Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 14.04.2016 g.18:00 - 14.04.2016
Дата размещения: 19.03.2016

Nowe odczytania Paula Celana - rozmowa o trzech ksiażkach

Начало событияВид события:
Встреча
Местность:
Kraków

Spotkanie poświęcone trzem książkom o poezji Paula Celana

Z udziałem Ryszarda Koziołka, Adama Lipszyca i Pawła Piszczatowskiego
Prowadzenie: Tomasz Kunz

"Paul Celan: Język i Zagłada" pod red. Adama Lipszyca i Pawła Piszczatowskiego (Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 2015),
"Znacze//nie wiersza. Apofazy Paula Celana" Pawła Piszczatowskiego (Instytut Badań Literackich PAN, 2014)
"Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" Adama Lipszyca (Wydawnictwo Austeria, 2015)

Te trzy książki prezentują nowe odczytania poezji Paula Celana. Autorzy koncentrują się przede wszystkim na tropieniu śladów i powidoków teologii w jego twórczości, starają się też jednak odczytać ją przez pryzmat rozmaitych kontekstów filozoficznych, literackich i kulturowych. Decydujące znaczenie mają dla tych interpretacji przyjmowane przez Celana strategie poetyckiego pamiętania o tym, co utracone.

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Partner: Konsulat Honorowy Republiki Austrii w Krakowie

Miejsce spotkania:

Massolit Books & Cafe
Felicjanek 4, 31-104 Kraków

więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1684630298482487/

Информация

Дата размещения:
19 марта 2016; 21:52 (Sylwia Pikula)
Дата правки:
19 марта 2016; 21:52 (Sylwia Pikula)

Смотреть также

21.04.2020

Transfuzje. Paul Celan i języki zmącone / konferencja online

W 2020 roku przypada podwójna rocznica: 50-lecie śmierci (20.04.1970) i 100-lecie urodzin (23.11.1920) Paula Celana – jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące zainteresowanie twórczością Celana w Polsce oraz pojawiające się w ostatnim czasie nowe propozycje jej odczytań, analiz i interpretacji, pragniemy zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej: „Transfuzje. Paul Celan i języki zmącone”, która odbędzie się w Instytucie Badań Literackim PAN (Pałac Staszica, Nowy Świat 72, Warszawa). (informacja organizatorów)

27.04.2016

Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych

Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych to spotkania z wydawcami, tłumaczami – osobami i instytucjami, którym los promocji języka, literatury i kultury polskiej leży na sercu. To wyjątkowe forum było elementem VI Światowego Kongresu Polonistów, w sposób szczególny promującym czytelnictwo wśród odbiorców polskich i zagranicznych. Noc Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych odbyła się 23 czerwca 2016 w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka - Ciniba, jednym z najważniejszych miejsc związanych z promocją czytelnictwa w stolicy województwa śląskiego. Swą działalność zaprezentowały polskie i zagraniczne wydawnictwa, zaś uczestnicy Nocy Czasopism i Wydawnictw Polonistycznych – prelegenci Kongresu, ale także zaproszeni goście, nauczyciele i wykładowcy śląskich i polskich szkół i uczelni, uczniowie, studenci oraz mieszkańcy miasta i regionu – mogli otrzymać za darmo lub nabyć za symboliczną cenę tytuły oferowane przez poszczególne wydawnictwa i redakcje. Była to okazja do wymiany myśli twórczej między osobami zaangażowanymi w prace nad powstawaniem książek, podręczników i czasopism, a ich odbiorcami – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi.

25.10.2016

178. Wieczór na Harendzie – Tadeusz Dąbrowski

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 178. Wieczór na Harendzie.

31.10.2016

Lunch z humanistyką cyfrową: Jarosław Lipszyc

Pracownia Metodologiczna IJP PAN w Krakowie oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego zapraszają na kolejny lunch z humanistyką cyfrową, który odbędzie się w piątek 4 listopada 2016 r. o godz. 13:00. Gościem będzie Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska), który zaprezentuje referat na temat projektu (oraz serwisu) wolnelektury.pl. Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej IJP PAN w Krakowie (al. Mickiewicza 31), jednak można wziąć w nim udział również zdalnie: https://www.youtube.com/channel/UCQfYhxastnHg6jiZU-H3PLA (nagranie udostępnione będzie również po spotkaniu).

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах