Событие
Obraz choroby w dyskursie kulturowym / Ogólnopolska konferencja naukowa
Cel i tematyka:
Konferencja wpisuje się w nowy, kształtujący się w środowisku akademickim kulturowy dyskurs na temat choroby, stanowiący uzupełnienie dyskursów obecnych w obszarze nauk medycznych. Za szczególnie uzasadnioną i potrzebną uważamy między innymi analizę kulturowych uwarunkowań kategorii choroby oraz jej wielowymiarowego wpływu na szeroko rozumianą kulturę. Planowana konferencja w zamierzeniu stanowić ma forum dla dyskusji interdyscyplinarnej i być może transdyscyplinarnej, w trakcie którego głos będą mogli zabrać przedstawiciele takich nauk jak kulturoznawstwo, socjologia, filozofia, nauki o sztuce, medioznawstwo, psychologia, a także nauk medycznych.
Proponowana tematyka wystąpień:
- kulturowe uwarunkowania kategorii choroby;
- obrazy choroby w sztuce, literaturze, filozofii;
- kulturowe kontrowersje wokół problematyki choroby;
- metaforyka choroby w dyskursie kulturowym;
- obrazy niepełnosprawności w sztuce, literaturze i filozofii;
- procesy starzenia – implikacje kulturowo-społeczne;
- choroba a wykluczenie społeczne;
- etyczny, religijny oraz duchowy wymiar choroby;
- psychologiczno-kulturowe aspekty choroby;
- obraz choroby w mediach;
- obrazy choroby w dyskursie polityczno-społecznym;
- obraz zdrowia i choroby w dyskursie ekologicznym;
- kulturowe aspekty teorii zdrowego trybu życia i diety.
Rejestracja i opłaty:
Koszt uczestnictwa: 300 zł (obejmuje: obsługę konferencji, catering, koszty druku publikacji).
Prosimy o przesłanie tytułu 20-minutowego wystąpienia oraz abstraktu zawierającego ok. 1000 znaków, podanie afiliacji oraz danych kontaktowych. Na zgłoszenia czekamy do dnia 31 marca 2017 roku na adres: marcin.wadolowski1988@gmail.com. W tytule maila prosimy napisać: Obraz choroby.
Do dnia 15 kwietnia 2017 roku zawiadomimy o akceptacji referatów.
Po uzyskaniu akceptacji zgłoszenia prosimy o uiszczenie opłaty konferencyjnej do dnia 30 kwietnia 2017 roku na podane w mailu akceptacyjnym konto. Osobom zakwalifikowanym prześlemy również informację o możliwości zakwaterowania w Miasteczku Studenckim AGH.
Materiały z konferencji, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, opublikowane zostaną w „Studiach Humanistycznych AGH” (10 punktów wg punktacji MNiSW).
Komitet Naukowy Konferencji:
Prof. Jacek Dębicki – Przewodniczący (Wydział Humanistyczny AGH)
Prof. Barbara Gąciarz (Wydział Humanistyczny AGH)
Prof. Barbara Gryglewska (Collegium Medicum UJ)
Prof. Zbigniew Pasek (Wydział Humanistyczny AGH)
Prof. Anna Siwik (Wydział Humanistyczny AGH)
Komitet Organizacyjny Konferencji:
dr Anna Małecka - Przewodnicząca
dr Maria Katarzyna Grzegorzewska
dr Jowita Guja
dr Ewa Migaczewska
dr Anna Olszewska
mgr Marcin Wądołowski - Sekretarz
Elżbieta Murias
Wydział Humanistyczny AGH
ul. Gramatyka 8a
30-071 Kraków
Информация
Смотреть также
Chorobopisanie. Narracje maladyczne w literaturze i kulturze
Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury wraz z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych, Katedrą Teorii Literatury oraz Pracownią Badań Biografii i Autobiografii przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w konferencji naukowej Chorobopisanie. Narracje maladyczne w literaturze i kulturze. Konferencja odbędzie się 25-26 maja 2023 roku, w formie stacjonarnej lub hybrydowej. Do udziału w konferencji zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych.
Wokół choroby – ciało, emocje, kultura, społeczność
Żyjemy w świecie, w którym choroba czy choroby stanowią integralną część rzeczywistości. Mimo to temat ten stanowi trudną kwestię, a reakcje ludzi na choroby są niezwykle różne i nie zawsze wiążą się z poświęceniem, pomocą, czy wsparciem. Wiele chorób to temat wstydliwy, tabuizowany. Zmagamy się zresztą – jako społeczeństwo i cywilizacja – z chorobami właściwymi dla współczesności, są one częścią nowoczesności. Coraz częściej jednak zdarza się, że to, co do tej pory było ukrywane, pojawia się jako temat na forum publicznym, coś, o czym głośno mówią osoby sławne, częściej też mówi się nie tylko o chorobach ciała, ale i psychiki. Jaki jest ten nasz świat wobec chorób? Jak radzimy sobie ze świadomością choroby? Jak ukazuje je kultura? A jak doświadczają jej zwykli ludzie oraz ich bliscy?
Choroba i izolacja w kulturze w ujęciu komparatystycznym / ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa
Koło Naukowe Komparatystów Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej “Choroba i izolacja w kulturze w ujęciu komparatystycznym”, która odbędzie się online w dniach 21-22 maja 2021 roku. Konferencja będzie zwieńczeniem cyklu interdyscyplinarnych wydarzeń w tej tematyce organizowanych przez Koło.
Medycyna narracyjna. Wartość opowieści o doświadczeniu choroby w praktyce klinicznej, badaniach i edukacji
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium „Medycyna narracyjna. Wartość opowieści o doświadczeniu choroby w praktyce klinicznej, badaniach i edukacji”, które odbędzie się w dniu 8 czerwca 2018 r. na Uniwersytecie Warszawskim.