodydaktyka polonistyczna – cele i priorytety w dobie przemian, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2023 r.
Nowe perspektywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego IV / międzynarodowa konferencja
Celem konferencji jest refleksja nad perspektywami rozwoju dydaktyki języka polskiego jako obcego. W kręgu zainteresowań znajdują się zarówno rozważania dotyczące tradycyjnych i nowych metod nauczania, jak i prezentacje najnowszych materiałów dydaktycznych. Organizatorzy chcieliby również poruszyć ważne problemy związane z wyzwaniami, jakie stawia przed glottodydaktyką współczesna sytuacja geopolityczna. Proponowane ramy tematyczne:
Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka
Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji glottodydaktycznej "Nowości w glottodydaktyce polonistycznej – perspektywa międzynarodowa: teoria i praktyka", która odbędzie się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2018 r.