Полонистический бюллетень

Событие

Начало событияДата события: 21.10.2017 - 22.10.2017
Дата размещения: 19.02.2017

Od "Pieśni nad pieśniami" po "50 twarzy Greya" - kobiety i dyskurs miłosny od Starożytności po współczesność / ogólnopolska konferencja naukowa

Начало событияВид события:
Конференция
Местность:
Warszawa
Организаторы:

W 2017 r. zapraszamy na trzecią już edycję konferencji naukowej poświęconej kobiecie.

Tym razem tematem przewodnim będzie miłość i wszystkie jej aspekty. Od zarania świata miłość jest uczuciem, które znacząco wpływa na relacje między płciami, a także w obrębie każdej z nich. Jest to uczucie, które najczęściej staje się inspiracją ludzkiej twórczości, bez względu na jej naturę artystyczną.

Współcześnie intensywnie rozwijają się interdyscyplinarne badania nad społecznym i ideologicznym wymiarem emocji, a w szczególności miłości. Wiodące szkoły wychodzą z założenia, że emocje są wytwarzane na drodze kulturowego procesu postrzegania i przetwarzania bodźców fizjologicznych.

Wszystko to, o czym w danym społeczeństwie się mówi: narracje, mity, symbole, wyobrażenia, ale także to, co pozostaje przemilczane, wytwarza schematy i mapy emotywne, które przygotowują nas do takiej, a nie innej interpretacji bodźców, czy też tworzenia naszej własnej historii miłosnej zgodnie z obowiązującymi wzorcami dyskursywnymi. Każdy dyskurs miłosny, każdy zapis afektywnego doświadczenia funkcjonuje w obrębie konkretnych odniesień kulturowych i wchodzi w relacje z innymi narracjami, zarówno indywidualnymi jak i zbiorowymi, wytwarzanymi przez daną kulturę. Jak podkreśla Catherine A. Lutz, emocje, w tym miłość, wplecione są w relacje władzy. Utożsamianie ich z elementami irracjonalnymi i subiektywnymi, tradycyjnie przypisywanymi kobietom jako podmiotów emocjonalnych "z natury", jest wynikiem dyskryminacji związanej z płcią kulturową. W tym kontekście chcielibyśmy wspólnie zastanowić się nad tym, jakie rodzaje dyskursu miłosnego dotyczącego kobiet są zakodowane w tekstach kultury z czasów minionych i współczesnych.  
 
Lista zagadnień jest bardzo szeroka. Podajemy kilka przykładowych, mając nadzieję, że przyszłe uczestniczki oraz uczestnicy zechcą ją wzbogacić o własne propozycje:


1. rodzaje miłości,
2. teorie dyskursu miłosnego,
3. metody/stan badań nad tematyką dotyczącą dyskursu miłosnego.
4. miłość jako uczucie zakazane,
5. miłość w etyce i polityce,
6. kobiety walczące o prawo do miłości,
7. miłość erotyczna,
8. miłość platoniczna,
9. miłość macierzyńska,
10. miłość małżeńska,
11. miłość siostrzana,
12. miłość natury mistycznej,
13. miłość jako uczucie destrukcyjne,
etc.
 
Do udziału w konferencji zapraszamy naukowców różnych dziedzin. Prosimy o przesyłanie propozycji referatu wraz z imieniem i nazwiskiem, afiliacją, tytułem wystąpienia oraz streszczeniem w języku polskim na adres m.a.malinowska@uw.edu.pl

(do 3.000 znaków ze spacjami) do 31 marca 2017 r.

Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i akceptacji wystąpienia zostanie wysłane do 30 kwietnia 2017 r. 

Opłata konferencyjna wynosi 450 zł, obejmuje ona koszty redakcji i druku monografii pokonferencyjnej oraz poczęstunku w przerwach obrad. Koszty dojazdu oraz zakwaterowania pokrywają uczestnicy/jednostki delegujące.

Językiem konferencji jest język polski. 

Miejscem konferencji jest Uniwersytet Warszawski, gmach Wydziału Neofilologii przy ul. Dobrej 55.

W imieniu organizatorów                        
dr hab. Monika Malinowska

Komitet organizacyjny
dr hab. Karolina Kumor (Instytut Studiów Iberystycznych i Iberoamerykańskich UW)
dr hab. Monika Malinowska (Instytut Romanistyki UW)
dr Katarzyna Moszczyńska-Dürst (Instytut Studiów Iberystycznych i Iberoamerykańskich UW)
 
Komitet naukowy
prof. dr hab. Urszula Aszyk (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Uniwersytet Warszawski)
dr hab. Katarzyna Krzak-Weiss (Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr hab. Monika Kulesza (Instytut Romanistyki, Uniwersytet Warszawski)
dr hab. Monika Malinowska (Instytut Romanistyki, Uniwersytet Warszawski)
dr hab. Zofia Marzec (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Uniwersytet Warszawski)
dr hab. Joanna Partyka (Instytut Badan Literackich Polskiej Akademii Nauk)
dr hab. Magda Potok, prof. UAM (Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Warszawie)
dr hab. prof. UŚ Tomasz Sapota (Katedra Filologii Klasycznej Uniwersytet Śląski w Katowicach)
 

Информация

Подача заявок для докладчиков до:
31.03.2017 21:30
Дата размещенияСкачать:
Дата размещения:
19 февраля 2017; 17:28 (Mariola Wilczak)
Дата правки:
4 октября 2017; 21:38 (Mariola Wilczak)

Смотреть также

15.05.2016

Dyskurs miłosny wczoraj i dziś

Konferencja "Dyskurs miłosny wczoraj i dziś" podejmuje i rozszerza tematykę, jaka była przedmiotem debaty podczas ogólnopolskiego seminarium naukowego "Kryzys dyskursu naukowego? O miłości i formach jej przedstawiania w kulturze współczesnej", które odbyło się na WNH UKSW 10 marca 2016 roku. Kolejna konferencja poświęcona jest różnorodnym sposobom artykulacji miłosnych doświadczeń – od tych, które odnajdujemy w artystycznych tekstach kultury, po te, które wiążą się z formami tekstualności internetowej.

07.01.2022

Miłość. Interpretacje, paradygmaty, konteksty

Miłość leży u genezy wielu historycznych wydarzeń, politycznych decyzji i ludowych przesądów. Stanowi także nieprzemijającą inspirację dla artystów, pisarzy etc., o czym świadczy nieprzebrana liczba dzieł sztuk wizualnych czy literackich. Jest także obiektem rozważań naukowców, co potwierdza stale zwiększająca się liczba opracowań dotyczących tej emocji. Nie mniej istotnym bodźcem do tworzenia i destrukcji były pasja i pożądanie. 

07.12.2015

Wystawa „Poetki miłości”

W roku 2015 literatura polska celebruje 70. rocznicę odejścia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i 80. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej. Z tej okazji do 8 stycznia 2016 r.  w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego  można oglądać wystawę "Poetki miłości" poświęconą Damom Poezji.

08.04.2023

Konferencja Programowa Ku Nowej Polonistyce

Konferencja – organizowana pod patronatem rektorów Uniwersytów: Śląskiego w Katowicach, Jagiellońskiego oraz imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu – jest związana z z aktualizacją Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych, która wprowadza na listę dyscyplin m.in. polonistykę.

Если вы не хотите, чтобы куки-файлы сохранялись на вашем диске, поменяйте настройки своего браузера Смотреть информацию о куки-файлах