Событие
„Ogród, miasto, język”. Sympozjum z okazji 65. urodzin Artura Daniela Liskowackiego
Zapraszamy na konferencję naukową pod tytułem Ogród, miasto, język. Sympozjum z okazji 65. urodzin Artura Daniela Liskowackiego, która odbędzie się w dniach 14–15 stycznia 2021 roku. W trakcie wydarzenia zaplanowano dyskusję panelową „Terytoria ADL”, którą poprowadzi prof. dr hab Andrzej Skrendo – Prorektor ds. Nauki. Organizatorem sympozjum jest Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego
Sympozjum z okazji 65. urodzin Artura Daniela Liskowackiego
Oprócz literaturoznawców z Uniwersytetu Szczecińskiego (m.in. prof. Inga Iwasiów, prof. Ewa Kołodziejek, prof. Urszula Chęcińska) w posiedzeniu wezmą udział także badacze z innych ośrodków naukowych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Naukowej części sympozjum, podczas której zostaną wygłoszone referaty, będą towarzyszyły także: spotkanie autorskie Artura Daniela Liskowackiego z udziałem studentów.
Kilka słów o Arturze Danielu Liskowackim
Artur Daniel Liskowacki to prozaik, poeta, eseista, twórca książek dla dzieci i sztuk teatralnych, a także dziennikarz, publicysta kulturalny i krytyk – w tych wszystkich rolach wysoko oceniany w skali regionalnej i ogólnopolskiej przez badaczy literatury współczesnej. Ogród, miasto, język to tytuł jednego z esejów z książki pt. Pożegnanie miasta (Szczecin 2002). Pisarz zajmuje się w nim historią Stettina i Szczecina. Tu jednak opisuje nie dawne przedmioty (jak w „Cukiernicy pani Kirsch”), lecz roślinność. Tropi ideę miasta-ogrodu ważną – jak się okazało – również dla współczesnych mieszkańców grodu nad Odrą.
Информация
Смотреть также
Sympozjum wokół twórczości Adama „Łony” Zielińskiego
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Literatury i Nowych Mediów US oraz Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych twórczości szczecińskiego rapera Adama „Łony” Zielińskiego.
Debata „Być pisarzem w Szczecinie”
W ostatni wtorek bieżącego miesiąca, 29 stycznia 2019 r. o godzinie 18:00, w Teatrze Polskim odbędzie się debata pt.: „Być pisarzem w Szczecinie”.
Światowy Dzień Książki na Uniwersytecie Szczecińskim
Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza 24 kwietnia 2023 r. na Światowy Dzień Książki, podczas którego będzie możliwość poznania szczecińskich autorów oraz wzięcia udziału w dyskusji o literaturze.
NIEPODLEGŁA NA POGRANICZU / konferencja II: Wrzesień 1939 r. Czas wierności i heroizmu
Ogólnopolskie Sympozja Niepodległa na pograniczu to wieloletni cykl interdyscyplinarnych konferencji i działań w sferze kultury poświęconych wieloaspektowej tematyce niepodległości Polski ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Pomorza i Kaszub. Wieloetniczna i wielokulturowa przestrzeń kaszubsko-pomorska w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej stała się areną dramatycznych wyborów jego mieszkańców oraz walki o utrzymanie swojej tożsamości. Pierwsza część: Wielka wojna na Pomorzu… otwierała możliwość powrotu tych ziem do Polski, ale również pokazywała jak zróżnicowaną przestrzenią pod względem społecznym i kulturowym jest Pomorze.